11 OCAK MUTABAKATI

11 OCAK MUTABAKATI NE ANLAMA GELİYOR ?

Değerli Takipçilerimiz bugün hepimizin bildiği gibi Rusya’nın başkenti Moskova’da üçlü bir görüşme yapıldı ve görüşmenin sonunda basın ile de paylaşılan bir metin Dünya kamuoyuna sunuldu. Şimdi sizlere gerek yazılı ve görsel basından gerekse sosyal medyadan antlaşmanın detayları hakkında edindiğimiz bilgilerin ışığında yapılan antlaşmanın Azərbaycan Cumhuriyeti açısından kazanımlarını değerlendireceğiz, umarız kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Sayın İlham Aliyev: ” Ermenistan üzerinden Bakü ve Nahcivan’ı birbirine bağlayan bir yol yapılacak.  Azerbaycan üzerinden Ermenistan ile Rusya’yı birbirine bağlayan bir demiryolu da inşa edilecek. ” açıklaması sosyal medya üzerinde dolaşan bilgiler içinde yerini almaktadır ve durum Karabağ açısından ve Nahcivan özerk Cumhuriyeti ile Ana vatan Azərbaycan Cumhuriyetinin birleşimi Türk Dünyası için olumlu bir gelişme olacaktır. Azərbaycan üzerinden Ermenistan ve Rusya’yı birbirine bağlayan bir yolun yapılacak olması da benim şahsi düşünceme  güre Karabağ’ın Stretejik önemi ve altyapı sorunun çözümü üzerinden olumlu bir gelişme olurken bağımsız Azərbaycan Cumhuriyetinin aksi bir durumda müdahalesi de Azərbaycan Cumhuriyetinin yararına olacaktır diye düşünüyorum.

DAĞLIK KARABAĞIN STATÜSÜ

Görüşmeden Dağlık Karabağ’ın statüsü konusunda birşey çıkmadı yani Ermeni tarafı antlaşmada bir kazanım elde edemedi. sayın Putin ve Sayın Aliyev’in belirtmiş olduğu gibi Karabağ meselesi artık geride kalmıştır önümüze bakmamız gerekmektedir Cümleleri önemlidir. Yani Sayın Aliyev’in söylediği gibi statü Cehennem olmuştur.  Bu Hukuki olarak Uluslararası arenada Karabağ ikinci kez statü falan olmadan Üniter Bağımsız Azərbaycan Cumhuriyetinin toprağı olarak kabul edilmiştir. Bu durum da Azərbaycan Cumhuriyetinin yararına olacaktır.

Azərbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın üçlü bir çalışma grubu oluşturması uluslararası ilişkiler açısından değerlendirilmesi gereken bir olay Olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum ki muhtemelen Ermeni Terörist unsurları Karabağ’da tekrar olayları savaş durumuna getirecektir. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin uluslararası arenada Barış yanlısı olduğunu Bir kez daha dosta düşmana ilan etmiştir. Karabağ’ın lojistik imarı da Azərbaycan Cumhuriyetinin yararına olacaktır diye düşünüyorum tabiki bölgedeki gelişmeleri izleyip göreceğiz . Çünkü bölgede hala Ermeni terörist unsurlar mevcuttur ve bu unsurların temizlenmesi Azərbaycan Cumhuriyetinin yararına olacaktır , Azərbaycan bu konuda ivedilikle tavır koyması yerinde olacaktır.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Karabağ ile ilgili anlaşmalar etkin bir şekilde uygulanıyor. Bölgedeki ulaşım altyapısının oluşturulmasında komşu ülkelerin aktif olarak yer almalarını umuyorum.” Diyerek bölgedeki ulaşım altyapısının oluşturulasımda Türkiye ’yenin de  Rusya ile birlikte etkin olarak yer alacağını mesajını vermiştir diyebiliriz. Bu bağlamda çevre Ülkelere çok büyük görev düştüğünü belirtmekte yarar vardır.  Türkiye’nin Rusya ve Azərbaycan ile birlikte bölgeyi yakinen takip ettiğini ve üzerine düşen herşeyi fazlası ile yerine getireceğini sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan defalarca ifade etmiştir. Türk hava kuvvetlerinin son zaman diliminde Azərbaycana yaptığı lojistik destek de önemle incelenmelidir.

ERMENİ TERÖRİSTLER HEM SAHADA, HEM MASADA YENİLDİLER

Sonuç bağlamında Görüşme öncesinde paşinyan açıklamaları ile Moskova görüşü öncesi Paşinyan, bölgesel ekonomik hatların açılmasını esirlerin geri verilmesine bağlamıştı hepimizin bildiği gibi görüşme esnasında Ermeni tarafı esirler konusunda bir ilerleme elde edemedi, dahası ekonomik hatların açılması konusunda itiraz dahi edemedi ve ekonomik hatlar büyük ihtimalle açılacak . Yani  Azərbaycan sahada olduğu gibi masada da Ermenilere karşı Muzaffer olmuştur diyebiliriz.  Ermenistan tarafının yaptığı açıklamalara bakarsak da Ermeni teröristler masada bugün kaybetmiştir. Terörist lider paşinyan’ı içerde çok büyük sıkıntılar beklemektedir. Anlaşıldığı üzere paşinyan Moskova’ya girmeden önce bir dizi Hayaller kurmuştur fakat hayal balonları Moskova’nın desteğine rağmen elinde patlamıştır.  Ermenistan da ki muhalifler Paşinyan’ı Moskova’da Aliyev’in şartlarını kabul edersen ülkeye giremezsin demişlerdi şimdi Paşinyan düşünsün 😏

Bizler Kutlu Asya Dergisi Olarak Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor Azərbaycan Cumhuriyetinin menfaatleri doğrultusunda bölgedeki gelişmelerin sonuçlanmasını Arzu ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk halkı Olarak daima Azərbaycan Cumhuriyetinin yanında yerimizi almaya devam edeceğiz . NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE – Mənim türkəm deyən nə qədər xoşbəxtdir

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir