20 OCAK OLAYLARI KARANFİLLERİN GÖZYAŞLARI BELGESELİ

 

 

 

 

Azerbaycan, Rus ordusunun Bakü’ye girerek 137 kişiyi katledip yüzlercesini yaraladığı Kanlı Ocak olaylarını 24. yılında yad ediyor

Azerbaycanlılar, 1990 yılında yaşanan ve tarihe “Kanlı Ocak” olarak geçen “20 Ocak Katliamı”nın kurbanlarını anıyor.

Azerbaycan’da 20 Ocak 1990 tarihinde dönemin Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov’un emriyle Sovyet askerlerinin sivil halka yaptıkları katliamın acıları, aradan geçen 24 yıla rağmen hala tazeliğini koruyor. Söz konusu tarihte bağımsızlık mücadelesi için meydanları dolduran silahsız insanlara rastgele ateş açan ve üzerlerine tanklar süren askerler, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 137 kişiyi katletti, 700 kişiyi ise yaraladı.

20 Ocak’ta törenlerin düzenleneceği Bakü Şehitler Hiyabanı’nın çevresi, şehitlerin mezarları Kanlı Ocak kurbanlarının sembolü olarak kabul edilen karanfillerle süslendi. 

Anma töreninden iki gün önce çeşitli kurumlardan, okullardan gelenler, ellerinde Azerbaycan bayrakları ve karanfillerle Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret etti.

Anma töreni, 20 Ocak’ta  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve diğer yetkililerin şehitliği ziyaret etmesiyle başlayacak. Gün boyunca binlerce Azerbaycanlının Hiyaban’ayı ziyaret etmesi bekleniyor.

Azerbaycan’da her yıl 20 Ocak’ta halk, gruplar halinde Şahitler Hıyabanı’nı ziyaret ediyor.

HER ŞEY SOVYET ORDUSUNUN BAKÜ’YE GİRMESİYLE BAŞLADI

1990 yılının ilk günlerinde, Ermenilerin artan toprak taleplerine ve Sovyet yönetimine tepkilerini dile getirmek isteyen binlerce Azerbaycanlı, Bakü’nün Azadlık Meydanı’na akın etmiş ve uzun süreli eylemler düzenlemişti.

Bu protestoları bastırmak amacıyla 20 Ocak’ta farklı noktalardan Bakü’ye giren Sovyet ordusu, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 137 sivili katletmiş, 700 vatandaşın yaralanmasına neden olmuştu.  

kanli-ocak (1)

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir