ALEMDAR DESTANI

İçerik Şeması

MİLLİ MÜCADELENİN TEK DENİZ ZAFERİ ALEMDAR DESTANI  

Takipçilerimiz bugün sizlere milli mücadelemizin tek Deniz zaferi olan Alemdar gemisi’ nin kahramanlığını anlatarak tarihin tozlu raflarından kaldırmayı planlıyoruz.  Anlamda tarihimizde binilen bilgiler gereği milli mücadelemiz bir kara Savaşı olarak bilinmektedir. Tarihimizin tozlu raflarında Kuva-i Milliye ruhu ile Türk milletinin vermiş olduğu Kahraman İstiklal mücadelesinin ayrıntıları yerini almış bulunmaktadır. bugünkü yazı dizimizin konusu da tarihimizin gizli kalmış ayrıntılarından bir tanesi olan Alemdar gemisi’nin kahramanlığı ve Türk milletinin istediği zaman Kuva-i Milliye ruhu ile başarabileceği zorlukların kısaca bir öyküsüdür. ALEMDAR GEMİSİ

OSMANLI’NIN SON VE ZOR DÖNEMLERİ

Bilindiği gibi Osmanlı Devleti son dönemlerinde İngiliz ve Fransız devletleri tarafından yalnız araştırılmış ve Abdülhamid döneminin demlerinde Alman Devleti ile sıkı bir siyasi işbirliğine gitmiştir. Bu işbirliği Sultan Abdülhamid’in tahttan indirilmesinin ardından devam etmiş ve 1914 yılında Osmanlı Devleti’nin birçok Bölgesi’ndeki madenlerin işletim Hakkı Almanlara verilmiştir. Osmanlı Devleti’nin 1914’te içinde bulunduğu durumda Zonguldak Karadeniz Ereğli’sinde  kömür işletim Hakkı da Almanlara verilmiştir. Osmanlı Devleti’nin Almanlara verilmiş olduğu bu imtiyaz sonucunda Rusların Osmanlı Devleti’ne tepki amacıyla Karadeniz Ereğlisi limanlarını sık sık bombalaması tarihimizin gizli kalmış harflerinden bir tanesidir.

1914 yılında geldiği zaman savaşın çıkması ile birlikte Osmanlı Devleti birçok cephede mücadele etmek zorunda kalmış ve birçok cephede de mağlup olduğu için Mondros ateşkes Antlaşması’nı imzalamak durumunda kalmıştır.  İmzalanmasıyla birlikte Fransızlar Karadeniz Ereğli’sindeki maden yataklarından dolayı Karadeniz Ereğli sini işgal etmeye çalışmışlardır. Burada başlamaktadır Sayın takipçilerimiz. Konu olan Alemdar gemisi küçük bir savaş gemisidir ve makale içerisindeki fotoğraflar da göreceğiniz gibi dönemin teknolojisine göre küçük bir teknolojik alettir İstanbul’un işgalinin ardından bazı vatanperver subaylar sayesinde Karadeniz Ereğli’sine getirilmiş ve Ereğli’deki Fransız işgaline direnmek amacıyla kullanılmak istemiştir. Fransızlar şehri işgal etmek istedikleri zaman denizden saldırıya geçmişler fakat vatanperver tarafından Alemdar Gemisi’nin beklemediği anda vatanseverlerin üstün gayretiyle  Fransız gemisine cevap vermesi sonucunda Fransız gemilerinin etkisiz hale getirildiği ve Karadeniz Ereğli sini işgal edemediği gözlemlenmektedir.

TÜRK ORDUSUNUN ELE GEÇİRDĞİ GEMİ “ALEMDAR GEMİSİ”

Alemdar teknik olarak Danimarka üretilmiş bir kurtarma gemisidir fakat Samsunlu Kuva-i Milliyecilerin Üstün gayreti ile Alemdar Ogün Fransızlar karşısında vatanını namusunu kurtarmıştır. Osmanlı Devleti’nin 1915 yılında itilaf devletlerine koyduğu ambargo sırasında Türk  orduları tarafından ele geçirilmiş bir itilaf devleti gemisidir aslında bizim elimizdeki bilgilere göre Mayıs 1915’te boğazlarda alıkoyarak Türk bayrağı çekilmiş ve ismine Alemdar ismi verilmiştir.

TİRİMÜJGAN GEMİSİ

İtilaf Devletleri’nin İstanbul’u işgal in ardından   verilen sayılı gemilerden bir tanesidir. tarihi tam olarak tahmin edilmesi de tarihi tam olarak tahmin edilmesi de Tirimüjgan ismindeki Osmanlı donanmasına ait geminin ismindeki Osmanlı donanmasına ait geminin Samsun açıklarında karaya oturmasının ardından Alemdar gemisi Tirimüjgan gemisini kurtarmak için görevlendirilmiş ve kendisinin bile bilmediği tarihi görevini Türk milleti adına ifa etmek için sessizce yola koymuştur. Alemdar gemisi görevini yapmak üzere Karadeniz’e ulaştığı sırada başlarını Gazi Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün çektiği Kuva-i Milliyecilerin lideri olan Ömer Bey Alemdar gemisinin kaptanı ve yetkili personelleri ile Alemdar gemisini Kuva-i Milliyenin ve Türk Kurtuluş Savaşı’nın içine çekmek için çeşitli toplantılar düzenlemişti çünkü Karadeniz’de Savaş  milli mücadelenin içine çekmeye kararlıydı. Kurtarılmasının hava muhalefeti nedeniyle zorlaşması sebebi ile  önemli parçalarının sökülerek Alemdar marifetiyle İstanbul’a götürülmesine karar verilir ve İstanbul’a İstinye limanına demirler.

ALEMDAR GEMİSİ NASIL KAÇIRILDI

Gelindiğinde gemi kaptanı Üsküdarlı Osman bey konuyu Trabzonlu Osman Bey’e açar ve gemideki diğer personelleri ile birlikte tahmini olarak 7 kişi olduğunu bildiğimiz Kuva-i Milliye kahramanları Alemdar gemisini kaçırmaya karar verir ve 23 Ocak 1921’de Vira bismillah diyerek Kurtuluş mücadelesine kaçış yolculuğuna başlarlar boğazda sürekli devriye gezen müttefik kemiği Alemdar gemisini çevirmeye çalıştığında kurtarma gemisi olduğu için ondan kimse çok fazla şüphelenmektedir ve gemi de bulunan 7 Kahraman Kuva-i Milliyeci ise itilaf donanmasına megafon yardımı ile  batan bir geminin kurtarılmaya gidildiğini söyleyerek kurtuluşa doğru yola çıkar.

Ben de Recep Kahya önderliğinde kurtuluşa doğru yola çıkan Alemdar gemisi boğazdan yaklaşık 100 metre uzaklıktaki Ereğli’ye giderken yolda sürekli boğazdan çıkarak onu yakalamak isteyeceğini düşündüğü düşman gemisini üretmektedir. Daha önce gemide esir alınan Yahudi asıllı gemi personeli ise Ereğli limanına gidildikten sonra veya Anekdotlara  göre Ereğli güzergahına girildikten sonra Kuva-i Milliye katılma yemin ettirilerek serbest bırakılır. Ereğli halkı milattan önceki yıllardan beridir denizcidir ve Ereğli’de Alemdar’a personel  olabilecek birçok kişi mevcuttur ve Ereğli’de kömür yataklarına yakın olmasından dolayı Alemdar’ın kömürle çalışmasını hitap ettiğimiz de bol miktarda Alemdar’a yetecek yakıt mevcuttur. 

ALEMDAR TRABZON YOLUNDA 

Alemdar Ereğli’de o dönem Kuva-i Milliye Senin üst düzey görevlileri tarafından karşılanıp dumanında gerekli bakım ve ihmalleri yapıldıktan sonra verilen 80 ton kömür ile birlikte Trabzon limanına doğru yola çıkmasına karar verilen bir kahramandır artık . fakat Zonguldak’taki bazı casusların Fransız yönetimine bildirmesi üzerine bu durumu Alemdar’ı takip etmesi için Fransızlar bir hücum bot görevlendirir ve Karadeniz’de Fransız gemisi Kahraman Alemdar’ı aramak üzere yola koyulur . durdurur ve üzerindeki bütün silahlara el koyar.  Fransa askeri gemi aramaya başlar ve İstanbul’a doğru gönderilmesine karar verir arkasında takılan Fransız hücum botu ile İstanbul yoluna Alemdar’ın personeli Kuva-i Milliye iman etmiş yürekli Türk neferleri idi. Alemdar personelliği gemiye binen 4 Fransız askerini çeşitli planlarla etkisiz hale getirip esir alarak rotasını tekrar Ereğli’ye yöneltir. Durumu fark eden Fransız gemisinin kaptanı uyarı mahiyetinde Alemdar’a top atışı açmaya başlayınca Alemdar Fransız gemisi ne karşılık elbette karşılık verir ve İki gemi arasında çatışma başlar ve Alemdar personeli .

FRANSIZ GEMİSİ VE ALEMDAR ARASINDA ÇATIŞMA

Fransızlardan  ele geçirilen silahlarla ve kaptanı ve çarkçıbaşısında bulunan 2 adet tüfekle kahramanca çarpışmaya başlar ve Fransız gemisinin ani manevra karşısında çarkçıbaşı Recep kalbinden aldığı bir kurşun ile şehit olur ve Alemdar ani bir manevra yapmaya başlar Fransız gemisinin bu ayrıyım alemlere karşısında çekilmesi üzerine adil Bey müdahalesiyle Alemdar rotasına aniden geri döner Fakat bu durum Fransız gemisinin kaptanı ve personeline korku vermeye yetmiştir. Fransız gemisi  ile Alemdar arasındaki çatışmalar şiddetlendiği sırada Alemdar K. Ereğlisi açıklarında bulunmaktadır ve çatışma sesleri şehre ulaşmıştır. 

Çatışma sesleri şehre ulaşır ulaşamaz harekete geçen  bizim isimlerini bildiğimiz Sandalcı Hüseyin, Hasan, Orhan ve Hüda hemen Alemdar’ın yardımına koşe ve kız gemisi İki ateş arasında kalır. Ve İki ateş arasında kalmasının hemen ardından Fransız gemisinin Tornistan ederek hızla Zonguldak istikametine kaçmakta olduğu görülür.  Fransız gemisinin sahilden uzaklaşmasının ve Türk ateş mesafesinden kurtulmasının ardından açmış olduğu ateş sonucunda Alemdar’a isabetli bir atış gerçekleşir ve Alemdar’ın bacası hasar alır devlet hastanesi ile birlikte hasar alan Alemdar Türk Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son Deniz Zaferi’ni kazanarak Türk tarihine ismini altın harflerle yazdırır. Alemlere yardım amaçlı gelen Türk sandalcılar ise ağır yaralanmasına rağmen Ereğli Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavilerden sonra kurtarılır.

MİLLİ MÜCADELENİN İLK DENİZ ZAFERİ

Fransızlarla girişin bu Deniz muharebesinde Türk İstiklal Savaşı’nın ilk ve son Deniz şehitliği serdümen Recep Kahya efendiye nasip olur. ( ŞEHİDİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ MİNNETTARIZ)  Alemdar’ın kazandığı zaferin ardından Fransızlar Alemdar’ın ve Kahraman Türk  kuva-yi Milliyecilerin almış olduğu esir askerlerini ve silahlarını Alemdar’la birlikte geri istemek dediler fakat Türk tarafı Alemdar’ı Fransızlara geri verilmez bulup  Osman’ın ve Fransız  esirlerini iade etmenin tek şartının Karadeniz’de ki hiç bir Türk bayraklı gemiye dokunulmaması olarak belirlemiştir. Olayı genelkurmay başkanı Fevzi çakmak Paşa vasıtasıyla Mustafa Kemal Atatürk’e bildiren Ereğlide bulunan Millî Kuvvetlerin üstün gayretleri ile Fransız işgal güçleri  ile Türk tarafının belirttiği şartlarda   ALEMDAR antlaşması imzalanmıştır. Başbuğ Mustafa Kemal bu Hadise’den nutuğun 625 sayfasında  ayrıntıları ile bahsetmiştir.  İstiklal uğruna serden yardan geçenlere ve evvelce gidenlere selam olsun … 

KAYNAK

NUTUK

KARADENİZDE BİR DESTAN GAZİ ALEMDAR – GÜRDAL ÖZÇAKIR

ALEMDAR – OSMAN AZMAN

İSTİKLAL SAVAŞINDA KARADENİZ EREĞLİ’SİNDE ALEMDAR GEMİSİN KAHRAMANLIĞI VE SİYASİ NETİCELERİ

GAZİ ALEMDAR – ATİLAY DURMAZ DEMİROĞLU

BİR MÜZE GEMİ GAZİ ALEMDAR

Bir yorum

  1. Aslın herkes geçmişini bilmeli tarihini bilmeli hocam bizler çok geride kaldık siteniz çok inceledim baktım yazılara başarılarınızın devamını diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir