X

Altai-Kai

İçerik Şeması

Altai Kai Kimdir

Altai Kai –  1997 yılnda Urmat Yntaevym tarafından Altay’ın geleneklerini ve kültürünü geliştirmek ve korumak için  kurulmuştur. Grup Ulusal ve uluslar arası festival ve yarışmalarda gırtlak şarkısı türünde başarı elde etmiş ve 2003 de Kayıtlar kitabı ile Günnies başarılarında altın madalya ayrıca 2000 yılında delphi oyunlarında (moskova) ve Yeryüzünün nefesi 2005 (ulan ude)de de   altın madalya almıştır. Grup ayrıca Gı Choros-Gurkin (Altay Cumhuriyeti), Rus Folklör birliği, UNESCO, ve 2007 yılından itibarende Womex (İspanya World Music), örgütlerine üyedir.

Faliyetlerde bulunfuğu ülke sayısı hayli fazladır. Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Ukrayna, Moğolistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Avusturya, Norveç, İsviçre, Finlandiya, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri .

Grupun katıldığı televizyon programları;

ORT-“Günaydın”, “Büyük yıkama”

NTV-“Çarşamba”  2006 yılında topluluk kültürleri  hakkında bir değerlendirme yapıldı ve Altai-Kai “Bağımsız Planet “ ödülünü aldı

Çek Cumhuriyeti resmi kanalında havada bir buçuk saatlik konuşma yaptılar.

Japonya’da düzenlenen Urmat Yntaeva ve topluluk festivallerinde Tuva cumhuriyeti,Hakasya , İngiltere ve abd temsilcileri katıldı ve “Altın – taigia” ödülünü aldılar.

Altai Kai Grubunun önemli performanslarıve müzikleri ;

2006 ~ ABD, Richmond, Virginia. 68 Yıllık Ulusal Halk Festivali

2006 ~ ABD, Washington, Sahne Sanatları DC John F. Kennedy Center (canlı internet yayını).

2007 Çek Cumhuriyeti, Prag, Çek Filarmoni Konser Salonunda  (AltaiKai, Gradishtan ve Çek Senfoni Orkestrası) ortak konser.

2007 İspanya, Sevilla, Teatro Lope de Vega da konserler  verdi (WOMEx ve yayın şirketi BBC destekli).

2008 Büyük Britanya, Londra, Royal Opera House’ da BBC destekli  konserve  ve kayıt.

2008 Büyük Britanya, Charlton Park, Dünya Festivali müzik WOMAD’ da AltaiKai konserve performans gösterileri (bbc canlı yayın).

 

AYRICA BAKINIZ

Leave a Comment