X

ANADOLU KADINLARI MÜDAFAA-İ VATAN CEMİYETİ

ANADOLU KADINLARI MÜDAFAA-İ VATAN CEMİYETİ

Türk Milletinin birçok ferdi  tarafından i Mondros ateşkes antlaşması ile işgale ve sömürü ye açık hale gelen Anadolu’da Osmanlı yönetiminin “işgallere sessiz “ kalmasından sonra MÜDAFAA-İ VATAN teşkilatları kurulmuştur Kurulan bu direniş teşkilatlarının arasında Anadolu’da kadim Bacınyan-ı Rum ruhunun mirası olarak yükselen Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan cemiyetidir. Anadolu Kadınları Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Sivas’ta Vali Reşit Paşa’nın eşi Melek hanım önderliğinde kurulmuş olan dernek Anadolu’da Burdur , Amasya , Kastamonu, Niğde vb çeşitli Anadolu Vilayet Merkezlerinde şubelerini hızla oluşturmuştur. Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan cemiyeti İşgallere sessiz kalmak yerine İstanbul hükümetine ve itilaf Devletleri ve destekçisi bütün kurum ve kuruluşların tamamına protesto metinleri göndermiştir.

VATANIN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNÜ

Kuvaiye Milliyeye maddi manevi yardımlar ulaştırmış ve hepimizin bildiği kadın Kuvaiye Milliye gönüllülerine ve diğer yerleşim alanlarında ki Kuvaiye Milliyeye lojistik destek sağlamıştır. Kuvaiye Milliyeye büyük oranda maddi manevi yardımlar da bulunan dernek Anadolu’da Türk milletinin kadın ve erkek her ferdi ile VATANIN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNÜ  savunacağını kamuoyuyla paylaşmıştır . Dernek Sivas kongresi sırasında Mustafa Kemal paşa Sivas’ta iken Melek hanımın önderliğinde Kurulmuştur ve İrade-i Milliye gazetesinde 8 Kasım 1919 da yayınladığını biliyoruz ve resmi kuruluş tarihi olarak bu tarihi ele alıyoruz . İrade-i Milliye gazetesinde haberin günümüz Türkçesine çevrilmiş hali aynen şu şekilde “ Sivas hanımları geçen Cuma günü numune mektebinde toplanarak memleketin birliği ve bütünlüğü ve istiklalini müdafaa uğrunda bütün Anadolu’nun birliği için çalışmak için bir cemiyet kurmuşlardır”. Bu haber üzerine Türk ordularının Başbuğu Mustafa Kemal paşa Sivas’lı hanımefendilere ithafen “ maksat vatanın vatanı müdafadır , bu Şerif’in birinciliğine eriştikleri için  Sivaslı hanımefendileri tebrik ediyorum” demiştir . Anadolu kadınları müdafaa-i Vatan cemiyeti toplamda on altı yönetim kurulu üyesi ve dokuz yüz  yüz üyesi ile faaliyetlerine başlamıştır.

ANADOLU KADINLARI MÜDAFAA-İ VATAN CEMİYETİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Anadolu kadınları müdafaa-i Vatan cemiyeti on altı kişilik yönetim kurulu üyeleri şunlardır Melek reşit hanım , Samiye Tevfik hanım , Nasuh Zade Emine , Şefika Kemal, Hamdi bey refikası Nuriye , Rahmi bey Refik Nuriye , Meşhede hanım , Türkeşzade Ferruh hanım ,   Neyyire hanım , Şerife Hanım , Bayrakzade Emine hanım ,  Müşfika ve Bahire , Makbule hanım Hatice, Hayriye, Hurriye hanımlar derneğin yönetim kurulu üyelerini oluşturmaktadır.

Sivaslı hanımefendilerin yapmış olduğu faaliyetlerin bir kısmı da Sivaslı kimsesiz kadın ve çocuklara maddi ve manevi desteklerini sunmak olmuştur ve ayrıca yabancı Devletlerin başkanlarının eşlerine Anadolu’nun haksız yere işgal edildiğini Anadolu’da soykırım planları yapıldığını ve bölgede Türk nüfusunun fazla olduğunu işgale açık bir durum olmadığını bildirmişlerdir.  Kurban Bayramı’nda deriler toplayıp deriler ile çorap ve yün ürünler örerek askerimize iletmişlerdir. Yabancı Devletlerin temsilciliklerine İşgaller karşısında çocuk ve kadınlarımızın uğradığı haksızlıklara değinilmiş işgallerin sonlandırılması gerektiğini söylemişlerdir. Türk kadını gerek basın ve medya yolu ile gerekse cephede bizzat savaşarak gerek lojistik destek ile vatanın bölünmez bütünlüğünü sağlamak için Bilge kağan misali gece uyumadan gündüz oturmadan Milletin adı sanı yok olmasın diye kahramanca  çalışmıştır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü doğrultusunda Türk kadının yapmış olduğu kahramanlık dolu fedakarlığı özetler ; 

TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİNİN 86. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.

Dünyanın hiçbir yerinde hiç bir ulusun da Anadolu kadının üzerinde kadının çalışması yoktur ve Dünyada hiçbir ulusun kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar çalıştım çabaladım diyemez Ey kahraman Türk kadını Sen yerlerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Şahsi isteği Türk Demokrasisinin bütünlüğü ve Türk kadının kahramanlığının eseri olarak Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 86. Yıl dönümü kutlu olsun.

Kaynak eserler

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE .

Leave a Comment