ATA NUTKU KİMDİR

http://youtu.be/06iv2yiZMKY?list=PLazMjw8Z8QLbpwxOndXHAqmokwkvJ-G8c

 

1923 yılında Bahriye Mektebi’nin İnşaat-ı Bahriye Bölümü’nü bitirdi. 1960 yılında ordinasyus profesör oldu. 1974 yılında TÜBİTAK Hizmet Ödülü aldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında gemi inşaatının Türkiye’de ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde geliştirilmesinde büyük rol oynadı. Türkiye’de ilk inşa edilen geminin tasarımı ve inşaatı onun sayesinde gerçekleştirildi.

İTÜ Yönetim Kurulu, 1990 yılında kurucusu olduğu laboratuvara Ata Nutku Gemi Model Laboratuvarı adını verdi. 1999 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri 112 oto kapasiteli araba vapuruna Ord.Prof. Ata Nutku adını verdi. Uzun yıllar hizmet ettiği Gölcük Tersanesi ise 2010 yılında, 310 Yeni Gemi İnşa Baş Mühendisliği kısmına Yb.Ata Nutku 310 Gemi İnşa Baş Mühendisliği adını verdi.

ata nutku

HABER;

Bu kitap, Türk Gemi İnşaatı Tarihi’ne ışık tutacak
sondevir 9 Mayıs 2013

İTÜ Vakfı tarafından yayınlanan “Ord. Prof. Ata Nutku – Türk Gemi İnşaatı Endüstrisi ve Mühendislik Eğitiminin Önderi” adlı kitap satışa sunuldu.

İTÜ Vakfı, denizcilik alanında büyük bir boşluğu dolduracak yeni bir kitabı okuyucularına sundu. Yüksek Mühendis Aydın Eken, tarafından yayına hazırlanan “Ord. Prof. Ata Nutku – Türk Gemi İnşaatı Endüstrisi ve Mühendislik Eğitiminin Önderi” adlı kitap, gemi inşaat sektörüne ve denizcilik tarihimize ışık tutuyor.

k_Alper_AKAY_HPIM1964

ÇELİK GEMİ YAPIMINI GERÇEKLEŞTİREN MÜHENDİS

İTÜ’de sivil gemi mühendisliği eğitiminin kurucusu ve Türkiye’de gemi yapılamaz denen bir ortamda, çelik gemi yapımını gerçekleştiren Ord .Prof Ata Nutku, gemi inşaatı mühendisliğinin önderi olarak kabul edilmektedir. Kendisi, hem eğitim, hem de endüstri alanında asker ve sivil yaşamını denizcilik sektörüne adayan, yurtiçi ve yurtdışı kuruluşlarda çalışan, çok sayıda gemi inşaatı mühendisi ve bilim adamı yetiştiren bir akademisyen. Nutku, gemi model deney laboratuvarını kuran, tersaneyi dershaneye taşımayı büyük bir ustalıkla beceren, meslekte hep ilkleri gerçekleştirmesiyle mesleğinin örnek bir lideri…

Hayalleri, hedefleri, meslek sevgisi, başarıları ve yurtseverliği ile dört dörtlük bir cumhuriyet öncüsü Ord. Prf. Ata Nutku’yu, genç kuşaklara tanıtan ve hizmetlerini unutulmadan yazılı belgelere dayalı olarak ortaya koyan bu kitap, geçmiş ve geleceğe ışık tutuyor…

ÜNİVERSİTE-ASKERİ-DENİZCİLİK ALANINDA İSMİ YAŞIYOR

1960 yılında Ordinasyus Profesör olan Nutku, 1974 yılında TÜBİTAK Hizmet Ödülü aldı. İTÜ Yönetim Kurulu, 1990 yılında kurucusu olduğu laboratuvara Ata Nutku Gemi Model Laboratuvarı adını; 1999 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri 112 oto kapasiteli araba vapuruna Ord.Prof. Ata Nutku adını verdi. Uzun yıllar hizmet ettiği Gölcük Tersanesi ise 2010 yılında, 310 Yeni Gemi İnşa Baş Mühendisliği kısmına Yb.Ata Nutku 310 Gemi İnşa Baş Mühendisliği adını vermesiyle, üniversite, denizcilik ve askeri alanında Ata Nutku isminin ölümsüzleştirilerek anılması sağlandı.

AtaNutkuKitap

KİTAPDA NELER VAR?

Kitabın içeriğinde, Profesör Nutku’nun bilimsel yayınları, kitapları, enstitü broşürleri, patentleri, projeleri, ödülleri ve başarı belgeleri çok kapsamlı olarak yer alıyor. Önemli bir eksikliği gidermek amacıyla Yüksek Mühendis Aydın Eken tarafından hazırlanan bu kitap, araştırmacılara, gemi inşa sektörüne, mühendislik eğitime ışık tutacak önemli bir kaynak eser konumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir