ATATÜRK’ÜN DOĞUM GÜNÜ KUTLU OLSUN !

İçerik Şeması

TÜRK GENÇLİĞİNİN EBEDİ ÖNDERİ BOZKURT ATATÜRK’ÜN DOĞUM GÜNÜ KUTLU OLSUN !

4 OCAK 1881

Başbuğ Atatürk‘ün doğum tarihi Zübeyde Hanım’ın Enver Behnan bey’e verdiği röportaja göre o günün Hamidiye kağıtlarına doğum tarihleri tam olarak yapılmazdı değerli kitapların arkasında not edilirdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunu Zübeyde hanım annemiz Erbaa bin soğukları devam ederken Mustafa’m dünyaya geldi diyerek özetlemektedir. Erba bin soğukları edindiğimiz bilgilere göre 22 aralık 31 Ocak tarihleri arasında dönemin kışının sert geçtiği ayları ifade etmektedir. ifadelerden yola çıkarak Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum gününü 4 Ocak 1881 Salı günü olarak ifade etmek mümkündür. Rumi 23 kanunuevvel 1296 günü Miladi olarak hesaplandığında 4 Ocak 1881 günü ne resmi olarak denk gelmektedir.

19 MAYIS 1919

Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün  23 Aralık 1880, 13 Mart 1881 gibi tarihlerde doğmuş olduğu tamamen tarihsel bir yanılmadan ibaret olup 19 Mayıs 1919’da doğum tarihinin denk gelmiş olması ise sembolik olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum gününü kendi doğum günü ile bir araya denk getirerek Türk milletinin kurmuş olduğu Son devlet ile kaderinin biri olduğunu ifade etmek istemiştir. Özellikle İngiliz kralının dışişleri Bakanlığı’na sormuş olduğu bu soruya vermiş olduğu yanıt İngiliz emperyalizmine bir tokat niteliğindedir. Bu konuda edindiğimiz birçok bilgiyi Hacettepe üniversitesi yardımcı. doçent doktor Ali Güler beyefendinin eserlerinden öğrenmekteyiz.  

ALİ GÜLER HOCAYA GÖRE NET TARİH 4 OCAK 1881

Ali Güler hocanın deyimi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum tarihi 04 .01. 1881 Selanik olarak Osmanlıca yazılmış resmi belge ile birlikte bilinmektedir.  Ali Güler hocanın ifadesi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum tarihi tam olarak netlik kazanırken doğum saati de 11.57 olarak ifade edilmektedir. Hoca’nın ifadesi ile Mustafa Kemal Atatürk oğlak burcu  yükseleni Koç olarak ifade edilmektedir. Mustafa Kemal Atatürk hakkında ilk nüfus kaydı elimizdeki verilere göre 18 Ekim 1922’de olarak gözükmektedir. İlk nüfus kaydında özellikleri şu şekilde ifade edilmektedir babası tüccardan Ali Rıza Efendi annesi makbule hanım Selanik 1296 olarak kayıtlara geçmiştir Atatürk’ün doğum tarihi Selanik 1296 olarak ilk kez askeri belgelerde ifade edilse de Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu durumdan yola çıkarak nüfus sayımlarının tam olarak yapılamadığı ve tarihi  kayıtların tam olarak tutulmadığı göz önüne alındığında devrin önemli devlet adamlarının bir çoğunun hakkında sağlıklı bilgi edilememektedir.  

ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR’İN ESERİNDE DE 4 OCAK 1881

Şevket Süreyya Aydemir de eserinde Zübeyde Hanım’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum tarihi ne Atıf yaptığı bazı sözlerini aktarmaktadır. Süreyya Aydemir’in aktardığı bilgilere göre Mustafa Kemal Atatürk’ün Aralık veya Ocak ayında doğmuş olabileceği bilinen bir bilgidir. Bu bilgiden yola çıkarak Ali hocanın da ifade ettiği gibi elimizdeki nesnel veriler ve Osmanlıca bilgiler Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum tarihinin Miladi olarak 4 Ocak 1881 yılına denk geldiği kuvvetli ihtimal olarak kabul edilmelidir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN DOĞUM GÜNÜ NE ZAMAN?

BU GÜN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN DOĞUM GÜNÜ

Bugün 4 Ocak 2021 Türk ulusunun ebedi başkomutan II Türk gençliğinin Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 140. seneyi devriyesinde EBEDİ BAŞKOMUTANIMIZ I RAHMET MİNNET VE ŞÜKRAN’LA YAD EDİYOR , TÜRK GENÇLİĞİNE BIRAKMIŞ OLDUĞU İLİM İRFAN VE AKIL DOLU NURLU MEDENİYET YOLUNU TÜRK GENÇLİĞİNE FAZİLETLİ BİR YOL OLARAK AKTARMAYA , EN BÜYÜK MİRASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ EBEDİYEN YAŞATMAYA, DÜNYA DÖNDÜKÇE TÜRK MİLLETİNİN GÖNLÜNDE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÜLKÜSÜNÜ PAYİDAR KILMAK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİMİZE YÜCE TÜRK MİLLETİ ADINA SÖZ VERİYORUZ !

HEY ARKADAŞ DUY BİZİ KATIL SEN DE KAVGAYA !

ONURLU BİR YAŞAM İÇİN HAYDİ KIZIL ELMAYA !

BUGÜN SANCAK SENDEDİR GÖSTER TÜRKÜ ÇAĞLARDA!.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir