Avrasya Ekonomik Birliği 1 Ocak’ta aktif

Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın oluşturduğu, Ermenistan ve Kırgızistan da dahil olacağı Avrasya Ekonomik Birliği oluşumunu tamamladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40’a yakın ülke de Avrasya Ekonomik Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamak istiyor.

avrasya

 

Eski Sovyet ülkelerinde mal, hizmet ve paranın serbest dolaşımını öngören Avrasya Ekonomik Birliği 1 Ocak’tan itibaren aktif hale geliyor. Birliğin derinleşmesi yönünde atılacak adımlar 3-10 yıllık süreler içinde tamamlanacak. Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın oluşturduğu yapıya Ermenistan ve Kırgızistan da dahil olacak.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40’a yakın ülke de Avrasya Ekonomik Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamak istiyor. 170 milyon nüfusa sahip Avrasya Ekonomik Birliği’nin ekonomik büyüklüğü 2,5 trilyon dolar, 2030’a kadar ise hedef ek 900 milyar dolarlık ekonomi oluşturmak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 2014’ün en önemli siyasi başarılarından biri olarak görülen Avrasya Ekonomik Birliği’nin yeni üyelere açık olduğu belirtildi.
Birliğin kuruluşu ile ilgili anlaşma Astana’da 29 Mayıs’ta imzalanmıştı.

C19_avrasya-birligi-hayata-gecirildi_1

23 Aralık’ta Kırgızistan’ın birliğe üyeliği kabul edildi ve Mayıs başında uygulama başlayacak. Ermenistan’ın tam üyeliği ise 2 Ocak 2015’de aktif hale geliyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada Rusya ve Belarus’un Birlik Devleti çatısı altında askeri, güvenlik ve dış politika alanlarında işbirliğini derinleştirdiği vurgulandı. Rusya ve Kazakistan ise ekonomi, siyaset ve diğer alanlarda işbirliğini çeşitlendirerek güçlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir