X

Biz Kimiz Gençler?

İçerik Şeması

Z KUŞAĞI KİMLERDİR

Z KUŞAĞI OLARAK ADLANDIRILAN; DİĞER KUŞAKLARIN ÜMİTSİZLİĞİ, GELECEĞİN UMUTLARIYIZ.

Z kuşağı olarak bizler görülsek ve duyulsak çok şeyi başarmış, üstesinden gelmiş ve gelmek için hazırda duran nesiliz.  

Sadece keşfedilmemiş yeteneklerimizin, görülmeyen alanlarımızın ve değer verilmeyen sanatın kurbanlarıyız.  

Ümitsizliğimiz, mutsuzluğumuz gelecek kaygılarımızdan kaynaklı bir de bilinçsiz toplumumuzdan. Mesleklerimizi mutlu olduğumuz yerdeyiz diye sevemiyoruz çünkü ilgi alanımızı tercih edemiyoruz. Tercih edeceğimiz alanda ekonomik özgürlüğüm elimde olur mu?  

Z kuşağı İleride ev geçindirebilecek seviyede olur muyum? Ya da sevdiğim evde, istediğim arabaya sahip olabilir miyim? Düşünceleri ile istediğimiz yerde değil, kaygılarımızı geçiştirebilecek yerdeyiz.  Belki de gelecekte mutsuz bir doktor, mutsuz mimar, mutsuz bir öğretmen doğurabilir.  Ama unutulmaması gereken şudur ki; gelecekte çocuklarınız o öğretmenlerin sevgisizliği  ile öğrenecek, kendinizi o doktorlara emanet edecek, evlerinizi o mimar ve mühendislere bırakacaksınız. 

Z kuşağı Gelecek bu mutsuzluktan yetişecekse birbirini memnun edemeyen insanları da beraberinde getirecek. Girişimciliğe açık ama fırsatsızlığa kapalı bir yol var önümüzde. 

ZORLARINA GİDEN Z KUŞAĞI OLARAK SESİMİZİN ÇIKMASI

Geleceğimize giden bu yolda destekçilerimiz var toplumumuzda desek de  her krizi fırsat sanan röportaj amcalarımız var bizim. Tuzu kuru insan en rahat konuşan oluyor. Emekli maaşını çekmeye gittiği yerde mikrofon arayıp gençleri yerle bir edip evine gidip çayını yudumlayan dayılarımız var.  

Tüm ekonomiyi telefondan ibaret sanan, düşünce ve ifade özgürlüğünü saygısızlık sanmaktadırlar.  En güzel yaşlarda şahit olduğumuz şeylerle kendimizi avutacak tek bir kelime dahi yokken kendini savunan ve savunma mekanizması olarak da telefon markasına sığınanlara şahit oluyoruz.  Ağlanacak halimize gülüyoruz gerçi gülsen bile senin kaygın yok ağzın kulaklarında der bu toplum. 

Z KUŞAĞI

Zorlarına giden sesimizin çıkması aslında. Eşine, çoluğuna çocuğuna şiddet uyguladığında basbas şiddet var bağırışlarımız, haksızlıklara karşı susturulduklarında bizlerin burada haksızlık var diyebilmemiz. 

Teknolojiyede düşmanlıkları bu yüzden belki de; sesimizi duymayan, duymak istemeyen, görmek istemeyen topluma hashtagler ile adalet sağlamamızdan dolayı. 

Z kuşağı olarak bizler durmayacağız; yetişecek, gelişecek, girişecek, konuşacak nesiliz.  

Susmak gibi bi icraatımız olmayacak ama siz dinleyeceksiniz.  

Sporcunun çevik ve ahlaklısı, sanatçının kültür sahibi ve tarihini en iyi bileni olacağız.  

ATA’MIN ÜMİDİ GENÇLERDE

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve İkbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Mustafa Kemal Atatürk.

Bize emanet bu toprak, bu nesil, bu kuşak,  bu vatan.  

Ben o yolda ilelebet yürüyeceğime ant içerim Atam. 

Bu yüzden bu nesil var ve var olmaya devam edecek.  

Cebimde ki telefonla, savunduğum her hakkımla var olacağım.  

Şimdi tuzu kuru olanlar çayından bir yudum daha alabilir, harareti alır. 

Büşra Gençler 

Categories: Genel Türkiye
Tags: z kuşağı
Leave a Comment