X

BUĞRA ÖNER İLE ROPÖTAJ

1-Boks sporuna kaç yaşında başladınız ?

BUĞRA ÖNER: Boks babadan ve abiden geldiği için , kendimi bildim bileli hayatımda evimizin içinde. 6 yaşımda bile eldiven giyer Alptuğ ile dövüşürdük. 10 yaşımda salona gitmeye başladık. 12 yaşına geldiğimizde lisanslı olarak müsabakalara çıkmaya başladık.

2-Sizi kim keşfetti?

BUĞRA ÖNER: keşif diye bir şey olmadı aslında bu işe ailemizle başladık. Yıllarca da beraber çalıştık. Boksa başladığımdan bu yana sert ve ileriye dönük çalışırdık. Boksa başladığım günden beri girdiğim müsabakalarda dereceye girer ve büyük ihtimalle de şampiyon olurdum. Boks hayatımda geçmişten bu yana gözde sporculardanım. Çok küçük yaşlarda Türkiye’de şampiyon oldum ve Avrupa dereceleri yaptım.

3-Müsabakaları kazandıktan sonra Ay Yıldızlı Türk bayrağımızı omuzlarda taşımak nasıl bir duygu ?

BUĞRA ÖNER: Herkesin de bildiği gibi bizler milliyetçi milli benliği yüksek kişileriz, aileyiz, yani milli forma, milli takım bizim için ne demek artık orasını siz düşünün. O ay yıldızlı formada o al bayrakta binlerce yetim hakkı var ona göre çalışmalıyız, Türk gibi mücadele vermeliyiz ve normal sporculardan farkımız olmalı eğer ki Türk milliyetçisiyiz diyorsak daha çok çalışıp bayrağımızı daha iyi temsil etmeliyiz.

4-Şampiyon olmak nasıl bir duygu ?

BUĞRA ÖNER: Şampiyon olmak ayrıcalık isteyen bir şey az önce de dediğim gibi diğer sporculara göre daha fazla çalışmalısın, hayatına dikkat etmelisin daha zordur yani sporcu olarak yaşamak. Her anlamda uykuna dikkat etmelisin, yemene içmene gezdiğin kişilere hal ve hareketlerine ve en önemlisi karakter ruh olmazsa mütevazi olmalısın yani kısacası Türk gibi yaşayacaksın bu ve bunlar olmazsa istediğin kadar şampiyon ol neye yarar.

. 5- En çok zorlandığınız maç hangisi ?

BUĞRA ÖNER: Aslında her maç birbirinden sert ve zor çünkü boks bu yumruk yiyorsun yumruk atıyorsun ama birini seçmek gerekirse Miami’de yenildiğim maç olabilir çünkü kolları uzundu, uzun kollu rakipler her zaman tehlikelidir.

6-Türkçü söylemleriniz ve paylaşımlarınız, vatan millet sevginiz ile Türk milletinin kalbine kazandınız. Bu duruşunuzu hiç bozmadınız. Bu durum kariyerinize ve boks hayatınıza olumlu veya olumsuz etkileri oldu mu ?

BUĞRA ÖNER: Sürekli dediğim gibi bizlerin amacı çok iyi boksör olup popüler olmak değil bizlerin amacı iyi birer Türk olmak. Biz babadan aileden bunu gördük, bizler her alanda Türk milliyetçiliğini savunan, vatanımızı, bayrağımızı, milletimizi savunan insanlarız, yeri gelir sokaklarda yeri gelir ringlerde her alanda sesimizi duyurmaya çalışırız. Kuru kuru slogan atmak yerine çıkacağım maçta giyeceğim Türk yazan bir tişört yada çalacağım bir şarkı yada galibiyetim o kuru eylem ve sloganlardan kat kat daha faydalı olacağına inanıyorum. Maçlarda bana da güç veren şey budur. Bizler normal sporcular gibi sponsor bulamıyoruz, dışlanıyoruz her Türk’ün dışlandığı gibi ama sizler gibi kardeşlerimiz bizlere güç veriyor. Faydası ve eksisi bu.

7- Maç öncesinde uğruna inandığınız bir şey var mı ?

BUĞRA ÖNER: Eldivenimi ilk sağ elimde giyerim ve ringe sağ ayağımla çıkarım. Onun dışında sizlersiniz benim uğurum sizlerin bana TANRI TÜRKÜ KORUSUN demesi en büyük uğur.

8- Ülkemizde neredeyse her gün 5 şehit veriyoruz. Alptuğ önerin sırtına yazdırdığı ‘’şehitler ölmez’’ yazısı bazı vatandaşlar tarafından çeşitli suçlama ortaya atıldı bu durum hakkındaki düşünceniz nedir?

BUĞRA ÖNER: Güzel dostum biz ne yaparsak yapalım hem mücadele verdiğimiz dış düşmanlar hem de kendi camiamızdaki egoist kıskanç kişiler tarafından suçlanırız bak güzel kardeşim sadece bir kere dışarı çık ve tek başına bozkurt yap okulunda olur meydanda olur ya da ne bileyim evinde nasıl sana itici gözle bakıyorlar dışlıyorlar işte biz bunun kat kat kat mislisini yaşıyoruz en basiti milyonlarca seyirci kitlesine ulaşabiliyoruz,  ama televizyonlarda maçımız yayınlanmıyor. Neden? Sponsorlar bulamıyoruz. Neden? Her gün bir örgütten tehditler alıyoruz Neden? Bu iş öyle kolay değil her baba yiğidin eleştiri yaptığı kadar basit bir iş değil yapabilen varsa çıksın yapsın daha güzelini yapsın bizlerde tebrik edelim sevinelim. Neden bugüne kadar bir tane sanatçı sporcu oyuncu davayı savunmadı bırak davayı milliyetçi tavrın yüzde 1’ini göremedik ama bizler bir şeyler yapmaya çalışıyoruz kendi camiamızdaki bazı egoistlerden reklamcı, primci damgasını yiyoruz dışarıdan faşist ırkçı damgasını yiyoruz, ee ne yapalım o zaman biz?

9- Normalde çok kavga eder misiniz ?

BUĞRA ÖNER: Boksa başlamadan önce çok kavga ederdim. Boks beni her anlamda sakinleştirdi. Sonuçta işim bu benim karşımdaki insanı sakatlayabilir hatta öldürebilirim. Bu yüzden kafamda hep bu düşünce ile yaşarım.

10- Hayran olduğunuz bir boksör var mı ?

BUĞRA ÖNER: Rahmetli Sinan Şamil SAM ile başladık bizler. Hep onu örnek alırdım. Sonradan ilerledikçe değişti. Roy JONES oldu ve son dönemlerde Floyd MAYWEATHER oldu.

11- Amerika’nın en iyi kulüplerinden birine imza attınız bu başarının sırrı nedir ? Amerika’da Türk boksörü olmak nasıl bir duygu ?

BUĞRA ÖNER: Dayanmak, inanmak, savaşmak en önemlisi hayal kurmak.  Türk Milletini dünyanın zirvesi denilen yerde temsil etmek paha biçilemez bir duygu.

12- Son olarak Türk Milletine, Türk Gençlerine söylemek istediğiniz şeyler var mı ?

BUĞRA ÖNER: Tabi ki de var, hayaliniz olsun. Genç arkadaşlarım, kardeşlerim hayalsiz insan ağaçsız ormana benzer her ne iş yaparsanız yapın ileriyi düşünün amacınız olsun vatan, millet, Türklük  aşkı ile çalışın o zaman  daha erken başarıya ulaşırsınız ve ego kibir kasmayın sizi çürütüp bitirecek şey budur benim dünyada affetmediğim en sevmediğim 2 şey vardır 1. Vatan hainliği 2.kibir, ego. Sonuçta hepimiz insanız kimsenin kanı pembe, sarı, ya da mavi akmıyor sadece düşmen yok olman için 1 saniye yeter o yüzden boşa kibir yapmaya gerek yok.

TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN.

 

-HAZIRLAYAN: HÜSEYİN ANIL GÜZELTAŞ

 

 

 

Leave a Comment