çin Kana Doymuyor

çin, DOĞU TÜRKİSTAN’da 8 UYGUR’u daha katletti

dogu-turkistan

çin’in batısındaki UYGUR Özerk Bölgesi (DOĞU TÜRKİSTAN)’nin Kaşgar vilayetinde, güvenlik güçleri sekiz kişiyi katletti.

DOĞU TÜRKİSTAN’da işgalci çin yönetiminin MÜSLÜMAN TÜRK’lere uyguladığı baskı, şiddet  etnik ayırımcılık ve asimilasyon şiddet olaylarını tetikliyor. 15 Aralık’ta Kaşgar’ın Yenişehir ilçesinde meydana gelen olaylardan sonra gençler bu kez Yarkent ilçesinde bir polis merkezine saldırdı.

BBC’nin  çin’in resmi Tengritag  ajansına dayanarak verdiği habere göre olay  30 Aralık (bugün)  sabah saat 06.30 sularında meydana geldi.  Bir  grup bölge sakini ellerinde bıçak ve balta gibi kesici aletlerle benzin dolu bidonları bir aracı yükleyerek adı açıklanmayan bir polis merkezine  saldırdı. Çıkan çatışmalarda halkın Fedailer olarak adlandırdığı  gençlerden 8 kişi şehit edildiği ve bir kişinin ise canlı olarak işgal güçlerince yakalandığı bildiriliyor.

 çin İşgal yönetiminin Doğu Türkistan’da son zamanlarda şiddetini arttırarak uygulamaya çalıştığı etnik ayırımcılık, ırkı aşağılama ve “MÜSLÜMANsınızveTÜRK’süz DOĞU TÜRKİSTAN” politikası sonucu son bir yılda  Doğu Türkistan genelinde çok sayıda büyük çaplı direniş eylemi düzenlendi. Çıkan çatışmalarda  yaklaşık 200 kişi öldürüldü. Olaylara karışanlardan  70 kişi ise,  canlı  yakalama  imkanı olduğu halde işgal güçlerince vurularak  katledildi. Olaylarda yüzlerce kişi yaralandı ve binlerce  MÜSLÜMAN TÜRK tutuklandı.

Yarkent ilçesi son bağımsız UYGUR devletinin (Saidiye UYGUR Devleti 1514-1668) merkezi olması nedeniyle DOĞU TÜRKİSTAN’ın önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden biri sayılıyor.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir