RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE ALİYEV

CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KARABAĞ ZAFERİNDE ROLÜ

İçerik Şeması

CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KARABAĞ  ZAFERİNDE ROLÜ  

Muzaffer Azərbaycan ordusunun Yazdığı Karabağ’ı işgalden azat etmek’le Tarihe geçen muhteşem destanın üzerinde ki çeşitli faktörleri incelenmeye başlayacağımız yeni bir yazı dizisi ile karşınızda olmaya gayret edeceğiz ilk yazımız bu bağlamda Türkiye cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Karabağ ZAFERİNDE oynadığı rolünü ele almaya çalışacağız.    

TÜRKİYE CUMHURİYETİ AZERBAYCANLI KARDEŞLERİNİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEKTİR

Sayın Cumhurbaşkanımız Azərbaycan Cumhuriyetimizin başlatmış olduğu operasyonun ilk dklarinda yaptığı açıklaması ile Azərbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin  TARİHSEL bağlamda İlişkilerini kardeşçe ele alan bir milletin iki devletinin  ortak hareket etmesi gerektiğinin farkındalığı ile Hareket eden güçlü bir bağ olduğunu dosta düşmana karşı ilan etmiştir.  Cumhurbaşkanımız operasyonun ilk anlarından itibaren vermiş olduğu mesajları Azərbaycan bayrak gününde yapmış olduğu konuşma esnasında vermiş olduğu şu mesajı ile özetleyebiliriz “ Türkiye Cumhuriyeti Dağlık Karabağ’ın tamamında Şanlı Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bayrağı Özgürce Dalgalanana kadar Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir “ . 

HESAP VAKTİ GELMİŞTİR

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi Can Azerbaycan ile Türkiye Cumhuriyeti Uluslararası alanda iki Devlet Tek Millet prensibi ile hareket etmektedir Bahtiyar Vahapzade ’nin deyimi ile de Türkiye ve Azerbaycan Bir ananın iki oğludur.  Operasyonun ardından ilk mesajlarında Sayın Erdoğan Türkiye herzaman Azerbaycan’ın yanındadır işgale uğrayan toprakların tamamı Azərbaycan Cumhuriyetinin topraklarıdır. Artık hesap vakti gelmiştir diyerek işgalci Ermenistan yönetimini sert sözler ile uyarmıştır. Ayrıca her konuşmasında kardeşim ilham Aliyev ile söze başlayan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Karabağ ZAFERİNDE oynadığı rolü teknolojik kültürel sosyal ve ekonomik ilişkilerde Zirvede yer alan Türkiye Azerbaycan ilişkileri çok önemlidir.

Türkiye Cumhuriyeti ile Azərbaycan ikiz kardeştirler ve dış politikada ki uyum bunun dosta düşmana ilan edilmiş hâlidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk kez en yüksek ağızdan vermiş olduğu tepkiyi Buraya Aynen alıyorum “ Ermeni halkını kendilerini felakete sürükleyen hükümetlere karşı çıkmaya ve onları kukla olarak oynayanlara, geleceklerini sahiplenmeye çağırıyorum . tüm dünyayı işgal ve zulme karşı Azerbaycan’ın yanında olmaya çağırıyorum. Türk milleti her zaman olduğu gibi bugünde bütün imkanları ile Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır” .  

DOĞU AKDENİZ SEMPOZYUMUNDA EDOĞAN İLK SİNYALLERİ VERDİ

Uluslararası Deniz hukuku ve Doğu Akdeniz sempozyumunda ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan  “ Dün Azerbaycan topraklarına saldıran Ermenistan’ı bir kez daha kınıyorum . Türkiye tüm kalbi ve desteği ile Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir. İşgalci Ermenistan’ı işgal altında tuttuğu topraklardan derhal geri çekilmesiyle bölge kalıcı olarak barışa ve huzura kavuşacaktır’. Diyerek uluslararası platformlarda da Türkiye’nin Can Azerbaycan’a desteğini yenilemiştir.  Uluslar arası platformlarda ve iç kamuoyunda Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Karabağ’daki işgal altındaki topraklarını kurtarma operasyonun Tamamen sona erdirilmesi için bütün desteği vereceğini ve Azat Karabağ’a kadar mücadelenin süreceğini yenilmesini Tarih kıyıt  altına almıştır.  

AZERBAYCAN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ GARANTİ EDİLMELİ

Ayrıca Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Karabağ meselesinde bölgede büyük faktörlerden bir tanesi olan Rusya’da kurmuş olduğu diplomatik ilişkilerin sonucunda bugün Türk silahlı Kuvvetleri’mizin Karabağ’da Azerbaycan ordusu ile birlikte barışı koruma ve kollama görevinde yer almasını sağlamak ve Azerbaycan’ın Toprak bütünlüğünün garantisi olarak gereken her türlü desteğin verilmesini sağlamak amacıyla diplomatik faaliyetlerin yürütülmesini emir vermesi ile gerekenin yapılmasını Tarih kayıt altına almıştır ve tarih iki devletin tek Millet olduğunu dost düşman Herkes görmüştür.   

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan kardeşim olarak seslendiği kardeş Cumhurbaşkanı ilham Aliyev’in sözde dağlık karabağ’ı devlet olarak tanımlamaya çalışan sahada ve masada kaybetmiş Fransız devletine göstermiş olduğu tepki de uluslararası alanda Azerbaycan’ın yalnız olmadığını gösteren en büyük etkenlerin başında gelmektedir.  Sayın Erdoğan’ın Rusya lideri Putin ile birlikte yürüttüğü şahsi diplomasinin sonucu olarak bugün Karabağ’da barış ve huzur ortamı hakim olmaya başlamıştır. 

BU GÜN KARABAĞDA ZAFER KAZANILMASINDA RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN ROLÜ BÜYÜKTÜR

Cumhurbaşkanımız Karabağ’da atılan barış adımının doğru olduğunu Rusya liderine bildirmiş ve Barışı sağlama konusunda Türkiye’nin ve kahraman Türk ordusunun üzerine düşen herşeyi yapacağını aktarmıştır. Bugün Karabağ da zafer kazanılmasında Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanımızın şahsi çaba ve gayret lerinin önemi büyüktür.   Cumhurbaşkanımız putin  ile görüşmesinde Ermeni işgali sebebiyle Karabağlı terk etmek zorunda kalan Azerbaycan Türklerinin bir an önce evlerine yerleşmesi ve Dağlık Karabağ daki noktalara Birleşmiş Milletler gözetiminde geri dönmeleri gerektiğini ve Nahcivan üzerinden bir kurdur açılması gerektiğini bildirmesi üzerine Azerbaycan cumhurbaşkanının bu konudaki ısrarı ile şimdilik Rusya Federasyonu’nun  bu konuya ikna olduğu görülmektedir.

AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN SEVİNÇLERİ BİZİM EN BÜYÜK SEVİNCİMİZDİR

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Muzaffer Azerbaycan ordusunun şusa’yı işgalden kurtarmasını ardından yapmış olduğu konuşma “  Azerbaycanlı kardeşlerimizin sevinçleri bizim en büyük sevincimizdir sözleri ile başlamış ve Muzaffer Azerbaycan ordusunu zaferinden dolayı her Türk Forum’da tebrik etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın şahsi diplomatik girişimleri ile Karabağ’da kurulacak olan ateşkesi izleme ve gözlem noktasında Türk silahlı kuvvetlerinin yerini alması Dağlık Karabağ sorununun çözümü noktasında Muzaffer Azerbaycan ordusu nun yazmış olduğu Destanı perçinlenmiş ve başarıyı Bengü kılmamızı gerçekleştirecek en büyük etkenlerin başına yerleşmiştir .

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 44 günlük operasyon sırasında Türkiye Cumhuriyeti bütün hükümet üyeleri ve yetkili yüksek devlet görevlileri ile birlikte Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı Sayın Ali ile birlikte istişare görüşmelerini gerçekleştirmiş ve bölgede değişen dengeleri bizzat yerinde incelemiş ve operasyonel Taktiksel bütün meseleleri birlikte Nihai hedefe Azat ve özgür karabağ’a En kısa yoldan ulaşılması için gece gündüz demeden mesai sarf edilmiştir.

TÜRKİYE ORDUSU VE AZERBAYCAN ORDUSU TAKTİKSEL VE OPERASYONEL BECERİLERİ BİRLİKTE GELİŞTİRDİ

Karabağ operasyonun başarıyla sonuçlanmasında özetlemek gerekirse Azerbaycan ve Türkiye’nin et ve tırnak misali birlikte hareket etmesi Türk ordusunun Azerbaycan ordusu ile koordineli bir şekilde taktiksel ve operasyonel becerilerini geliştirmesi Türkiye  Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın ilham Aliyev’in ikili ilişkileri  zirvede tutması ve son yıllarda gelişen Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kara ve hava gücünün etkisi ile Türkiye Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti halkının maddi manevi desteğini sayesinde Azerbaycan ordusunun kanı pahasına yazmış olduğu destan ile birlikte artık Şanlı Karabağ bugün özgür ve hürdür. Ve bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan’ın deyimiyle Karabağ semalarında bugün işgal zihniyetinin paçaları değil Hilal ile Yıldız süslemektedir .

RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN ALİYEVE VERDİĞİ DESTEK

Bugün Karabağ zaferi’nin hemen ardından imzalanan anlaşmanın sonrasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Sayın Aliyev’e  vermiş olduğu destek ile birlikte Karabağ’da bundan sonraki sürecin tamamında Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin birlikte hareket ederek Karabağ’ın eski şaşalı günlerine geri döneceği ve bir an önce bölgenin ticaret merkezi ve  bölgenin parlayan yıldızı haline getirilmiş olacağı anlaşılmaktadır. Bu konuda hızla gereken her türlü Adım’ın atılacağından kimsenin şüphesi olmasın ulaştırma bakanımızın Nahcivan koridoru üzerinde yapılacak demir yolundan bahsetmesi bize bu ve güveni vermektedir.

KARABAĞ’A SELAM OLSUN 

 Karabağ semalarında sonsuza kadar dalgalanacak olan üç renkli Azerbaycan bayrağına selam olsun selam olsun cephede Karabağ’ı  özgürleştiren Oğuz’un yiğitlerine selam olsun Özgür Karabağ Ülküsü ile şehadete koşan Azerbaycan Türklerinin Şanlı evlatlarına selam olsun Karabağlar özgürlüğüne giden yolda Gazi olarak onurlanmış Yiğit MEHMETÇİKLERE !  

CUMHURBAŞKANIMIZIN  Karabağ zaferindeki rolüne değinmeye çalıştığımız makalemiz vesilesiyle Özgür Karabağ uğruna şehadet şerbetini içmiş Yiğit Azerbaycan ordusunun Muzaffer Er Erbaş ve komuta kademesini rahmetle anarken , gazilerimizi saygıyla selamlıyoruz , ve ilk gün sayın ilham Aliyev’in bütün dünyaya haykırdığı Şu gerçek vecize ile makalemizi sonlandıralım KARABAĞ AZERBAYCANDIR

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir