Cengiz Dağcı’nın özel eşyaları, vatanına getirildi

 Dünyaca ünlü Kırımlı yazar Cengiz Dağcı’nın özel eşyaları Kırım’da

cengiz

22 Eylül 2011’de Londra’da vefat eden ve Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun özel ilgisiyle vatanı Kırım’da toprağa verilen Cengiz Dağcı’nın eşyaları da Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kiev ve Londra Büyükelçiliği, Londra ve Odessa Başkonsoloslukları vasıtasıyla Kırım’a getirildi. 1,5 ton ağırlığındaki eşyalar Türkiye Odessa Başkonsolosluğu tarafından Kırım Fondu (Vakfı)’na teslim edildi.

Ortak Girişim ile Cengiz DAĞCI’nın Eşyaları Getrttirildi

Cengiz Dağcı’nın vefatından sonra Emel Kırım Vakfı Başkanı ve KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve Emel Kırım Vakfı Londra Temsilcisi Melek Maksutoğlu’nun girişimleriyle C. Dağcı’nın özel eşyaları kızı ve damadından teslim alınmıştı. Emel Kırım Vakfı tarafından kiralanan bir depoda tutulan eşyalar, geçtiğimiz ay, Londra Başkonsolosluğu gözetiminde tek tek sayılarak tasnif edilmiş ve Londra Başkonsolosluğu tarafından her bir koli mühürlenmişti. TC Londra Başkonsolosluğu tarafından özel kargo olarak 18 Ocak 2013 günü Kırım’a gönderilen toplam 1,5 tonluk 36 koli tutan eşyalar arasında Cengiz Dağcı’nın divan, koltuk, çalışma masası, resimler, saat, baston vb. eşyaları bulunuyor.


Londra’dan Kırım’a bütünü nakil masrafları Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi ve Ankara’daki Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı tarafından karşılandı.


Eşyalar, KTMM’ye bağlı Kırım Fondu (Vakfı)’nun demirbaşına alındı. Vakıf, bu eşyalarla Cengiz Dağcı Müzesini kurmayı planlıyor. Eşyalar, müze kurulana dek mühürlü olarak kalacak.

Cengiz DAĞCI Müzesi Kurulacak


Kırım Vakfı Müdürü Rıza Şevkiyev, “Bugün biz Kırım Tatar halkının ünlü yazarı Cengiz Dağcı’nın İngiltere’de yaşadığı odasında ömür boyu kullandığı eşyalarını getirdik. Bu konuda bize yardım eden Türkiye’deki dostlarımız sağ olsun. Bu eşyalar bizim için çok önemli, çok gereklidir, çünkü biz bunları Kırım Vakfı’nın demirbaşına alıp müze açacağız. Cengiz Dağcı Müzesi kurulacak.” dedi.

Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay “Cengiz Dağcı vefat etmeden önce de kendisiyle eşyaların geleceği ve kendi adına bir müzede saklanması konusunu konuşmuştuk. Öldükten sonra kızı ve damadı bu konuda çok anlayış gösterdiler. Cengiz Dağcı’nın hatırasının Kırım’da yaşaması gerektiğine inandılar. Eşyaların sorunsuz Kırım’a gelmesinde TC Dışişleri Bakanlığı yetkilileri çok yardımcı oldular. Hem Cengiz Dağcı’nın hem de eşyalarının Kırım’a kavuşması tarihi bir olaydır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir