X

EBULFEZ KADİROĞLU ALİYEV – ELÇİBEY

BOZKURT EBULFEZ ELÇİBEY

Ebulfez Elçibey veya tam ismi ile Ebulfez Kadirkulu oğlu Aliyev Nahcivan’ın Keleki köyünde yirmi dört Haziran 1938’de dünyaya gelmiştir. Elçibey Demokratik Azerbaycan Cumhuriyetinin seçimle iş başına gelmiş ikinci Cumhurbaşkanıdır. Ebulfez’in Babası Güney Azerbaycan Türk’ü Kadirkulu bey annesi ise Anadolu’dan Kelekiye göç etmiş Anadolu Türkü mehrinisa hanımdır.

Elçibey Babasının ikinci Dünya Savaşı’nda Rus emperyalizmi tarafından zorla orduya asker olarak gönderilmiştir. Babasının cephede muhtemelen Şehit olması ile çocukluk döneminde birçok sıkıntılar çekmiştir Ebulfez ilköğretim ve Lise eğitimini Nahcivan’da zor şartlar altında tamamlamıştır. Elçibey 1957-1962 Yılları arasında Azerbaycan Devlet Üniversitesinde Doğu Dilleri enstitüsü Arapça Bölümünde okumuştur.

Öğrencilik yılları

Öğrencilik yıllarında çağdaş ve Demokratik Azerbaycan mücadelesi içerisinde olmuştur. Elçibey daha öğrenci iken Özgür Azerbaycan Cumhuriyeti ülküsünü benimsemiş ve önderi olarak kabul ettiği Mehmet Emin Resulzade beyi kendisine örnek alarak Azerbaycan tarihini ve Azerbaycan Devrim! Tarihini anlatan dernekler kurmuştur.

1960-1970 Arası

1963- 1964 Yılları arasında Mısır’da tercüman olarak çalışmak zorunda kalmıştır. 1970lere kadar çeşitli işlerde çalıştıktan sonra altmışlı yılların sonuna doğru Ahmet Ağaoğlu, Mehmet Emin Resulzade, Bahtiyar vahapzade, Mehmet kuluzade, Nesip bey Yusufbeyli ve Ahmet Cevat gibi Büyük Azerbaycan halkının Önderlerini örnek olarak Milliyetçi hareketin fikirlerini savunmaya başlamıştır.

Men Atatürk’ün Askeriyim

Ebulfez Azerbaycan’ın Bir gün mutlaka Rus emperyalizminin kıskacından kurtulacağını bir gün mutlaka Bağımsız ve Demokratik bir cumhuriyet olacağına inanıyordu ömrü boyunca Bağımsız Çağdaş Demokratik ve Laik Azerbaycan Cumhuriyeti devletinin Bütünlüğüne inanmış ve “Men Atatürk’ün Askeriyim “ diyerek Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti devletini ve Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü kendisine örnek almıştır.

Elçibey Rus emperyalizmi tarafından 1975’de Türk milliyetçiliği suçlaması ile bir buçuk yıl tutuklu kalmıştır. Elçibey Ömrünü İnandığı iman ettiği Türklüğün Aydınlık yolu yüce Turan’a adamıştır. Elçibey’in düşünce dünyasında Turan Ülküsü büyük yer edinmiştir. Elçibey’e göre Turan ülkesinin yolu Büyük “bütov” Birleşik Azerbaycan Cumhuriyeti’nin özgürlüğünden geçer demektedir. Ebulfez Ermenistan, Dağıstan ve Gürcistan’a verilen Azerbaycan’a ait toprakların geri alınması fikrini savunuyordu.

Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti

Elçibey ömrü boyunca ilim ve fen’in üstünlüğüne inanarak geçirmistir. Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti devletinin daima ilim ve fen ile yükseleceğini daima İlerleyeceğini ve yüceleceğini söylemektedir. 1975’de KGB tarafından tutuklandıktan sonra bir buçuk yıl ağır işkencelere maruz kalmıştır. 1977’de Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisinde göreve başladı görevi sırasında Bağımsızlık çalışmalarına suretle devam eden Elçibey bağımsızlığa olan inancını Hiç bir zaman yitirmeden mücadelesine devam etti.

1980 Yılları Sovyetler birliğinin dağılmaya yüz tuttuğu bir dönemdir. SSCB İçinde başlayan Halk hareketlerinin ardından Elçibey 1989’da Azerbaycan Halk Cephesini kurdu ve Başkanı seçildi. Bu tarihten sonra Ebulfez Dağlık Karabağ’da Ermeni terörizmini engellemeye çalıştı . Ebulfez tüm bu çabaların yanında Artık yürüyen bir cesetten farkı kalmayan SSCB’den Azerbaycan Cumhuriyeti devletinin bağımsızlığını kazanmak yılındaki çalışmalarına hız veren Ebulfez 18 Ekim 19991 günü dünyanın en Mesut adamı idi şüphesiz uğruna ömrünü verdiği Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti resmen ilan edilmiştir artık kızıl Emperyalizmin yerini Bütov Azerbaycan mefkuresi almıştır. Büyük rüyasını gerçekleştiren Ebulfez 7 Haziran 1992’de Demokratik Azerbaycan Cumhuriyeti devletinin seçimle işbaşına gelen ilk cumhurbaşkanı olmuştur.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Elçibey

Elçibey Azerbaycan Cumhurbaşkanı olduğu andan itibaren kendisini Bir savaşın eşiğinde bulmuştur. Rus Destekli Ermeni teröristler Karabağ’ı işgal etmiştir ve Genç Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Karabağ’ı Ermenilere bırakmaya hiç niyeti yoktur. Elçibey cephede imkansızlıklar içinde zafer kazanmaya çalışırken cephede yanlış adımlar atan Suret Hüseynov’u görevden almıştır.

Haydar Aliyev

Rusların gidişi ile elinde kalan silahlar ile Azerbaycan’ın en büyük şehri Gencede Silahlı isyan eden Suret Huseynov kuvvetlerini bastırmak için Halkın ve muhaliflerin baskısı ile Haydar Aliyev Bakü’ye davet etmiştir.

Bakü’ye gelmesinin ardından Haydar Aliyev’in de suret Huseyov’u desteklemesi ile birlikte Elçibey Nahçıvan’a Köyüne geri dönmek zorunda kalmıştır. Elçibey yapılan bu haksız ve hukuksuz darbe girişimine hiç bir zaman teslim olmamıştır. Elçibey ömrünü Demokrasi mücadelesine adamış bir hürriyet kahramanıdır.

Elçibey Keleki köyüne geri dönmesinin ardından Bakü’ye geri dönmek arzusunda olmuştur fakat şahsi koruması tarafından uçağının engellenmesi ve köyünün kuşatma altında olması sebebiyle Köyünde yaşamaya başlamış çalışmalarını Bütov Azerbaycan üzerine yürümeye başlamıştır. Dört yıl aradan sonra Bakü’ye gelebilmiştir Elçibey fakat geçen bu süre zarfında Cumhurbaşkanlığı yetkileri Haydar Aliyev’e devredilmiştir 1993 de resmi olarak referandum ile görev değişikliği yapılmış ve 1993 Ekiminde yapılan seçimler ile Haydar Aliyev 99 oranında oy ile cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Elçibey’den Anıtkabir’de Ziyaret

Elçibey Kasım 1993’de Esgeri olmaktan gurur duyduğu Atatürk’ü Anıtkabir’de Ziyaret etmiş anı defterine “Ey büyük Türk’ün büyük komutanı seni ziyaret etmekle özüm ve milletim adına ŞEREF duydum senin askerin”. Yazmıştır.

Kuzey ve Güney Azerbaycan’ın birliği

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığı Şaibeli bir şekilde el değiştirdiğinden sonra Bakü’ye dönen Elçibey Azerbaycan muhalefetine katılmış bütün Azerbaycan birliğini kurarak çalışmalarını Kuzey ve Güney Azerbaycan’ın birliğine dağlık karabağ’ın işgalden kurtarılması na Bir beşik Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ilanına adamıştır.

Elçibey’in yazdığı makaleler ve kitaplar

Çalışmaları sırasında makaleler kitaplar yazmıştır. Tolunoğulları (1997), Bütov Azerbaycan Yolunda (1998) bağımsızlık, siz halkın sevgisi ile hakka ulaşacaksınız Elçibey’in bazı eserleridir.

Elçibey reformist bir Cumhurbaşkanı idi

Elçibey reformist bir Cumhurbaşkanı idi cumhurbaşkanlığı döneminde Sovyet ordusunun Azerbaycan’dan çıkarması yerine Milli Azerbaycan ordusunu kurması üniversite sınavlarının testi haline getirmesi , Azerbaycan milli parasını basması ve Türk dünyasında birlik ve beraberlik için. Türkiye’mizin kullandığı Latin alfabesine Azerbaycan Cumhuriyeti’ni geçirmesi Elçibey’in yönünü Türkiye’ye dönerek. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin hızla geliştirmesi Reformist bir lider olduğunun en büyük örneğidir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu

Elçibey ilk Yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye yapmış ve TBMM’DE yaptığı konuşmada Takip ettiği yolun Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Türk dünyasının büyük Başbuğu Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu olduğunu vurgulamaktadır.

Ebulfez Elçibey’in Türkiye’de ki En yakın dostu Alparslan Türkeş olmuştur.

Ömrü boyunca Türk milletinin refahı huzuru bağımsızlığı için mücadele eden Büyük dava adamı Ebulfez Elçibey’in Türkiye’de ki En yakın dostu Türk Dünyasının Başbuğu Alparslan Türkeş beyefendi olmuştur. Azatlık meydanında meşhur 3 Mayıs mitinginde Elçibey ve Başbuğ Türkeş bir milyondan fazla Azerbaycan Türkünü Bozkurt işareti ile karşılamıştır.

Elçibey Ağustos 2000 yılında vefat etmiştir

Elçibey ömrünün son döneminde ağır hastalıklarla mücadele etmiş ve 22 Ağustos 2000 yılında Gülhane askeri tıp akademi hastanesinde hayatını kaybetmiştir. Kutlu ruhu şad mekanı cennet olsun. Türk dünyasının büyük değerlerinden Ebulfez Elçibey i vefatının 20 seneyi devriyesinde rahmetle minnetle yad ediyor Türkiye Cumhuriyeti Halkı olarak Aziz hatırası önünde saygı ile eğilirken davasının ve ülküsünün takipçisi olmaktan büyük bir Kıvanç duyuyoruz.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk’ün Askerleri yaşasın Azerbaycan Cumhuriyeti ve Yaşasın Bütov Azerbaycan ve Bütov Turan ülküsü

LİDER DEVLET BAHÇELİ’NİN DİLİNDEN ELÇİBEY

Elçibey her şeyden önce Türk milletinin ve Türk Dünyasının birliğinin sevdalısı idi. Ebulfeyz Elçibey bir fikir adamı bir siyaset adamı ve ikisini bir arada bulunduran Türk dünyasının Bilge bir şahsiyetidir.

Azerbaycan’ın bağımsızlığı için büyük bir mücadele yürütürken Türkiye herzaman önceliği olmuştur. Elçi bey Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek alırdı cennet mekan Başbuğumuzu çok severdi hürmet ederdi. Elçibey ömrünü ülküsüne adamış bir Bozkurt idi. Ruhunu Türkiye’de teslim etmesi ebedi karargahı ise Azerbaycan da olması ilahi bir takdirdir. Elçibey Türkiye ve Azerbaycan arasında Bir köprüdür. Ruhu şad olsun

Ne Mutlu Türküm diyene !

Categories: Azerbaycan
Leave a Comment