Kutlu Asya

Kutlu Asya

F-35 savaş uçağı SOM-J füzesi ile donatılacak

Spread the love

F-35 HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN F35 UÇAKLARI VE TÜRKİYE ADLI YAZIMI OKUYABİLİRSİNİZ.

– Operasyonel Özellikler –

 • – Yüksek Beka
 • – Ataletsel Navigasyon Sistemi
 • -Küresel Konumlandırma Sistemi-Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi
 • -Görüntü Referanslı Navigasyon Sistemi
 • -Otomatik Hedef Algılama ile Yüksek Hassasiyet
 • – Kızılötesi Görüntülemeli Arayıcı ve Veri Tümleşimi ile Yüksek Hassasiyetli Terminal Safha Güdüm 
 • – Fırsat Hedeflerine Angajman
 • – Uçuş Sırasında Hedef Tanımlama
 • – “Ağ Destekli Mühimmat” Kabiliyeti
 • – Evrensel Silah Arayüzü (Universal Armament Interface) Uyumluluğu

 – Teknik Özellikler –

 • – Uzunluk: ~4 metre
 • – Ağırlık: ~500 kg
 • – Menzil: 120+ NM
 • – Harp Başlığı: ~140 kg Parçacık Tesirli, Zırh Delici
 • – Arayıcı: Kızılötesi Görüntülemeli
 • – Güdüm Sistemi: ANS/KKS/YRNS/GRNS/OHA – Platform: F-35 (JSF) F-16

Tübitak-SAGE tarafından 2006 yılında geliştirme çalışmalarına başlanan ve Roketsan’nın seri üretimine başladığı Türk Seyir Füzesi SOM mühimmatının F-35 savaş uçaklarına entegrasyonu konusunda imza aşamasına gelindi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Roketsan ve Lockheed Martin arasında gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında SOM-J füzesinin F-35 uçağının gövde içine entegre edilmesi yönünde Roketsan ile Lockheed Martin firmalarının 22 Ekimde Ankara’da imza atması planlanıyor.

SOM-J FÜZESİ ARTIK F-35 LERDE

18,092015 Tarihli haberler göre; Uluslararası Savunma ve güvenlik ekipmanları fuarında. Roketsan ( som-j füzesini tasarlayan firma) ve Lockheed Martin. (f-35leri üreten firma) firmaları ,yeni nesil havadan karaya ve havadan su üstüne seyir füzesi olan. SOM-J’nin, F-35 yeni nesil uçakların iç silah istasyonuna entegrasyonu konusunda işbirliği anlaşması imzaladı. F-35 uçaklarının gizli uçuşu ( radarlara gözüküyor fakat radar menzillerine girmeden, radarı ve etkili menzilini saptayıp, radar menzil çizgileri etrafından dolaşıyor. Böylelikle gizli uçuş yapmış oluyor.) kritik görünmezlik kabiliyetlerini korumak suretiyle SOM-J füzesiyle çok uzun menzilden  hedefi vurabilmektedir. “güncelleme tarihi 18,04,2019”

SOM-J FÜZESİ GEMİLERE KARŞI KULLANILACAK

F-35 savaş uçağına entegre edilmesi yönünde çalışmaları süren ve SOM-J adı verilen projede mevcut mühimmatın %25 civarında küçültülmesi amaçlanıyor. Bu sayede SOM mühimmatı, F-35 savaş uçağının gövdesi içine entegre edilecek ve uçağın görünürlük özelliğinin korunması sağlanacak. SOM füzesi üzerinde yapılacak değişiklik ile menzilin korunması amacıyla yeni bir harp başlığı ve gövde şekli tasarlanacak. Asgari 250 km menzile sahip olması planlanan SOM-J füzesi savaş gemilerine karşıda kullanılacak.

SOM-A TESLİMATLARI BAŞLADI

Roketsan ile Lockheed Martin arasında. SOM füzesinin Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 ve 50den fazla tipte uçağa entegrasyonu konusunda olumlu yönde çalışmalar sürüyor. Konuyla ilgili olarak. Yakın bir dönemde Hava Kuvvetleri bünyesinde yer alan F-16 Blok 50+ uçaklarının da SOM füzesi ile donatılacağını belirtti. Bunun yanı sıra ilk SOM-A teslimatları da başladı.

Stand-Off Mühimmatı (SOM) Projesi Seri Üretim Sözleşmesi imzalandı

Bu proje ile SOM mühimmatının farklı konfigürasyonlarda seri üretimi ile bazı alt sistem ve birimlerinin millîleştirme çalışmaları gerçekleştirilecektir. SSB’de gerçekleştirilen törene, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Türk Silahlı Kuvvetleri, Roketsan ve TÜBİTAK yetkilileri katıldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığının hassas güdümlü mühimmat ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan proje ile düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kritik öneme sahip, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılmak amaçlanıyor.

Roketsan AFA Konferansı’nda Washington’da 17-19 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen ABD Hava Kuvvetleri Semineri AFA’da Roketsan, son teknoloji ürünleriyle katılımcıların ilgisini topladı.

Roketsan standında F-35 ile Uyumlu Stand-Off Mühimmatı SOM-J Silah Sistemi ile Mini Akıllı Mühimmat MAM-L ve MAM-C’nin maketlerinin sergilendiği seminerde, T.C. Washington Büyükelçiliği Askerî Ataşesi Tuğgeneral Kadircan KOTTAŞ ve heyeti ağırlandı. ABD Hava Kuvvetleri mensuplarının yanı sıra Bolivya, İsveç, Belçika, Hollanda, Irak ve Kolombiya delegasyonları Roketsan standına ziyarette bulunup ürün ve yetenekler hakkında bilgi aldı.

Geçtiğimiz aylarda Hava Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu hassas güdümlü mühimmat tedarikini karşılamak adına SSB ile imzalanan Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) seri üretim sözleşmesi ile SOM mühimmatının farklı konfigürasyonlarının seri üretimi ve bazı alt sistem ve birimlerin millîleştirme çalışmaları gerçekleştirilecektir.


Spread the love
Bir cevap yazın
*
*
*