Kutlu Asya

Kutlu Asya

F35 UÇAKLARI VE TÜRKİYE

Spread the love

İlk f-35 lighting 2 modeli 2006 yılında, Teksas Fort Worth’daki Lockheed Martin fabrikasından çıktı, daha sonrasında ise Dünya çapında bir üne sahip oldu. TÜRKİYE CUMHURİYETİ 2002 yılından beri bu projeye üye, bu uçaklardan 2018 yılında ve 8 milyar dolara anlaşarak 100 tane sipariş verildi. fakat uçakları üreten firma 12 milyar dolarlık hedefi varken yani daha fazla uçak satmayı düşünürken Türkiye Cumhuriyeti’nin gündemi değişti ve şu sıralar gündemde, Rus yapımı SU57 ve Amerikan yapımı F35 var bende tarafsız olmak için bu Anadolu Haber Ajansı‘na ait bu resmi buraya ekliyorum. Su 57 yi de mutlaka başka bir yazıda tanıtırım.

Evet arkadaşlar youtubeda bulduğum su 57 ve f35 karşılaşmasını sizinle paylaşacağım.

İşte Türkiye Cumhuriyeti’ nin Alacağı F 35 As modeli tüm özelliklerini aşağıda tek tek tek yazmaya çalışacağım.

F35

Aslında yapımı O kadarda Zor Gözükmüyor. Bence Bizde Yapabiliriz.

F35 UÇAKLARININ EN TEMEL ÖZELLİKLERİ NEDİR

F 35 UÇAKLARI YAPAY ZEKAYA SAHİPTİR

ELEKTRONİK REKABET

F35 Uçakları 360 derecelik açıyla ilerlediği güzergah boyunca tüm alana hakimdir. Yer araçları, tank, zırhlı kamyonetler, binalar, yerleşim yerleri, insan haraketlerine hakimdir. ayrıca bu araçlardan ve binalardan gelen radar izleme, hedef işaretleme, iletişim bozma gibi sinyalleri daha radar veya sinyal menziline girmeden algılayabilir, bozabilir ve bu sinyallerden kaçabilir. Fakat radar sinyallerinin içine girerse saklanamaz radarda görünür, bundan dolayı radar menzillerini hesaplayarak etraflarından dolaşır. Bu durumda pilot ise her şeyi izliyor ve nerede ne var biliyor. Pilotun bu bilgileri ise nasıl kullandığını alt başlıkta anlatacağım. Aşağıdaki Videoyu izlerseniz kafanızda canlanacaktır.

GİZLİLİK

Elektronik Rekabet konusunda gizlilik konusuna biraz değinmiştim, bu kısmı yazmayacaktım ama F-35lerin bu özelliğinin önemli olduğunu düşündüm. F-35lerde gizlilik şu sistemle işliyor;

 • Nesneleri önceden gördüğü için ve nesneler f-35leri görmediği için f-35ler gizli kalıyor.
 • Radar üstlerini önceden gördüğü ve radar görüş alanını hesaplayabildiği için ve bu hesapları anında diğer dost birimlere gönderdiği için hem kendi hem takım arkadaşları ve dost kuvvetler belirlenen radar menzil halkalarının arasından geçerek gizliliklerini sürdürebiliyor.
 • f-35 ler radara girerlerse anti radar ve sinyal bozucuları zayıf radar sinyallerini geçersiz kılabiliyor veya çökertebiliyor. buda nadiren radar da geçse dahi gözükmeemsine sebeb veriyor,
 • F-35 ler sağlam radar sinyallerine yeni girdiyse bu sistemin henüz zayıf sinyallerini defedebiliyor anlık giriş çıkışlarda radarda gözümemesini sağlayabiliyor.

ÇOK YÖNLÜ ÇATIŞMA

F 35 Uçakalrı diğer tip uçaklar aksine çok yönlü bir tasarıma sahiptir. aldığı bilgiyi gördüğü hedefine hemen dost birimlere aktarabilir. veya dost birimlerden aldığı bilgi ile taaruza geçebilir. veya dost birimden aldığı bir bilgi ile başka bir dost aracı kullanarak, düşman hedefini yok edebilir. Eğer f-35 kendi bilgisi ile haraket ederse örneğin f-35 dost bir tankın düşman radarına girmek üzere olduğunu görürse tankı durmasına veya yeni bir rotadan gitmesine liderlik edebilir veya f 35 düşman radar üssünü imha edebilir. f 35 in bu mantıkta liderlik edebileceği alanlar ;

 • HAVADAN HAVAYA
 • HAVADAN KARAYA
 • HAVADAN SUU ÜSTÜNE

Eğer başka bir kaynaktan gelen bilgi ile başka kaynaktaki bir envanteri kullanmak isterse örneğin bir gemi radarında düşman bir denizaltı görürse ve bu bilgiyi f35 e yönlendirirse f 35 bu hedefi vurabilir. f 35 bu hedefi vurmak için başka bir uçağın envanterinden bomba gönderebilir. eğer takım uçuşundaki uçaklarda hedefi imha edecek bir envanter yoksa vede ana üs uzaktaysa en yakın dost ülkenin ( burda ülkeler arası önceden onaylanmış protokol olması gerekir ) yakınlardaki bir uçağının envanterinde gerekli bomba varsa. o uçağın hedefi vurmasına liderlik edebilir. f 35 in bu mantıkta liderlik edebileceği alanlar ;

 • HAVADAN HAVAYA
 • HAVADAN KARAYA
 • HAVADAN SU ÜSTÜNE
 • HAVADAN SU ALTINA
 • KARADAN HAVAYA
 • KARADAN KARAYA
 • KARADAN SU ÜSTÜNE
 • KARADAN SU ALTINA
 • SU ÜSTÜNDEN HAVAYA
 • SU ÜSTÜNDEN KARAYA
 • SU ÜSTÜNDEN SU ÜSTÜNE
 • SU ÜSTÜNDEN SU ALTINA

TAKIM HALİNDE ÇALIŞMA VE LİDERLİK

TAKIMDA TEK F 35 VAR İSE

F35 Uçakları sahip oldukları üstün teknoloji ile diğer uçaklara göre üstündür. fakat bu üstünlüğünü eğer takım uçuşu gerçekleştiriyorsa kat ve kat artırır. Eğer 1 adet f35 model uçağımız bizim 3 adet f16 model uçaklarımızla beraber uçarsa bir liderlik sergiler. radar üslerini, düşman uçaklarını, vurulacak hedefleri. herhangi bir tehdidi, dost uçaklardan daha önce sezimleyecek vede bunu düşman radar menziline henüz girmeden başaracaktır. İşte bu durumda f35 model uçak hemen liderliği ele alır .

RADAR ÜSTLERİNE YAKLAŞMA DURUMU

F35 Uçakları sahip oldukları üstün teknoloji ile diğer uçaklara göre üstündür. fakat bu üstünlüğünü eğer takım uçuşu gerçekleştiriyorsa kat ve kat artırır. Eğer 1 adet f35 model uçağımız bizim 3 adet f16 model uçaklarımızla beraber uçarsa bir liderlik sergiler. radar üslerini, düşman uçaklarını, vurulacak hedefleri. herhangi bir tehdidi, dost uçaklardan daha önce sezimleyecek vede bunu düşman radar menziline henüz girmeden başaracaktır. İşte bu durumda f35 model uçak hemen liderliği ele alır ve;

Eğer düşman radarı tespit edildiyse, radarın içine girmeden etrafından dolaşılabilecek yeni bir rotabelirler, ve bu rotayı diğer dost uçaklara gönderir.

DÜŞMAN UÇAĞI TESPİT EDİLİRSE

Eğer düşman uçak tespit edildiyse, mantıken o uçağa en yakında olan uçağın, o uçağı imha etme gücünde bir bombaya sahip olan uçağın, veyada farklı bir şekilde düşman uçağını alt etme gücüne sahip olan bir uçağın (ki bu uçaklara kendiside dahil) . yönetimine liderlik ederek (yönetim pilottada olabilir, yönetimi pilot izin verirse yapay zekada ele alabilir, veya yönetim uçuş merkezinde de olabilir) – kendisi için olan durum : düşman uçağın görüş menziiline girmeden onu alt eder. Dost uçaklar için olan durum : dost uçağın örneğin f16 düşmanı görmesine gerek yoktur gerekli bilgileri f35 ona verir düşman menziline girmeden, ateş meniziline girdiği an bombayı ateşlemesi yeterli olacaktır.

DÜŞMAN BİRİMLERİ FARKEDER VE SALDIRIRSA

Eğer Düşman birimlerin radar sistemi f35 den üstün ise veya konum itibari ile düşman birimler dost kuvvet uçaklardan birini görmüş ise ve saldırıya geçerse örneğin bir füze fırlatırsa, Kendi saldırı altındaysa oluşan durum; f35 uzak bir radar alanına sahip fakat kendisine yinede bir saldırı gelirse, gelen füzeye bir alt etme ve veya bir defetme füzesi göndererek onu imha ve veya defedecektir.

Eğer dost kuvvetlere bir saldırı gelir ise bu durumda f35 füzeyi daha yolda algılayacaktır ve 1. durum dost birimi korumak için bir füze gönderecektir, 2. durum mantıken en hesaplı, en yakın , vede gelen tehdiiti yok etmek amacıyla en mantıklı uçaktan en mantıklı bombayı veya füzeyi hedefe f35in liderliği ile dost uçaklar hedefi görmesine gerek duymadan gönderecektir.

TAKIM F-35 UÇAKLARDAN KURULMUŞ İSE

Bu durumda f-35 lerden biri liderlik eder gibi bir düşünceye asla girilmemeli çünkü takımdaki tüm f-35 ler veritabanlarını birleştiriyor ve sanki tek uçakmış gibi davranıyor. örneğin 4 f-35 uçaktan oluşan bir takım güzergahta ilerlerken 1 numaralı uçak bir radar üssü tespit ederse diğer 3 uçakta aynı anda bu üstü veritabanlarına kayıt ediyor. ve 4 uçakta aksiyonlar belirliyor, en uygun aksiyon seçiliyor ve o aksiyona göre takım hareketine devam ediyor.

RADAR ÜSTLERİNE YAKLAŞMA DURUMU

Önceki örnekte vermiş olduğum gibi radar üstlerine yaklaşan uçaklar hemen bir aksiyon seçiyor, ve tespit ettikleri bu üstü her uçak ayrı ayrı değilde bir uçak takım adına karagaha iletiyor. bilgiyi gönderen uçak karargahtan gelen bilgi alındı raporunu takımdaki diğer uçakalra dağıtıyor ve böylece bilginin gittiğinden tüm uçaklar emin oluyor. eğer bölgede dost birimler varsa tespit edilen tüm nesneler tüm dost birimlere aktarılıyor. o an havada uçan füzeden, yerde ilerleyen tanka kadar herkesin tespit edilen nesneden haberi oluyor.

DÜŞMAN UÇAĞI TESPİT EDİLİRSE

Eğer Düşman uçağı tespit edilirse takım yine tüm dağıtımları yerine getiriyor ve aksiyon alıyor, çatışşmaya girmesk istemezse güzergah değiştiriyor, çatışmaya girersede hangi uçaktan hangi füzenin ateşleneceği belirleniyor ve hedef imha ediliyor. yine bu sürede f-35 uçakların menzili çok güçlü olduğundan, ateş menziline girer girmez f-35 füzeyi ateşleyecektir, bu durumda düşman uçak daha f-35 leri göremeden imha edilecektir.

DÜŞMAN BİRİMLERİ FARKEDER VE SALDIRIRSA

F-35 Uçaklarından biri veya takım fark edilir ve saldırıya uğrarsa, saldırıya uğrayan uçak hem bir füze ateşlemeycektir. bunun yerine bilgiyi tüm birimlere aktaracak, takımdaki ve veya dost birliklerdeki veya dost ülkeler dahi tüm dost araçlarından bilgi alınacak takım bir karara varacak ve gelen saldırı imha veya def edilecektir. Örneklerle açıklarsak ;

 • Eğer takım (4 uçaktaki yapay zekanın ortak aklı) saldırıya uğrayan uçağın zamanının kısıtlı olduğunu düşünürse, uçak derhal kendini savunmaya geçer
 • Eğer takım etrafındaki dost birliklerde gelen saldırıyı önnliyecek bir envanter göremezse. takım olarak uçağa ve ya takım olarak kendini savunmaya çeker.
 • Eğer Takım dost kuvvetlerden bir envanter görürse onu ateşler ( yere sabitlenmiş anti füze sistemleri)
 • Eğer takım gelen saldırıya karşı kendini savunmasız hisseder ve etrafındaki dost birliklerde gerekli envanteri göremezse, dost ülkelerin ( burda önceden onaylanmış protokol gerekir) envanterinden yardım ister veya envanteri ateşler. (örneğin sınır hattın yakınındaysa dost ülkenin anti füze sistemini kullanması)

SOM-J İÇİN F-35 NEDEN ÖNEMLİ

daha önceki yazımda bu konuyu yazmıştım buradan ulaşabilirsiniz


Spread the love
Bir cevap yazın
*
*
*