Kutlu Asya

Kutlu Asya

Guantanamo’daki son 3 Uygur Slovakya’ya gönderildi

Spread the love

Haklarında hiçbir suçlama olmadan yıllarca hapiste tutulan Uygur mahkumların son üçü Slovakya’ya gönderildi

guantanamo

Slovakya, Amerika’nın  Küba’daki Guantanamo üssünde tuttuğu son üç Uygur’u kabul etti. Baltık ülkesi, ilk kez 2010 yılında üç Guantanamo zanlısını kabul etmişti. İçişleri Bakanlığı, ikincisi gerçekleştirilen bu tutuklu transferinin Avrupa Birliği ve Amerika arasındaki anlaşmanın bir parçası olduğunu açıkladı.

Amerika’nın Sesi Radyosu, Slovakya İçişleri Bakanlığı’nın transferi yapılan tutukluların üçünün de Doğu Türkistanlı oldukları, hiçbir suçtan hüküm giymedikleri açıklaması yaptığını duyurdu.

ABD Başkanı Barack Obama geçen hafta, Kongre’nin Guantanamo’daki tutukluların başka ülkelere transferini kolaylaştıracak yasal kısıtlamaları gevşetmesini olumlu karşılamış, ancak bunu yeterli bulmadığını da sözlerine eklemişti.  

Yasal kısıtlamalardaki bu gevşemeye rağmen Kongre,  tutukluların Amerika sınırları içinde federal mahkemede yargılanmasını engelleyen yasal kısıtlamayı kaldırmış değil. Bu kısıtlama da, 158 kişininin yıllardır yargı önüne çıkarılmadan alıkonulduğu Guantanamo tutukevini kapatma yolundaki  en büyük engel olarak görülüyor.


Spread the love
Bir cevap yazın
*
*
*