Gurbet Türküleri ‘Zara’

 

Türkiye’nin en önemli isim ve vokallerinden olan ZARA gerçektende onu dinlemek paha biçilemez. 1976 da İstanbul’da doğan sanatçının her zaman gerçek adı merak edilmiştir. Sahne adı Zara olup gerçek ismi Neşe Yılmaz’dır. Aslen Adıyamanlı olan şarkıcı sahne ismiyle çocukluk döneminde tam tamına ‘Neşecik’ adıyla sekiz albüm çıkararak Türkiye’nin en iyi halk müziği bayan sanatçısı ödülüne layık görüldü.

Zara aynı yıl aynı yarışmaya katılarak tekrar birinci olunca artık ismini tamamen Zara ile duyurmuş ve başarılarını bu ismin uğuruna bağışlamıştır. Türk musikisi bölümünü hakkıyla tamamlamış sanatçı 1998 yılında da oyunculuğunu da ön plana sürüp Tarık Akan ile başrolde oynamıştır. İlk albümünün ismi ve yankısı uzun süre devam eden sanatçı 2000 yılında ‘boyut’ isimli ikinci albümünü çıkararak tekrar gündemlerde boy boy ön planlardaydı. 2001 yılında Osman Sınav’ın yönettiği film deli Yürek Bumerang cehenneminde aldığı rol ile tüm Türkiye’nin hem sevilen oyuncusu hem de en çok sevilen şarkıcısı haline gelmeyi başardı.

2000 ile 2004 yılları arası üst üste en iyi halk müziği sanatçısı ödülüne layık görülerek konserlerine ayrı bir kalite olarak yer aldı. Çoğu insanın yurt dışından gelerek onu dinlemek için milyarlarca ödediğini sesinin kimsede duyulmadığını söylüyor ve kendisini tebrik ediyordu. Sevilen sanatçı günümüzde de artık en üst seviyelerde halen konser ve albüm çıkartmaya devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir