Havalimanında 17. Gün

1964804_761446990546414_2802907047259378694_n

 

Çin’den kaçarak Türkiye’ye gelen ve İstanbul Atatürk Havalimanı’nda da günlerdir perişan bir halde Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye giriş izini bekleyen ve aralarında küçük çocuk ile hamile kadınların da bulunduğu 35 Uygur Türk’ü için, havalimanı işletici firma TAV’ın özel bir paravan yapıp yeme ve içme ihtiyaçlarını karşıladığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre 25 Mart 2014 tarihinden itibaren sırasıyla Ethiad Havayolları ile 7 kişi, THY ile 21 kişi, Katar Havayolları ile 7 kişi Dubai, Katar ve Malezya üzerinden Atatürk Havalimanı’na geldi. Gelenlerin Türkiye’ye giriş yapabilmesi için de Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından ilgili bakanlıklara izin yazısı yazıldığı öğrenildi.

 

224 NUMARALI KÖRÜĞÜN YANINA YERLEŞTİRİLDİLER

Türkiye’ye giriş yapmak isteyen ancak yasalar nedeniyle giriş yapamayan Uygur Türkleri için, TAV Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali geliş katı pasaport arkasındaki 224 numaralı körüğün olduğu yerde bir paravan yaptı. Yeme ve içme ihtiyaçları da TAV tarafından karşılandı. Ancak dışarıya çıkma hakları olmayan ve 17 gündür yıkanamayan 35 kişi arasında hastalıkların başladığı özellikle çocukların bu durumdan etkilendiği öğrenildi.

BİR ÇOCUK HASTANEYE KALDIRILDI

Bu arada hastalanan kadın Uygur Türkleri’nin de erkek doktora muayene olmak istememeleri üzerine kadın doktor getirileceği belirtildi. Edinilen bilgiye göre bir çocuk da hastaneye gönderildi.

Atatürk Havalimanı’nda 17 gündür perişan bir şekilde bekleyen 35 Uygur Türk’ünün bir an önce bakanlıktan gelecek izin yazısını beklediği belirtildi.

Atatürk Havalimanı’nda 17 gündür bekleyen 35 Uygur Türkü’nün fotoğrafı, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da bir vatandaş tarafından paylaşıldı.

” Enis Bozkurt bu durumu şu sözleriyle yorumladı ;

çin zulmünden kaçan Doğu Türkistan’lı Uygur Türkleri Türkiye’ye geldi. Fakat vizeleri olmadığı için 17 gündür alınmıyor. çin hükümeti iadelerini istiyor, iade olurlarsa asılacaklar…

bir tane rabia için sokaklara dökülen dört parmaklı yalamalar, Uygur Türk’ü kardeşlerimize zaten sahip çıkmazlar…

çin devlet başkanına liyakat madalyası takanlar altın kaplama silah hediye edenler. Uygurlu kardeşlerimize yardım eder mi?”

ayrıca “Türk’ün Otağında, Türk’e vize sorulmaz…” diye de ekledi.

 

110420142113077121098_4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir