Hızlı Tren Projelerinin Türkistana Etkisi

iste-harita-uzerinde-marmaray-marmaray-fiyatlari-nasil-olacak--3728836

 

İçerik Şeması

                Marmaray şüphesizki  son yılların en büyük projesidir.  Pekin ve Londrada başlayan projeler de Marmaray’ı daha bir cazibeli hale getiriyor nedeni ise eski masalsı ipek yolu (silkroad). İpek yolu zamannda ipek yolu nerden geçmiş ise oraya bolluk bereket gelmiş örnek vericek olursak O dönemde Britanya bütçesinin 7.5 milyar altın; Fransa bütçesinin4.5 milyar altın olduğu, sadece Sivas kervansaraylarından toplananverginin ise 4 milyar altını bulduğu belirtiliyor.

                Şimdi arkadaşlar bir düşünelim bu Avrupa’dan Asya ‘ya uzanan demir yolunun kaba planı idi, bizim davamız belli Turan. Bu davada bizi birleştirecek tümleştirecek ne varsa sahiplenmeli ve korumalıyız, unutmayalım ki Londradan Pekine giden bir hatta her devlet bir hat atar Kırgızeli olsun Kazakeli olsun Uygureli olsun. Belki bundan 20 yıl sonra 2 gün gibi kısa bir sürede Kazak eline gidebilirz, yıllık izinimizi Almatı’da geçirebiliriz.

                Ayrıca bu proje bizim birazda modern olarak öze dönüşümüz olacaktır, Türkler durduğu yerde durmayı sevmeyen bir millettir, Türkler maceracıdır gezmeyi sever. Bu projede Türk insanının içindeki haraket duygularını tekrar günyüzüne çıkaracaktır. Turizm sektöründe rus belasından da kurtulabiliriz böylelikle Artık otellerimiz Kırgız Kazak Uygur Türkleri ile dolacaktır ve onların otellerinide bizler dolduracağız.

                Peki Kültürümüz bu durumdan nasıl etkilenir;

1-      Asya turundan gelen bir aile ferdi  Yemek faktörünü etkiler, orada öğrendiği yerel yemekleri ilerde görmemiz mümkün olabilir, Yemek kültüründe br diğer faktör ise Tohum ve fidan  transferi olacaktır. Buda sofralarımızı zenginleştiren bir faktör olacaktır

2-      Dil ve Edebiyat kültürü hızlanır. Basılan kitaplar günler içerisinde ülkemize ve şirimize giriş yapabilir,haftalık ve aylık dergileri rahatlıkla temin edebiliriz. Ayrıca Gezici olarak nitelendirdiğimiz Türk insanıda Asya dan diğer Türk lehçelerine ait kelimeleri ülkemize getirir ve Kelime hazinemiz Arapçadan ancak bu yolla kurtulabilir.

3-      Sporcuların ülkeler arası seyehatı hızlandığı için müsabakaların süresi kısaltılıp daha fazla müsabaka yapılabilir bu durumda sporcuların daha fazla para kazanmasını sağlıyacaktır.

4-      En önemli konulardan biri de şüphesiz din faktörü bu proje ile tüm Türk ellerinde yaşayanlar. Daha rahatca hacı olabilir. Umre seyehatleride daha sık yapılabilir.

Londra – Pekin Hızlı tren projesini ele aldık aslında faydalarını bitirmek mümkün değil, burada benim dikkat çekmek istediğim nokta tema şudur Hızlı tren ve Turan,  Bu konuyla ilgili görüşlerinizi facebook sayfamızda paylaşırsanız sevinirim. Esen kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir