Kutlu Asya

Kutlu Asya

İş Dünyasının Zirvesi Eskişehir’de

Spread the love

İş Dünyasının Zirvesi

İş Dünyasının Zirvesi Eskişehir’de Buluştu

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)’in Girişim ve İş Dünyası Zirvelerinin 17’incisi, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansının destekleriyle Anemon Otel’de yapıldı.

Düzenlenen zirveye; Vali Güngör Azim Tuna, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, TÜRKONFED Genel Başkanı Süleyman Onatçı, TÜSİAD Genel Başkanı Muharrem Yılmaz, ESİAD Başkanı Aydın Bandırma ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda bir konuşma yapan Vali Tuna, 17.cisi düzenlenen zirvenin çifte başkentlik heyecanı yaşayan Eskişehir’de yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yaşam kalitesi bakımından yaşanabilir iller arasında yer alan Eskişehir’in 2011-2012 yılları bazında değerlendirildiğinde ülkemizde girişimcilikte en başarılı üçüncü il olduğunu söyleyen Vali Tuna, şunları kaydetti:

“Eskişehir;  “İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması” demek olan Kalkınma Bakanlığı “SEGE 2011” çalışmasında 7. sıradadır. BEBKA (Bursa Eskişehir Bilecik kalkınma Ajansı) tarafından yapılan genel kalkınma endeksinde ise şehrimiz yine 7. sıradadır. Bu endeks; beşeri gelişmişlik, sosyo-kültürel gelişmişlik, ekonomik gelişmişlik, yenilikçilik, yaşam kalitesi ve erişilebilirlik gibi beş bileşeni kapsıyor. Tabi bunlar, ilimizin Türkiye’deki yeri bakımından önemli göstergelerdir.

Ülkemizin; Cumhuriyetin 100’ncü yılına,  2023 vizyonuna odaklandığı bir sürecin içerisindeyiz. Kültür Başkenti’mizde Cumhuriyet’in 100. yılına yakışan bir gelişmeyi ve kalkınmayı hedefliyoruz. Ulusal önceliklerden hareketle yerel sorunlara, yerel odaklı çözümler üretme ve uygulama yoluna gitmeyi planlıyoruz.

Bu bakımdan Girişim ve İş Dünyası Zirvelerinin çalışmalarımıza yön verecek önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz. Ekonomi ve yatırımla ilgili çok değerli konuşmacıların yer aldığı Zirve kapsamında düzenlenen panel etkinliği bilgi ve birikimimize değerli katkılar sunacaktır.”

Vali Tuna, sözlerinin sonunda, çalışmalarda emeği geçenleri tebrik ettiğini sözlerine ekledi.

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, 2013 dünya ekonomisini değerlendirdiği konuşmasında, eğitim durumunun gelişmesine yönelik radikal adımların atılmasını ve Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verilmesini istedi.

TÜSİAD Genel Başkanı Muharrem Yılmaz’da yaptığı konuşmada, küresel ekonomik kriz yaşayan ülkelerin artık yavaş yavaş toparlanmaya başladığını söyledi. Yılmaz, büyük firmaların çözüme yatırım yaptığını, Türkiye’deki istikrar ortamının devam ettiği sürece yatırımların da devam edeceğini konuşmasının sonuna ekledi.

“Çağdaş Türkiye’nin yeni yüzü Eskişehir” diyen ESİAD Başkanı Aydın Bandırma, her yılsonunda tüm üyeleri bir araya getiren Girişim ve İş Dünyası Zirvesine, 2013 TDKB Ajansının destekleriyle bu yıl ev sahipliği yaptıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından, Moderatörlüğünü Doç. Dr. Yılmaz Kılıçaslan’ın yaptığı “Türkiye Orta Gelir Tuzağından Nasıl Çıkar” adlı panel düzenlendi.

Eskişehir 2013 TDKB Ajansı


Spread the love
Bir cevap yazın
*
*
*

Shutterstock WW