Kan Uykusu Belgeseli | Osman Pamukoğlu

http://www.youtube.com/watch?v=2xrSkR9WHFA

 

Kan Uykusu 1993-1995 yılları arasında Hakkari özelinde teröre karşı verilen mücadelenin anlatıldığı; Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, Emekli Jandarma Albay Erdal Sarızeybek, Emekli Albay Vahap Özkan, Emekli Piyade Binbaşı Serhat Karadeniz, Piyade Asteğmen Nizamettin Tayfur, Piyade Asteğmen Sinan Karaoğlu, Komando Asteğmen Fırat Cem Utku, Komando Er Ercan Yorulmaz, Gazeteci Macit Gürbüz, Şehit Zekeriya Gözyuman’ın Babası Mustafa Gözyuman ve annesi Asiye Gözyuman’ın konuk oldukları; 778 günde PKK teskillerine manevra gücü olarak 1000-2000 askerden olusan 779 harekat, manevra gücü 3000-5000 askerden meydana gelen 78 harekatı konu edinen Serdar Akinan yapımı belgeseldir.

izlendiği zaman insanın içini gurur, hüzün ve ihanete karşı duyulan öfkenin kaplamasına neden olan belgesel. çatışma görüntüleri son derece etkileyiciydi. ancak en etkileyici kısım bir şehit annesinin oğlunun şehit olacağım anne deyişini anlattığı kısımdı. ve oğlunu kaybetmiş bir annenin oğluna verdiği sözü tutarak hiç ağlamadığını söylemesi en taş kalplileri bile ağlatacak bir andı.

 

Belgeselde Pamukoğlunun emrinde görev yapmış tabur komutanları ve bir asteğmen tim komutanı konuşuyordu. Pamukoğlu paşanın neden terfi edemediğini de anlamış bulunuyorum. iran topraklarındaki jerma berkar pkk kampına düzenleyeceği operasyonun Demirel tarafından iptal edilmesinin ayrıntılarını dinledik. bu operasyonun durdurulmasıyla 358 teröristin hayatı kurtulmuş ve bu teröristler hayatlarını bağışlayan demirele şükranlarını kampın hemen yakınında türkiye tarafındaki durak karakolunu basarak gösterdiler. çatışma gündüz saatlerinde bile sınır hattını oluşturan şehidan dağı üzerinde devam etmesine rağmen Demirel’in büyük bir pişkinlikle bu teröristlerin iran’dan geldiğine dair elinizde bir kanıt var mı demesi Pamukoğlu’nu çileden çıkarmıştı. Demirele söylediği sözler Pamukoğlunun ilerdeki meslek yaşantısında terfi etmesini engellerken bu şark kurnazı politikacıya gereken cevabın verilmiş olması bence kaybedilen terfiye değerdi.

o dönemde şehit düşen kahraman mehmetçiklerinin hatırasını saygıyla selamlıyorum. ruhunuz şad olsun!

ekuseyri_kan_uykusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir