Kırım Tatarları Türk Dünyası Medya Buluşmasına katılıyo

Eskişehir’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk Dünyası Medya Buluşmalarına aralarında Kırım Tatarlarının da oluduğu 26 ülkeden 200’den fazla basın mensubu katılıyor.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, yaptığı konuşmada ünlü Türk fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı’nın “Dilde, fikirde, işte birlik!” sözlerini sık sık tekrarladı. Güngör Azim Tuna, Türk Dünyası Medya Buluşmaları düzenlenmesinin amacını anlattı.

Güngör Azim Tuna, “Çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Amacımız işbirliği, temasları, ülkeler arasında sevgiyi arttırmaktır ve bundan dolayı çocuklarımız daha mutlu bir dünyada yaşaması için dünyada barış olması için kendi katkımızı sağlamak istiyoruz” dedi.

Türkiye, Kosova, Moldova’dan (Gagavuzya) basın mensupları ilk konuşmalarını yaptı.

Kırım basınını QHA, Kırım ve Kırım Sedası gazeteleri, Sivastopol’ün Omega TV televizyon kanalı temsil ediyor.

Qırım Haber Ajansını Genel Koordinatörü İsmet Yüksel, Müdür Gayana Yüksel, Rusça Editörü Mavile Abkerimova, kameraman ve fotoğrafçı Aziz Ametov temsil ediyor. Kırım gazetesi adına genel yayın yönetmeni Bekir Mamutov ve Kırım Sedası adına genel yayın yönetmeni Eldar Seyitbekirov katılıyor

Her bir basın mensubu kendi basılı yayınını veya televizyon kanalının hedef kitlesini, amaçlarını ve görevlerini anlattı.

Eskişehir’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk Dünyası Medya Buluşmalarına Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Başkurdistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gagavuzya, Moldova, Karadağ, Kazakistan, İran, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Makedonya, Rusya, Tataristan, Ukrayna, Yunanistan, Cezayir, Slovenya, Çuvaşistan ve ev sahibi Türkiye’den radyo ve televizyon, internet basını mensupları katılıyor.

Türk Dünyası Medya Buluşmalarında Türk Dünyası basınının güncel problemlerinin ele alınması, buluşmaya katılan basın temsilcilerin konuşma yapması, buluşmanın sonuç bildirgesinin açıklanması planlanıyor.

Basın mensupları Türkvizyon şarkı yarışmasının finalini ziyaret edecek. Bugün finale çıkan yarışmacılarla basın toplantısı düzenlenecek.

Türk Dünyası Medya Buluşmaları daha önce İstanbul’da ve Bişkek’te (Kırgızistan) yapılmıştı.

 

1525233_10152075032248351_1016511855_n

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir