Kırım’da bulunmuş değerler Livadiya sarayında gösterime sunuldu

Kırım’daki eski çarlık sarayı olan Livadiya sarayı içindeki müzede güzel kapkacak, gümüş sofra takımları,heykeller,tatbiki sanat eserleri,eski vazolar dahil 50-den çok değerli eşyadan oluşan ekspozisyon törenle açıldı.

9RIAN_02416270.LR

Bu değerler eskiden mahzen olarak kullanılan metruk bir binada bulundu. İlk değerlendirmelere göre, ünlü Rus kuyumcu Karl Faberje’nin ürünü gümüş kepçe ve 18. yüzyılda İtalya’da yapılmış mermer kız heykeli en değerli buluntulardır. Livadiya sarayındaki müzeye devredilmiş koleksiyonun değeri kesin olarak şimdilik belirlenmedi. Ama eksperlerin tahminlerine göre, toplam bedelinin yüz binlerce doları bulması olasıdır.
Kırım’ın tatil beldesi Yalta’da bu değerler koleksiyonunun nasıl ortaya çıktığı,bilinmiyor. Eksperler değişik yıllara ait belgelerde bu sorunun cevabını şimdilik bulamıyor. Bunu bulmak için arşiflerde korunan belgeleri incelemeleri gerekecek. . Şimdilik te sadece fikir yürütmekle ve tahminlerde bulunmakla kalıyor.
Tahminlerden birine göre, İkinci Dünya savaşı sırasında Kırım faşistler tarafından işgal edilmeden önce değerler koleksiyonu,düşmanın eline geçmesini önlemek için saklandı. Diğer tahminlere göre, bu değerler 1945-te Yalta’ya, Hitler karşıtı koalisyon üyesi ülkeler liderlerinin tarihsel konferansının yapıldığı Livadiya sarayını süslemek için getirildi. Bu konferans sayesinde tatil beldesi Yalta tarihe geçti, Livadiya sarayı da Kırım’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri oldu.
Yeni bulunmuş koleksiyonu oluşturan nesnelerin gerçekliğini ve değerini belirleme çalışmaları birkaç ay alacak. Eksperler koleksiyonu titizlikle inceleyecek .Ama Rusya’nın ulusal serveti ve Livadiya sarayındaki müzenin incisi olduğu daha şimdiden bellidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir