Kojomkul ve hayatı

Kojomkul 1989 yılında doğdu, 2 metre 30 santim uzunluğunda olan kojomkul 164 kiloydu. Gençlik yıllarında güreş müsabakalırnda rakiplerinin sırtını kolayca yere getirebilmesi sayesinde ünlendi ve o zamanlar da düzenlenen özel bir kutlama merasimine davet edildi ( o zamanlar bu tarz kutlamalarda güreş önemli bir yer tutuyordu) Güreş Toktokul alanında yapıldı. O müsabakalrda ünlenmiş birçok güreşçinin sırtını yere getirmesiylede ünü bir basamak daha arttı. Bü musabakadan 50 koyun ve kısraklar kazandı.

                Bir çok kişi ile güreşti  ve 1920 lerde kojomkul kendine artık bir rakip bulamaz oldu,bir yarışmada Kazak güreşçi Cholok Balaban Meydan okudu fakat o sıralar Kojomkul bölge başkanı olmuştu ve güreşmesi mümkün değildi, Yüksek yetkiye sahip yetkililerin de araya girmesi ile kojomkul  Kazak rakibi ile Kırgızistan adına Güreşti ve 23. Dakikada zafere ulaştı.

                Kojomkul büyük bir heves ile bağlıydı sovyetlere, Baıs  için işçi olarak çalışıyordu, görevi 20 yıl boyunca  Suusamyr Vadisinde bulunan Kolektif çiftliğin başkanıydı. Fakat 1937 yılında komşu kolektif çiftliği başkanı ile aralarında bir sorun çıktı ve kojomkul 1 yıl hapse mahkum oldu. Mahkumiyet sırasında da mahkumlar ile gardiyanlar arasında ki yetkili kişi oldu ( çevirirken tam anlamadım elçilik diye tahmin ediyorum ) .

                2. Dünya savaşında  köyünü açlıktan ve yoksulluktan kurtarmıştır. Üstün avcılık yeteneğiyle her  gün karısı Akmadi ve diğer köylüler için muhtaç oldukları yemekleri hazırlıyordu.

                67 yaşındayken 1955 de Dünyaya veda edip Uçmağa varmıştır. Ölümü hakkında birçok efsane vardır. Genel görüş ölümünün bir böcek tarafından bulaşan bir hastalık olduğunu söyler. Başkentde doktorların uğraştığı ama çaresinin olmadığı bir hastalık.

                Kojomkul’ un sırtında taşıdığı taşları betimlediği bir müzesi vardır, müze Kojomkul’ un köyündedir. Ve 700 kiloluk bir atı 100 metre taşıyan kojomkulun bu destanı da şehrin biraz dışında ölümsüzleştirilmiştir.

10176102_229552907240362_1948120842126239228_n

 

                Müzedeki elbiseleri, eşyaları  ve fotoğrafları kendisi hakkında anlatılan tüm hikayeleri doğrulamaktadır.

                (Togolok Moldo) Bişkek’te ki Spor salonuna da onun adı verilmiştir ve 2004 yılında atı kaldırdığı ve yürüdüğü o destanın heykeli  (Togolok Moldo ) dikildi. 

indir (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir