X

MESUT SAMANLI İLE RÖPORTAJ

İçerik Şeması

MESUT SAMANLI İLE RÖPORTAJ

     Bugün Milliyetçi Hareket Partisi Malatya İl Başkanı Sayın Mesut Samanlı ile oldukça keyifli bir röportaj hazırladık. Daha önce parti içindeki birçok görevini başarıyla ifa eden ve Battalgazi İlçe Başkanlığı’ndayken, yardımcıları ile birlikte, oy sayısını Battalgazi ilçesi genelinde tam 14 binden 28 bine çıkarmayı başarmış, her daim halkın içinde olmuş bir başkan… Sadece makamının verdiği sorumluluklar ile ilgilenmekle kalmayıp; Malatyalıların hastasından cenazesine, nikahından düğününe koşmayı da kendisine görev edinmiş bir başkandan bahsediyoruz. Şimdi isterseniz kendi ağzından Mesut Samanlı’yı tanıyalım.

Öncelikli olarak sormak istediğim, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

   1978 Malatya doğumluyum. İlköğretim, ortaöğretim ve lise öğretimimi Malatya’da yaptım. Malatya’da doğdum, Malatya’da büyüdüm, Malatya’da yaşamaya devam ediyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım, 3 kızım 1 oğlum var.

   Milliyetçi Hareket Partisi ile ortaokul yıllarında tanıştım, Ortaokul 1. sınıftayken Ocak

Sorumlusu olarak başladığım bu şerefli göreve daha sonrasında; İlçe Yöneticiliği, Ocak Yöneticiliği, İl Yöneticiliği ile devam ettim. En sonunda Malatya Merkez Battalgazi İlçe

Başkanlığı görevini yaptım 3 yıl boyunca. Daha sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcımız Sayın Semih Yalçın’ın tavsiyesi ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin takdirleriyle Allah nasip etti İl Başkanlığına atandım. Yaklaşık 1 yıldır görevimi yapmaya devam ediyorum.(Mesut Samanlı)

Şehrimizin sorunları ve bu sorunların çözümü için yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

   Şehrimizin en başta gelen sorunu trafik sorunudur. Trafik sorununun bir türlü çözülememesi, Kuzey ve Güney çevre yollarının faaliyete geçirilememesi, Malatya trafiğine binen yükü gün geçtikçe arttırıyor. Araç sayısının da fazla olmasından dolayı kilitlenen bir trafik var. Çok acil Kuzey ve Güney çevre yollarının açılması ve Malatya trafiğinin rahatlatılması gerekiyor. Sayın Ulaştırma Bakanımıza en son gelmesinde bu sorunun acil bir şekilde çözülmesi gerektiğini ilettik ve kendisi de bu konunun çok kısa süre içerisinde çözüleceği bilgisini verdi. 

   Malatya’mızın diğer bir sorunu ‘Kayısı’ idi. Kayısı bu sene TMO’nun alımıyla birlikte, hak ettiği yerlere gelmeye çalışıyor. Tam anlamıyla hak ettiği yerde mi derseniz maalesef hayır; çünkü faydası saymayla bitmeyecek olan bir ürün ve dünyanın her yerinde yetiştirilse dahi şehrimizdeki kadar kayısı türü ve kalitesini bulmak söz konusu edilemez. Şehrimizde yetişen kayısının önemi bu şehrin gerçeğidir. Birçok çeşidi olduğu için faydası da çok daha fazladır. Maalesef Malatya kayısısı istenilen yerde değil. Bunun da acil bir şekilde çalışmalarının acil bir şekilde yapılması kanaatindeyim. Siyasi bir rant haline getirmeden, tüm siyasi partilerin, tüm belediye başkanlarımızın, tüm Malatya sevdalılarının, Sayın valimizin önderliğinde Malatya kayısısını tanıtmamız gerekiyor.

   Malatya’mızın deprem bölgesi olması dolayısıyla da yaşadığımız sorunlar bulunuyor. Bu senenin başında 6.8 lik bir deprem yaşadık. Sonrasında çok fazla binada hasar oluştu. Bu hasarlı binaların acilen kentsel dönüşüme girmesi ve yeni sağlam evlerin yapılıp vatandaşlarımıza teslim edilmesi gerekiyor. Bu konuyla alakalı da gerekli görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

Kökü mazide olan yüce bir çınarın temsilcisi olduğunuz bilinciyle hareket ettiğinizi bilmekteyiz. Sayın başkanım bu bilinçle “Önce ülkem ve milletim; sonra partim ve ben” prensibi doğrultusunda temsilcisi olduğunuz Malatya’nın sınırları içerisinde ne tür faaliyetler yürütüyorsunuz?

   Biz Malatya’da ulaşabildiğimiz kadar insana ulaşmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken ciddi anlamda çaba sarf ediyoruz. İlçe Başkanlarımızla yaptığımız aylık toplantılarımızda da talimatlarımız bu yönde. “Hem ulaşılabilir olun hem de siz vatandaşımıza ulaşın, halk ile mutlak bir temas halinde olun. Vatandaşımızın acılarını, sorunlarını, mutlu günlerini paylaşın” diyoruz. Biz de Malatya İl Teşkilatı olarak, elimizden geldiğince bu konuda hassas davranıyoruz. Göreve gelmemizin ardından pandemi sürecinin başlamış olması ve hala devam ediyor olması sebebiyle –kısıtlı da olsa- programlarımızı yapıyoruz. Kısıtlı olmaktan kastım halktan kopuk olmak değil, vatandaşlarımızdan ayrı değiliz. Sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde, hemşerilerimizle görüşmelere devam ediyoruz, bir aradayız. Esnaflarımızı ziyaret ediyoruz, taziyesi olan vatandaşlarımızın cenaze namazlarına katılıyor, katılamazsak da yakınlarına telefon ederek acılarını paylaşıyoruz. Milliyetçi Hareket Partisinin Malatya’daki varlığını en etkili şekilde hissettirmek için; ben ve yardımcılarım, her daim sahadayız ve sahada olmaya devam edeceğiz.  

Kamuoyunda var olan algıları değiştirip, Milliyetçi Hareket Partisi’nin içerisindeki kadın seçmen oranını arttırmak için ve kadınlarımızı Türk Siyaseti’ne dahil etmek için parti olarak yaptığınız çalışmalar var mı? Varsa nelerdir?

    Türk Siyaseti’nde kadının büyük bir önemi olduğunu düşünen bir partiyiz. Her ilde kadın kolları teşkilatımız var. Kadın seçmenlerimiz ile ilgili programları, kadın kolları teşkilatımız üzerinden ilerletiyoruz. Yaptıkları tüm programlarda gereken desteği kendilerine veriyoruz; çünkü kadının olduğu yerde, başarının da daha fazla olduğunun bilincindeyiz. Kadın kollarımız da bu konuda gayretli bir çalışma içerisinde. Biz de İl Teşkilatı olarak her konuda onların yanındayız. 

Ülkemizin içinde bulunduğu ortamda, Ülkücü Türk Gençleri’ne aktarmak isteğiniz tavsiyeler ve nasihatleriniz nelerdir? Özellikle kültürel anlamda ne söylemek istersiniz?

   Ülkücü Türk Gençliği’nden ziyade, tüm gençliğe çağrım olacak. Bulundukları yaşı en verimli şekilde değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Bulundukları konumun şartlarına bağlı kalmaktansa onlara sunmuş olduğumuz fırsatları değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Malatya Ülkü Ocakları’ndaki olanaklardan istifade etmelerini istiyoruz ve ilim irfan öğrenerek kötü alışkanlıklardan uzak durmaları gerektiğini nasihat ediyoruz. Bizler, Ülkü Ocakları’nda her türlü imkanı gençlerimiz için seferber ediyor, öğretmenlerimiz ile onların eğitim sürecine destek veriyoruz. Seminerler ve diğer eğitsel faaliyetler ile aktif rol alan öğretmenlerimiz, sosyal hayatta da gençlerimize Türk kültürünün gereği olan alışkanlıkları kazandırma  konusunda oldukça yoğun bir çaba sarf ediyor. 

Categories: Biyografi Yaşam
Leave a Comment