MOĞOLİSTANIN ENJ DİKKAT ÇEKEN 5 MİMARİSİ

İçerik Şeması

1 – Kharkhorindaki Erdene Zuu Manastırı

Karakurum antik kenti , 13. ve 14. yüzyılda Cengiz Han‘ın başkentiydi. Bu bölgede, tarihi mekanları keşfetmeyi seven her turist için bir zevk verecek ms. 6. yüzyıla kadar uzanan mimari kalıntılar var.

Erdene Zuu manastırı

Kharkhorin merkezine 2 km’lik bir yürüyüş mesafesinde, gerçek bir mimari incisi olan ve 1586’da inşa edilen Erdene Zuu Manastırı’nı bulabilirsiniz. Bu, Altay Han tarafından kurulan Moğolistan’daki ilk Budist manastırıydı. Erdene Zuu’nun üç ana tapınağı vardır; Buda’nın Zuu’su, Zuun Zuu’su ve Baruun Zuu’su. Yaşamın üç ana aşaması olarak Buda’nın çocukluğunu, ergenliğini ve yetişkinliğini sembolize ederler. Erdene Zuu Manastırı, güzel mimarisi, beyaz duvarları ve özenle hazırlanmış farklı renkli çatıları sayesinde benzersiz bir görünüme sahiptir.

2 – Amarbayasgalant Manastırı

Yine bir başka güzel manastır kompleksi olan Amarbayasgalant Manastırı , ülkenin en büyük üç Budist merkezi arasındadır. Manastırın kalıntılarından 1727-1736 yılları arasında Zanabazar’ın dinlenme yeri olarak yeniden inşa edilmiştir. Ancak bu dinlenme yeri ancak 1779a kadar faaliyet gösterebilmiştir.

Orijinal 40 tapınak odası bulunan manastır , Kompleks olarak ana binalar Kuzey-Güney eksenini takip ederken, ikincil yapılar paralel kenarlarda olacak şekilde simetrik bir düzende tasarlanmış. Bozkır zemininde güzelce öne çıkan nefes kesici bir mimari başarıya sahip.

Amarbayasgalant Manastırı

3 – Tuvkhun Manastırı

Moğolistan‘daki en eski Budist manastırlarından biri olan Tuvkhun Manastırı, özellikle Kharkhorin bölgesinden geçiyorsanız kesinlikle görülmeyi hak ediyor. 1648 yılında inşa edilmiştir. Mimarı ise o zamanlar sadece 14 yaşında olan, ancak zaten Dış Moğolistan’da Budizm’in ruhani lideri olan Zanabazar dır. Manastır, kişisel inziva yeri olarak kullanıldı ve Zanabazar’ın ölümünden sonra çalkantılı bir tarihe sahip oldu. Şimdi, UNESCO dünya kültür mirası alanı olarak belirlenen tapınak turistlerin ilgisini çekiyor.

4 – Zaisan Tepesi

Zaisan Tepesi, modern mimari ile gelenek ve tarihin mükemmel bir karışımıdır. Yakın zamana kadar, tepenin üzerindeki Zaisan Tepesi Anıtı, II.Dünya Savaşı sırasında düşen müttefik Moğol ve Sovyet askerlerini onurlandıran bir duvar resmi olan güzel bir dairesel yapı ile tanınıyordu. Şimdi tepe, hem turistler hem de bölge sakinleri için çok sayıda olanak sunan genişleyen modern bir komplekse ev sahipliği yapıyor.

Zaisan Tepesi

5 – Büyük Cengiz Han Heykeli

Moğol başkenti Ulan Batur’un doğusunda , Tuul Nehri’nin kıyısında, Cengiz Han Heykel Kompleksi’nin bir parçası olarak Cengiz Han Atlı Heykeli, manzaranın üzerinde yükseliyor. 131 fit yüksekliğiyle, 10 fit yüksekliğindeki ziyaretçi merkezinin üstüne yerleştirildi.

Cengiz Han heykelinin tepesinden muhteşem panoramik manzara dışında, kompleksin bitişiğindeki müzede gezilebilecek sergiler de var. Ziyaretçiler, Bronz Çağı’na kadar uzanan eşyaların sergilerinin yanı sıra Cengiz Han’ın yönetimi dönemini kapsayan sergilerin tadını çıkarabilirsiniz.

Büyük Cengiz Han Heykeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir