X

MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU

ÖZGÜRLÜK BENİM KARAKTERİMDİR DİYEN  YİĞİT MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu veya Tatarca ismi ile Mustafa Abdülcemil oğlu cemilev Kırımoğlu  13 Kasım 1943 Kırım’ın Ay Serez beldesinde dünyaya gelmiştir. Kırımoğlu henüz altı aylık Bebek iken Stalin canisi tarafımdan yurtlarından sürgün edilen kırım Tatarları ile birlikte yurdundan sürülür. 1955 yılına kadar Babasız bir şekilde ( babası Rus Emperyalizminin baskıcı politikaları gereği tutuklanır) Annesi ile birlikte Özbekistan’ın andican bölgesinde yaşamını sürdüren Kırımoğlu 1955’de Taşkent yakınlarında bir kasabaya taşınır.

Sürgün Yılları

Sürgün yaşamı boyunca eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren Kırımoğlu. 1959 yılında Rus Dili ile asimilasyon politikalarının bir parçası hâline gelmiş olan ortaokulu bitirdikten sonra Türkmenistan’da üniversite eğitimi için. Arap dili ve edebiyatı bölümüne müracaat eder fakat Emperyalist sistemin kurucuları Türkistan’da aydın Türk milliyetçilerini istemediği için. Fakülteye Sovyetlere ihanet edenleri almıyoruz derler ve fakülteye almazlar. Mustafa bey ‘in hayatı boyunca örnek olarak aldığı Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında özgürlük benim karakterimdir diyerek Haklı davasının peşinde emin adımlarla yürür.

Kırım Tatar Milli Gençlik Teşkilatı

Bir fabrikaya işçi olarak başladığı zamanlarda arkadaşlarıyla Kızıl Sovyet Emperyalizmine ve Sovyet asimilasyon politikalarına baş kaldırıp. Kırım Tatar Milli Gençlik Teşkilatını kurarlar. Teşkilat bir nevi kırım Tatarlarının kuaviye milliyesi olmuştur. Kırım Tatarlarının tarihsel ve kültürel varlıklarını kanıtladıkları ebedi yurdunun kızıl emperyalizmin pençelerinden kurtulması soydaşları ile birlikte ana vatana dönebilmenin mücadelesini yürütmüştür.  Fakat bir kaç hafta sonra Emperyalist Rusya ajanları vasıtasıyla derneği farkeder ve KIRIMOĞLU işten çıkarılır arkadaşları tutuklanır.

Taşkent Ziraat Makine ve Sulama Enstitüsü

Türkistan’da o dönemlerde eğitime verilen önem çok büyüktür Kırımoğlu ‘da işten çıkınca  Taşkent Ziraat Makine ve Sulama Enstitüsüne 1962’de kayıt oldu. Ama üç yıl geçmeden enstitü içinde yazmış olduğu Milliyetçi Makaleleri öğrencilere dağıttığı ve Rusya’nın ve Sovyet idaresinin aleyhinde propaganda yaptığı gerekçesi ile okuldan da atılır çünkü Rusya aydın Türk milliyetçilerinden nefret etmektedir.

BENİM MİLLETİME YAŞAMA HAKKI TANIMAYAN BİR DEVLETE ASKERLİK YAPMAM

Enstitüden Atılan Kırımoğlu Rus ordusuna görev yapmak üzere askere çağrıldı fakat büyük dava adamı Abdülmecid Kırımoğlu “BENİM MİLLETİME YAŞAMA HAKKI TANIMAYAN BİR DEVLETE ASKERLİK YAPMAM” diyerek Kızıl Emperyalist Rusya ordusuna askerlik yapmayı ret etmesi üzerine tutuklandı.

Hapis Yılları

Kırımoğlu 1.5 Yıl hapishanede kaldı ve ardından (1967-1968) serbest bırakılan Kırımoğlu Rusya’nın Çekoslovakya ‘yı işgali üzerine işgale karşı çıkan ve Kırım Tatar Türklerinin hakkını savunan makaleler ve yazılar yazdı Sovyet Rusya bunun üzerine millî siyasetine karşı geldiği gerekçesiyle Kırımoğlu ve beraberindeki bütün muhalifleri tutukladı.  

1969-1974 yılları arasında defalarca tutuklanan Kırımoğlu 1974 yılında açlık grevine başladı ve çeşitli işkenceler altında grevi boykot edildi. KIRIMOĞLUNUN 303 gün süren açlık grevi sayesinde Kırım Tatar Türklerinin millî davaları Türkiye ve dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Türkiye’de onun ve haklı davasının lehinde birçok toplantı yürüyüş ve eylemler yapıldı fakat Sovyet Rusya bunların hiçbirine aldırmadı ve KIRIMOĞLUNU 2,5 yıl ağır hapis cezasına mahkûm etti 1976 senesine kadar ağır şartlarda cezasını tamamladı.

Kırımoğlu ardında Taşkent’e tekrar getirildiği halde açık cezaevi  cezasına çarptırıldı Taşkent terk etmesi evden çıkması yasak karakola her gün uğraması zorunlu hale getirildi. Bir yıl kadar böyle devam eden Sovyet işkencesi sonucunda Kırımoğlu işkence şartlarını ihlal suçundan tekrar yargılanıp Yakutistana sürgüne gönderildi (1977-1982) 1982 yıllarının sonlarında 1983 yılının başlarında ailesi ile tekrar Kırım’a döndü fakat üç gün sonra tutuklandı ve Özbekistan’a gönderildi orada yargılanıp tekrardan üç yıl cezaevinde tutuklu kaldı 1983 yılında babasının cenazesini katılmak ve yasak olmasına rağmen ona cenaze töreni düzenlemek asker ve polis ile çatışmak gibi asılsız ve temelsiz suçlamalardan tekrar yargılandı ve tekrar ceza aldı ise de Türkiye cumhuriyeti ve ABD’nin girişimleri bile şartlı Olarak serbest bırakılan Kırımoğluna siyaset yapmak yasaktır fakat o Özgürlüğe Aşık bağımsızlığa tutkun Türk’ün kanını taşıyordu ve hapisten çıkar çıkmaz ülküdaşları ile birlikte Kırım Tatar milli Hareketinin faaliyetlerine devam etti.

Kırım Tatarlarına Kırıma Dönüş Yolu Açıldı

Mustafa Kırımoğlu 1987’ de kızıl meydan denilen yerde Büyük Kırım Tatarlarının Haklarını savunan bir çok mitingleri düzenledi bu mitingler gerek Sovyetler birliğinin içinde gerekse Hür dünyada birçok yankı uyandırdı. Ve Kırım Tatarlarına Kırıma dönüş yolu açıldı. 1989 yılının sonunda gizlice Kırıma giren Kırımoğlu 1991’de yıllarıdır hayalini kurduğu büyük davasına başarılı bir şekilde ulaştı ve gorbaçov Kırım Tatarlarına Kırıma girme iznini verdiğini ilan etti . Mustafa Abdülmecid Kırımoğlu kırım Tatar millî meclisi tarafından başkan seçildi ve kendisine Kırımoğlu soy isimi verildi . Mustafa Abdülmecid Kırımoğlu Evli ve üç çocuk babasıdır. 1998 Ekiminde Mustafa Abdülmecid Kırımoğluna BM tarafından nansen mülteci ödülü verildi. 

Kırım Türklerinin Bağımsızlık Yolunda Önderi

Kırımoğlu kırım Türlerinin barışçıl mücadelesine vermiş olduğu katkı ve liderliği ile Türk dünyasının her karış toprağında saygı ile anılmaktadır. 15 Nisan 2014 tarihinde Türkiye cumhuriyeti devleti tarafından Cumhuriyet nişanı verilen Kırımoğlu Türkiye’de Milliyetçi ve muhafazakar kesim tarafından Kırım Türklerinin bağımsızlık yolunda önderi olarak kabul edilmektedir. Kırım Tatarlarına önderlik eden Mustafa Abdülmecid Kırımoğlu Ukrayna meclisinde milletvekili görevi ile birlikte Dünya Tatar diasporası ile birlikte kırım Türklerinin haklı davasını savunmaya devam etmektedir.  

Sovyetler Birliği ile Ömrümün Sonuna Kadar Mücadele Edecektim Fakat Sovyetlerin Ömrü Yetmedi

Mustafa Abdülmecid Kırımoğlunun en çok bilinen sözü olan “Sovyetler Birliği ile ömrümün sonuna kadar mücadele edecektim fakat Sovyetlerin ömrü yetmedi” sözü Kırımoğlunun davasında kararlılığını ortaya koymaktadır. Kırımoğlu Kırım halkının bağımsızlığı elde edemediği süre boyunca Ukrayna’ya bağlı kalmasını istediğini söylememiz gerekir fakat Rusya Emperyalizmi hiç bir zaman Kırım Yarımadası üzerinde ki emelini unutmadı ve 2014’de Kırım Yarımadasını HAKSIZ VE HUKUKSUZ ŞEKİLDE İŞGAL ETTİ !

KIRIM TATARLARINA BASKILAR YENİDEN BAŞLIYOR

Rus emperyalizmi asimilasyon politikalarına kaldığı yerden devam etmek için işgal’in hemen ardından baskı ve zulme kaldığı yerden devam etmektedir. Rusya’da bütün Türk aydınları tutuklanır ve millî kırım Tatar Türkleri baskı altına alınmıştır ayrıca kırım Türklerinin tarihî ve kültürel eserleri Yok edilmekte mezarlıklara kadar Rus işgal güçleri tarafından imha edilmektedir. Kırım Türklerinin milli Hafızalarını Yok etmek için Millî kitapları imha eden Rusya uluslararası hiç Bir tepkiye cevap dâhi vermemektedir. Kırım Türklerinin medyada yer almasını dahi engellemekte olan işgalci Rus emperyalizmi kırım Tatar diasporasının Türkiye ve Dünyada yaptığı çalışanları engellemeye Çalışmaktadır. İşgalci Rus emperyalizmi Kırımı tamamen Ruslaştırma ve Akdeniz’de güvenilir bir Rus toprağı olarak görme politikası gereği kırım Türklerinin Kırım’dan çıkarılmasını istemektedir. İşgalci Rusya devletinin baskısı sonucu Bugün dünya üzerinde bulunan Kırım Türklerinin  birçoğu Anavatanı olan kırım Yarımadasının dışında Türkiye, Özbekistan, Romanya, Bulgaristan ve Kazakistan da yaşamaktadırlar.

KAYNAKÇA

 • KIRIM DAVASI VE MUSTAFA ABDÜLMECİD KIRIMOĞLUNUN HAYATI HAKKINDA KAYNAKLAR
 • Kırım tatarlarının vatana dönüşü – Atatürk kültür merkezi yayınları
 • Mustafa Abdülmecid Kırımoğlu – Ötüken neşriyat
 • Kırım’da Türk soykırımı Necip Hablemitoğlu
 • 1944 Kırım Tatar Sürgünü – nadir kitap
 • Mustafa Abdülmecid Kırımoğlu – Necati Demir – Ötüken kitap
 • Osman Kubilay- Türklüğe adanmış Bir Ömür Mustafa Abdülmecid Kırımoğlu – Ötüken
 • Kırım Tatarlarında Milli kimlik ve millî hareketler – Hakan Kırımlı
 • Zafer Karatay – Kırımoğlu bir halkın mücadelesi
 • Neliyara Celisova –   Kırım Tatar Millî Matbuat Tarihi
 • Kırım Türkleri – Çiğdem sütçü
 • Kırım dramı _ Kemal Özcan

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !

Categories: Genel
Leave a Comment