MUSTAFA KEMAL PAŞA’NIN KERKÜK HAREKATI !

İçerik Şeması

BAŞBUĞ ATATÜRK’ÜN KUVAİYE MİLLİYE RUHU

https://www.youtube.com/watch?v=zXoXOLVDgyE&ab_channel=Taarruz-UnutulanTarih

Başbuğ Atatürk’ün Kuvaiye Milliye Ruhu ile Hareket ederek Türk Milletinin Kahraman evlatları ile birlikte  Anadolu’da işgali sona erdirmesi sonucunda son Osmanlı Mebusan meclisinin almış olduğu kararlar sonucunda kurtuluş savaşı sırasında taviz verilmek zorunda kalınan Kerkük, Musul , Batı Trakya vb yerleri kurtarmak isteği bilinen bir gerçektir. Bilinmeyen ise Kerkük de yapılan gizlilik derecesinde yürütülen Özdemir bey Harekatı hakkında edindiğimiz bilgileri siz değerli kutlu Asya takipçileri ile paylaşmak için yazımıza başlıyoruz . 

TÜRK YARBAY GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN EMRİ

KURTULUŞ SAVAŞI

Özdemir bey Harekatı ders kitaplarında bulunmayan bir bilgi olarak tarihimizde ender bilinen bilgilerin içeresinde yer alır .  Özdemir bey ismindeki Türk yarbay Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile kamuoyundan gizli bir şekilde kuzey ırak bölgesine yanında az sayıda Mehmetçik ile birlikte gitmiştir. Özdemir bey Kuzey Irak’ta bölgedeki yerel aşiretlerin birçoğunu işgalci İngilizlere karşı teşkilatlandırma yöntemini izlemiştir. Türk milletinin Başarılı olduğu bir yöntem olan istihbarat savaşlarında Özdemir bey de başarılı olmuştur , İngilizlere büyük darbeler vuran Özdemir bey bazı aşiretlerin İngilizlere para karşılığı Türk kuvvetlerini satması durumunda 1923 Nisan Ayında operasyon sonlandırılmak zorunda kalmıştır. Şimdi hep birlikte Özdemir bey Harekatının öyküsünü dilimiz döndüğünce ifade edelim . 

Özdemir Bey Harekatı başlama sürecini baştan anlatmak gerekirse İngiliz kuvvetleri hepimizin bildiği gibi Mondros ateşkes antlaşmasının hemen ardından Musul ve Kerkük gibi önemli enerji sahasını İşgal etmiştir. Bölgede bulunan Türkmen aşiretleri İngiliz işgaline karşı direnişe geçmiş ise de İstanbul’un destek verecek durumda olmaması sebebiyle güçlü İngiliz birliklerine gücü yetmediği için teslim olmuştur. İşgal süresince ufak tefek direnişler görünse de başarılı olan İngiliz Emperyalizmine karşı Türkmen Aşiretlerin yardım çağrısına Yeni kurulan Ankara hükümeti yardım göndermeye karar vermiştir. Fevzi çakmak Paşa’nın önerisi ile Özdemir Paşa’nın torunu başarılı bir asker olan Özdemir bey Özdemiroğlu Harekatı için görevlendirdiğini bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten öğrenmiştir.

Atatürk’ün özel emri ile Şefik bey 1921 de Anadolu’nun güneyinden (Fransız işgalini yararak ) o bölgeden Fransız birliklerinden kaçan Cezayirli ve Tunuslu mücahitlerin de katkısı ile Gönüllü Türk subayları ile Haziran 1922 de Kerkük ve Musul bölgesine geçiş sağlanmıştır. Şefik beyin görev tanımı zor ve güç idi Başbuğ Atatürk Kuzey Irak bölgesini Misakı Milli içine almasını emretmişti .

Kurtuluş savaşında çeşmede dinlenen askerler

DERBENT MUHAREBESİ

31 Ağustos 1922 de İngilizlere Derbent muharebesinde Türk’ün gücünü gösteren Özdemir bey kısa süre içinde Musul, Kerkük ve Süleymaniye kentlerini kontrol altına almıştır. İngiliz işgalcilerin kurmuş olduğu Simko ismindeki yöresel terör örgütleri imha edildi  ise de İngilizler tekniği açısından güçlü hava kuvvetleri ile aşiretleri havadan bombalaması ve Türkiye size yardımcı olamaz mesajının etkisi ile Aşiretlerin bazılarını satın alarak Özdemir Paşa’nın kuvvetlerini çaresiz bırakmıştır. Tabiki bunda Misakı Milli içinde yoksulluk içende Emperyalizme darbe vurmaya çalışan Türk hakkı Lojistik olarak Musul’a yardımcı olamamıştı , fakat Birilerinin “İFTİRA ETTİKLERİ GİBİ ATATÜRK MUSUL’U KERKÜK’Ü SATTI İDDİASI “ Tarihin çöplüğünde bir hiç haline gelmiştir.

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI

Lozan Barış Antlaşması’nın görüşmeleri başlaması ve İngilizlerin Hindistan’dan takviye güç getirmesi ve Lojistik imkansızlık Ankara’nın emri ile Özdemiroğlu Harekatının sonlandırılması talimatı verilmesi ile son bulmuştur.  Ankara’nın talimatının aksine hareket ederek bir müddet daha direniş gösteren şefik beyin 1923 sonuna kadar direnişini sürdürdüğü tarihi kayıtlarda mevcuttur. Şefik bey 29 Nisan’da Silahlarını İran makamlarına teslim ederek önce İran’a ardından Van’a gerek Özdemiroğlu Harekatına son vermiştir. Dr. Zekeriya bey şefik Özdemir bey hakkında ve Kerkük harekatı hakkında araştırmalar yapmıştır ve 1950li yıllarda yayınlamıştır. Misakı Milli uğrunda kahramanca mücadele eden Bütün ecdadımızı rahmet minnet ve şükranla yad ediyoruz Şehidimizin Ruhları şad mekanları cennet olsun. Gazilerimizin ellerinden hürmetle öpüyoruz . Türk ırkı sağ olsun , Türk Yurdu Var olsun !  

KAYNAKLAR

ÖZDEMİR BEYİN HATAY VE MUSUL HAREKATI – Güney Nur

Murat Gözütuklusu Musul Özdemir harekatı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir