NAİM SÜLEYMANOĞLU – KİMDİR

http://youtu.be/zHcE_EbCq9I?list=PLazMjw8Z8QLbpwxOndXHAqmokwkvJ-G8c

23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’ın Mestanlı Beldesi’nde dünyaya geldi. Halter otoritelerine göre dünyanın gelmiş geçmiş en iyi haltercisidir. Dünyaca bilinen lakabı, yapıca ufak tefek, ancak çok güçlü olması nedeniyle Dünyayı Kaldıran Adam veya Cep Herkülü’dür.

naim süleyman oğlu 2

Kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kez dünya rekoru kırmıştır.1984 yılında (16 yaşındayken), silkmede ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçmiştir.

Haltere 1977 yılında, henüz 9 yaşındayken başladı. 15 yaşında Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. 16 yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı.

1983 – 1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı.

1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın da Sovyet’lerle boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükümeti’nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak biliniyordu.Bulgaristan’daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabaklara katılmak için 1986’da Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.

naim süleyman oğlu

1988’de Avrupa Halter Şampiyonası’na Türkiye adına katıldı ve üç altın madalya kazandı. Bunun yanında 60 kg’de koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı. 1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti ve böylece Türkiye’ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

1992 Barcelona Olimpiyatları’nda rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağladı ve altın madalyayı çok rahat kazandı. Aynı yıl Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından ?Dünyanın En İyi Sporcusu? seçildi.

1993 Dünya Şampiyonasında ise 3 altın madalya kazanırken 2 de dünya rekoru kırdı.

1994’te Bulgaristan’da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası’nda sadece üç kaldırış yaparak üç dünya rekoru kırdı. İstanbul’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda ilk kez Türk Seyircisi önüne çıktı. Sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırarak üç altın madalya kazandı.

1995 Avrupa halter şampiyonasında yine sakat olmasına rağmen 1 altın, 2 gümüş kazanarak Türkiye?nin takım halinde birinci olmasında önemli katkı sağladı.

Çin’de yapılan dünya şampiyonasında sakatlığı devam ediyordu ve buna rağmen 3 altın madalya kazandı.

1996 Atlanta Olimpiyatları’nda 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanarak tarihe geçti.

2000 Sidney Olimpiyatları’nda ise artık 33 yaşında olması ve sakatlığı nedeniyle 3 kaldırışta sıfır çekerek başarı gösteremedi.

Naim Süleymanoğlu, Uluslararası Halter Federasyonu’nun Aralık 2000’de Atina’da toplanan kongresinde asbaşkanlığa seçildi. Bu görevden ayrıldıktan sonra düzensiz yaşamı nedeniyle bir hayli de kilo aldı. 85 kiloya kadar çıkan Süleymanoğlu geçtiğimiz 2010 senesinde rahatsızlandı; bir süre yoğun bakımda kaldı. Artık kardeşi Muharrem ile birlikte aynı evi paylaşan bir Naim vardı, Oysa sporculuk döneminde korumalarıyla geziyor ve kalabalık bir arkadaş çevresi bulunuyordu.

naim-suleyman-oglu-kimdir-hayati-biyografisi-rekorlari-300x225

Faal halter yaşamında elde ettiği; İstanbul Ataköy’de 13 daire, Ankara Köroğlu’nda 1 daire (Özal tarafından federasyon verdi) Boğaz’da bir daire (Özel sektör verdi) Emlakbank’tan iki yazlık 8 araba 20 bin Cumhuriyet altını İş Bankası’ndan 342 Cumhuriyet altını (1998 Seul Olimpiyatları’nda kaldırdığı 342 kg karşılığı) Antalya’da çok sayıda arsa.. Belki de basına yansımayan, yukarıda yazılı malvarlığının çok daha fazlasını kısa sürede kaybetti.

Tamamen yalnızlığa itilen Cep Herkülü’ne Halter Federasyonu sahip çıktı. Sadece Antalya’da bir arsası kaldığı ifade edilen Naim, Halter Federasyonu tarafından 3 bin TL maaşla Genel Kordinatörlük görevine getirildi. Şu an halen bu görevine devam ediyor.

İşte böylesine bir faal halter ve halter sonrası yaşamı… Mesleğinin son evresi birçok olumsuzluklara sahne olmuşsa da o hala dünyanın gelmiş geçmiş en iyi haltercisi, dünya ve olimpiyat şampiyonu haltercimiz… CEP HERKÜLÜMÜZ… Halterimizde nice NAİM’lerin ortaya çıkması temennisiyle… İyi akşamlar…

“Birkaç ayrı kaynaktan alıntı yapılarak hazırlanan bir derlemedir.”

http://www.youtube.com/watch?v=6UwBV5HzOR0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir