Orta Asya ülkelerinin orduları büyüyor

Orta Asya ülkelerinin ordularının son yıllarda büyüdüğü, Kazakistan’ın dünyada 14 sıra atlayarak 66. sıraya yerleştiği bildirildi

kazakistan-ordu

 

Küresel Firepower sıralamasına göre Özbekistan dünyanın 54, Kazakistan ise 66’ncı ordusu oldu.

126 ülke arasında yapılan sıralamada 66. olan Kazakistan, önceki sıralamada 80’inci sırada yer alıyordu. Orta Asya ülkelerinden Özbekistan 54, Kırgızistan 78, Tacikistan 81, Türkmenistan ise 90’ıncı sırada yer aldı. Orduların sıralanmasında asker sayısı, kara, hava ve denizde savaş operasyon yapmak için mevcut askeri teçhizat sayısı gibi 50 farklı faktör dikkate alındı. Aynı zamanda her ülkenin askeri amaçlar için kullanabileceği ekonomik kaynaklar ve coğrafi konumu da göz önünde bulunduruldu.

Kazakistan ordusunda 300 tank, 1,7 bin zırhlı araç, yaklaşık 744 top, 233 uçak ve helikopter ile 15 gemi olduğu belirtildi. Kazakistan’ın nüfusunun yarısının gerektiğinde savaşabileceği ifade ediliyor. Kazakistan ordusu 2,435 milyar dolar bütçeye sahip.

Listede ABD, Rusya ve Çin ilk üç sırada yer aldı. İlk 10’da Hindistan, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Türkiye, Güney Kore ve Japonya yer alıyor. Mali, Mozambik ve Somali ise listede son sıralarda.

kaynak : http://www.dunyabulteni.net/haberler/329862/orta-asya-ulkelerinin-ordulari-buyuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir