Pirim Kadirov


Tacikistan’ın Şehristan kasabasında 1928 yılında doğan Pirimkul Kadirov, Taşkent Devlet Üniversitesinden mezun olduktan sonra uzun yıllar çeşitli yayınevi, gazete ve dergilerde görev yaptı.
Özbekistan Yazarlar Birliği, Özbekistan Bilimler Akademisi’ndeki çalışmalarının ardından, 1990-2000 yıllarında milletvekili seçilen Kadirov, ayrıca Özbekistan Parlamentosu Bilim ve Kültür Komitesi Başkanlığı görevinde de bulundu.

İlk kitabı 1950 yılında yayımlanan Kadirov’un, Yıldızlı Geceler, Evlatlar Geçidi, Elmas kemer, Kara Gözler, Üç Köken, Emir Timur Siması gibi 100’e yakın roman, öykü ve hikayeleri yayımlandı, birçok eseri ise Türkçenin de aralarında bulunduğu çeşitli dillere çevrildi.

phpThumb_generated_thumbnail

Yazar ve araştırmacılığın yanı sıra iyi bir mütercim olan Pirimkul Kadirov, ayrıca Lev Tolstoy, Anton Çehov gibi ünlü Rus yazarlarının eserlerini Özbekçeye çevirdi. Özbekistan Halk Yazarı unvanı sahibi Pirimkul Kadirov, “Devlet Ödülü”, “Büyük Hizmetleri İçin”, “El-Yurt Hürmeti” gibi çok sayıda devlet ödül ve nişanına layık görülmüştü.

pirim kadirov


VEFAT-HABER

Ünlü Özbek yazar Pirimkul Kadirov vefat etti
Özbekistan’ın ünlü yazarı, eski milletvekili Pirimkul Kadirov, 82 yaşında Taşkent’te vefat etti
21 Aralık 2010
TAŞKENT (A.A)

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Pirimkul Kadirov’un ölümü dolayısıyla yayımladığı başsağlığı mesajında, “büyük yetenek sahibi Pirimkul Kadirov’ın, yaklaşık 60 yıllık icadi faaliyeti boyunca çok sayıda ahlaki-manevi konularda kaleme aldığı onlarca roman, öykü ve hikayelerin Özbek edebiyatında önemli bir yer tuttuğunu” belirterek, “Büyük yazar, iyi bir üstat, alçak gönüllü insan Pirimkul Kadirov’un parlak anısı kalbimizde her zaman kalacaktır” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir