X

RİNGO ‘ yu Tanıyalım (Özel Röportaj)

İçerik Şeması

Ne zaman esse bir rüzgar doğudan, bir tını çarpardı yüreğime. Her sabah doğan güneşle birlikte, Bir ritme girerdi yaşadığım ülke. Geceleri Yıldızlar Dans ederdi ezgilere uyarak. Aradım, buldum ruhuma güç veren enerjinin kanağını ASYA’ da ve sizinlede paylaşyorum bu güçlü kutu . Asyanın en gözde gruplarından RİNGO ile bir söyleyişi yaptık ve sizler için yayımladık. Ayan Birbayev başta olmak üzere tüm RİNGO üyelerine sonsuz teşekkürler ediyorum.

Öncelikle merhabalar ben sizi yıllar önce Youtubeda Gökbörü parçanızı dinleyerek tanıdım. Daha sonra 2013 de Eskişehir’e geleceğinizi öğrenince çok sevindim, O yarışmada favorim sizdiniz. Eğer GÖKBÖRÜ parçasıyla çıksaydınız daha iyi bir performans sergileyebilirdiniz, Ama SADECE DOSTÇA diyerek Tüm gönüllerin sevgisini kazandınız.

Müzik Hayatınıza ne zaman başladınız ?

 Müzikle ilişkimizi okuldayken başladık. Aslında biz meslek olarak müziği okumasak bile (aramızda petrolcü, diplomatlar, enerji muhendisi var)                gençlikten itibaren hayatimizi sadece sahne ile ilişkilendireceğimizi biliyorduk .

 

Grubu kaç kişi ile ne zaman kurdunuz ?

Grup 2005 yılı kuruldu, tüm kanallarda çıkış resmi 2006 yılı Mayıs ayında yapıldı.

 

Acaba bu güne kadar grubunuza kaç kişi eklendi kaç kişi çIktı ?

Grup kuruluşunnan bir yil sonra 2 kişi grubtan ayrıldı. Ama bu değisimler grup tarihinin hemen başında oldugunnan dolayı, bizim için her şey ağrısız gecti. Ve bu süre içinde 2 yeni üye yer aldı.

 

Grubunuzun çkardığı albümler nelerdir ?

Ne yazık ki, Ülkemizde albüm yayinlamak Pahalı ve karlı değil. Şimdilik biz bir albüm yayınladık. Ama üç albüm yayınlamak için şarkı yeterli. Disk çıkarmak dezavantajlı olduğu için gerek yok. Şimdi grubun gelişimine yatırım maliyetleri telafi edebilmek için sarkilarimizi ITunes-e yüklemek aklimizda var.

 

Ringo Bu güne kadar hangi ödülleri aldı ?

Birçok kazanan ödülümüz var. Bu Letonya, Malezya ve Ukrayna’da üç uluslararası yarışmalarda katılım. İki kez biz 50.000 $ nakit ödül getirdik. Ülkemizde de, tüm alınabilecek ödülleri aldik. Onların arasında EMA (Eurasion Music Awards) ve “Ulusal ödülleri” sürümlerinde “En Iyi Grub” unvanını aldık, ve geçen yıl Fashion TV versiyonu olarak biz “Yılın en iyi Grubu” seçilmistik. Ayrıca, biz ülkenin kültürüne yaptığımiz katkılardan dolayı Ülkemizin Başbakanımızdan teşekkür mektubu almak için onur duyduk.

 

Ringonun ileriye dönük Ödül hedefleri nedir ?

Bu yıl Rin’Go grubuna 10 yıl oluyor. Buna rağmen ülkemizde büyük konserli tur yapacağız, Almatı ve Astana iki merkezli sehirlerimizde 2 büyük muhasebe konserimizi yapacağız, yazin In Sa Alla Milanda konserimiz var, ve muhtemelen Türkiye’de konser vermek planda var!

 

Ringonun yakın zamanda çıkartmak istediği bir album var mı?

Biz bu yıl mutlaka bir albüm yayınlayacagiz!

 

Siz konserlerinizi sadece Kazakistan içinde mi Veriyorsunuz. Turan Haritasında mı, Yoksa Tüm Dünyada mı?

Türkiye ile kültürel ilişkiler kurmaya çok istiyoruz, çünkü Ankara’da geçen konserimizde coştuğu halkı gördüğümüzde, konukseverliği, sıcakliğı hissettiğimizde bu bizim seyirci olduğunu anladık. Ve Allah bize nasip ederse, Türkiye’de bir tur yapmayı hayal ediyoruz, ve biz bu rüyanin gerçeğe dönüşeceğine inanıyoruz. Çünkü şu anda biz, bizim Türk hayranları için özel olarak yapılmış, yeni bir video hazırlıyoruz! Dünya turune gelince, biz zaten Pekin, Urumçi, Paris, Dubai, Prag, Bükreş, Seoul, Ankara gibi şehirleri ziyaret ettik. Konser ile yurtdışına gitmek bizim için büyük bir başarıdır, çünkü bizim Ülkemizde sanatçılar pek çok yurtdışında konser vermiyorlar.

 

Yakın zamanda Türkiye’de bir konser verecekmisiniz ?

Son iki yıldır Türkiyede yapmak istediğimiz solo konserimiz hakkında Türk ajansalarıyla müzakere edilmiştir. Ama bu, kolay bir süreç değil. Ülkenizdeki konserimizi yapmak için biz İstanbul’da bile klip çekmiştik. Böylece Biz bir yerde durmuyoruz ve hayalimizi gerçekleştirmek için elimizden geldiğimizi yapıyoruz.

 

Siz Türkiyeyi Nasıl biliyorsunuz? Kazakistan Halkı gözüyle Türkiyeyi anlatırmısınız ?

Türkiye – laik bir devlet, eşsiz kültürü ve tarihi ile. Türkiye’de Kazaklara yapıldığı çok iyi bir tutum bizi çok etkiliyor. Bunun sebebi ise köklerimizin bir olması diye biliyoruz! Türkiye’de iken, destek ve saygı hissi ile kendini sanki evindeymiş,rahat ve özgür hissediyorsun. Bizim dilimizde, geleneğimizde, dinimizde, zihniyetimizde çok benzerlik var. Sizin ülkenizde birçok Türkler, Kazaklarla, karşılıklı saygı ve desteği ile yan yana yaşıyorlar. Kazaklara iyi bir yaşam için tüm koşullar vardır. Kısacası, Kazaklar ve Türkler – kardeşler!!!

 

 Ben türkçeyi lisedeyken okumuştum. İşte onnan sonra 11 yıl geçti onun için Türkçemde hata olabilir. Kusura bakmayın, Elimnen geldiği kadar hatasız doğru yazmaya çalıştım. Herkese Teşekkür ediyorum.

 
 

View Comments (0)

Leave a Comment