Kutlu Asya

Kutlu Asya

Rusya’dan Birleşmiş Milletler (BM) fonuna 2 milyon dolar Verecek

Spread the love

Rusya, kimyasal silahların imhasında kullanılmak üzere BM fonuna 2 milyon dolar verecek.
Rusya, Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası için kullanılmak üzere Birleşmiş Milletler fonuna 2 milyon dolar vereceğini açıkladı.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Güvenlik ve Silahsızlandırma Departmanı Başkanı Mihail Ulyanov, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (KSYÖ), Suriye’den çıkartılan kimyasal silahların yurt dışında imha sürecini finanse edeceğini ve ilk aşamada kimyasal silahların ülkeden taşınması işleminin yürütülmesi için BM fonunun kurulduğu bilgisini verdi.
Ria-Novosti haber ajansına konuşan Ulyanov, Rusya’nın yeni yıla kadar Suriye’nin kimyasal silahlardan arındırılması sürecinde kullanılması için BM fonuna 2 milyon dolar aktaracağını ifade etti.
Suriye’den taşınan kimyasalların uluslararası sulardaki güvenliğini Rusya ve Çin’in sağlayacağını dile getiren Ulyanov, “Biz Norveç ve Danimarka’ya ait gemilerin Suriye uluslararası sularındaki güvenliğini sağlayacağız. Bunu Çinli ortaklarımızla yapacağız” dedi.
Rus diplomat, Suriye’de kimyasal silahların depolardan taşınabilmesi için daha önce teslim edilen askeri araçların haricinde sivil amaçla da kullanılabilen 25 su tankı ve 52 büyük askeri çadırın da geçtiğimiz hafta Suriye’ye gönderildiğini kaydetti.
Rus basınının Genelkurmay Başkanlığı’na dayandırarak verdiği haberlerde, Rus savaş gemilerinin Suriye’nin kimyasal silahlarının naklini yapacak gemilere eşlik edeceği belirtilmişti.

kamunun-dis-borc-odemeleri-6-3-milyar-dolari-asti-2-4682282_1560_400


Spread the love
Bir cevap yazın
*
*
*

Shutterstock WW