Safet İsoviç

Safet İsovic’i Tanırmıydınız…

Sevdalinka´lar Öksüz Kaldı…

Onun hayatı Bosna tarihiyle eşdeğerdi. Sanatı bir ulusun mücadelesini, aşklarını, özlemlerini anlatıyordu. O Boşnaklar için benzersiz bir insandı. Sevdalinka deyince akla gelen ilk isim Safet İsoviç hayatını kaybetti…

Bazı insanlar bu hayatta öyle izler bırakırlar ki, asla unutulmazlar, yaşarken efsane ünvanına kavuşurlar. İşte Safet İsoviç bu efsanelerden biriydi Boşnaklar için. Sevdalinkaların “babası”, muhteşem sesiyle gönülleri titreten Safet İsoviç, uzun zamandır boğuştuğu amansız hastalığa yenik düşerek hayata gözlerini yumdu.

hqdefault

Safet İsoviç 1936 yılında Bileça şehrinde dünyaya geldi. Ünlü sanatçı Boşnak müziğinin temeli olan sevdalinkalarda tartışmasız en büyük isimlerden biriydi.

Sevdalinkalar Bosna gibi, Avrupa’nın ortasında kalmış batı ile doğu arasında, doğunun gırtlak derinliğiyle batının akor düzenini muhteşem bir şekilde harmanlamış tam bir geçiş müziğidir.

Safet İsoviç 1956 yılından itibaren sevdalinkaları radyo ve televizyonlarda söylemeye başladı ve bir çok festivalde birincilik ödülü aldı. Bosna’da dağıtılan en prestijli ödül ’’Altın mikrofonu’’ ve ‘’Altın ve Gümüş plaka’’ ödüllerini onlarca kez kazanmayı başardı. Bosna ve Eski Yugoslavya’da sevdalinka için verilen bir çok ödülü de almıştır.

Zaim İmamoviç, Mileta Petroviç ve Beba Selimoviç gibi ünlü isimlerle bir çok düet yapmıştır.2003 yılında “20. yüzyılın en iyi sanatçısı” ödülüne layık görüldü. Bosna Savaşı zamanda söylediği ”Şehidski Rastanak” adlı şarkıyla askerlere moral veriyordu. Savaş zamanında hep Bosna’da kaldı. O dönemde yardım amacıyla birkaç konser de yapmıştır.

Şarkı söylemenin yanı sıra çok iyi müzik de yapan Safet İsoviç bazı sanatçılar gibi her yerde ve her zaman şarkı söyleyemezdi.

Aliya İzetbegoviç’in kurduğu partinin üyesiydi ve bir dönem milletivekilliği görevinde de bulundu.Safet İsoviç ilk başta bir Müslüman ve vatansever bir kişiydi.

Sağlığı pek iyi olmamasına rağmen 28 Temmuzda ‘’Moj Ummete’’ konser için gelen daveti reddetmeden sahneye çıktı. Ve bu onun hayranlarıyla son buluşması oldu.

Onun maddi varlığına baktığımızda zenginlikten sözedemesek de, onun sevdalinkaları ve Bosna tarihi boyunca unutulmayacak isminin bedeli ödenecek gibi değil… Geçenlerde bir yazarın dediği gibi ‘’Safet İsoviç Boşnak tarihidir. Bosna ve Boşnak milleti varolduğu sürece Safet İsoviç de var olacaktır.

Yeri doldurulamayacak büyük bir üstadı daha yitirdik. Sevdalinka deyince belkide akla ilk gelen isim Safet’ti, mekanı cennet olsun.

Safet_Isovic2

 

Safet ISOVİC (1936-2007)

Bosna – Hersek’in meşhur şarkıcılarından. Devlet sanatçısı. 1936’da Bosna’nın Bileca kasabasında doğan İsoviç, asker kökenli Türk asıllı bir aileden geliyor.

Bugüne kadar çeşitli ülkelerde konser veren ve bir çok ödül kazanan İsoviç, Osmanlı kökenli, saza dayalı halk müziği icra ediyor.

Nefis ve büyülü bir ses rengine sahipti. Stranka demokratske akcije’nin isim babasıdır. Savaşın ilk yılında ağır bir yara almıştır. Diaspora Boşnaklarının çok sevdiği bir Sevdalinka yorumcusudur.

Sehidski Rastanak

Zima nikad proc
Nikad sabah doc
Samo tekbir
Cuje se kroz noc
Allah-u Ekber

Duga zimska noc
Majko moram poc
Rodna gruda pradjedova
To me zove upomoc

Ako se majko ne vratim
Nemoj me zalud cekati
Pusti jednu suzu tihu
İ prouci mi fatihu
Nek me ona isprati

Samo jos jednom da mi je
İspred dzenetske kapije
Da na krilima ezana
İtigne miris ramazana
İz nase carsije

Nijet veliki
Zulum dusmanski
Sabur nam i inat u nama
Silan Bosanski

Duga hladna noc
Valja meni poc
Rodna gruda pradjedova
Evo zove upomoc

Cuvaj mi sestru pazi je
Jer majko jednom da mi je
Vidjeti iz zemlje rosne
Kako sceri moje bosne
Sad radjaju gazije

Samo jos Bosne da mi je
Pa da me sevdah opije
Da me bude pjesme stare
İ mujezin sa munare
Sa bijele dzamije

Samo jos Bosne da mi je
Pa da me sunce ogrije
Da me bude pjesme stare
İ mujezin sa munare
Sa bijele dzamije

Kaynak : http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=46312

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir