Salavat Yulaev Kimdir

https://youtu.be/U60K-2-s_is?t=9m47s

Başkurdistan’ın başkenti Ulfa’ ya gelmeden Orenburd nehri üzerindeki köprüyü geçtikten sonra bir tepe Üzerinde Ata binerek Bekler bizi Salavat Yulaev’ in Heykelinin ta kendisi.

Salavat Yulaev

Salavat Yulaev 18. yüzyılda Volga bölgesinde bir Kazak isyanına liderlik etmiştir,Pugaçov’ un yardımıyla 2.Tsarina Katerinayı devirmiştir. Rus kaynaklarında adı eşkiya olarak adlandırılır, bir çok kişinin ölümünden sorumlu tutulur Tsarinaya karşı savaşan,isyan eden, eşkiya olara anılır, bir isyancı olarak anılır. Fakat Başkurt kaynaklarında ise Salavat Yulaev bir kahramandır, Zalim bir Çara, haksızlıklara karşı savaşan bir şair bir sanat adamı bir kahramandır. Salavat yaptığı devrim öncesi Başkurt edebiyatını, şiirleri, şarkıları ve doğaçlama tiyatrosu ile muhafaza etmeyi başarmıştır.

 

Anıt 17 Kasım 1967 tarihinde açıldı, anıt aynı zamanda Rusyanın en büyük atlı heykelidir. Anıt Nehire bakan bir uçuruma inşa edilmiştir, Anıtın Sanatçıları Heykel Traş North Ossetia ve Soslanbek Tavasiev dir. Anıt 40 ton ağırlığındadır, 9.8 metre yüksekliğindedir. Anıt 3 yıl sonra SSCB Devlet ödülüne layık görüldü.

Profile_portrait_of_Catherine_II_by_anonymous_after_Rotari_(18_c,,_Versailles)

The-monument-to-Salavat-Yulaev1

alisa_zykova_salavat_yulaev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir