Saylık Ommun

Saylık Ommun, ( Сайлык Оммун _ Saylyk Ommun ) ; Rusya Federasyonuna bağlı, Tuva Cumhuriyeti’nin Kızıl şehrinde doğdu. Saylık Ommun Moskova Üniversitesinde eğitim gördü. Tuva tarihine olan merakından olsa gerek Tuva yöresel ve geleneksel müziğini, giyimini, sanatını ve kültürünü bizlere aktarıyor.

İçerik Şeması

Saylık ommun kimdir

İlk kez Kızıl şehrinde bulunan, Cumhuriyet Sanat Okulunda eğitim görürken, Kızıl Müzikal ve Drama Tiyatrolarında çocuk korosunda sahne almıştır. Ve Anne temalı bir şarkı söylemiştir. Kima Donkak hanımın Kurmuş olduğu Edegey Dans grubunda da görev alan Saylık Ommun, hemen hemen her konserinde Edegey dans grubunun tanıtımını yapmaktadır. Edegey dans grubu ise sürekli olarak Tuva kültürünü yaşatmakta ve tanıtmaktadır. Ayrıca Edegey Dans grubu Türkiye’de de çok ünlüdür Youtube’un sürekli önerdiği videolarda sık sık yer almaktadır. Saylık Ommun yöresel rock ve metal parçaları ile ünlü Yat-Kha ve Tuva Rock isimli gruplarda solistlik yapmıştır. Ahoi isimli parçasındaki performansına da hayranımdır. Saylık ommun Yat-Kha Grubundan 2004 yılında ayrılmıştır.

saylık ommun 2013 türkvizyona katıldı

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinde, Eskişehir’de bi kaç kez konser vermiş. Ve Türkvizyon‘da da Tuva Cumhuriyetini Temsil ederek, Çavıdak İsimli Şarkısını söylemiştir. Tuva Cumhuriyeti’ni 1. Türkvizyon Şarkı Yarışmasında Temsil eden Saylık Ommun, Tuva Cumhuriyeti Hükümeti tarafından Tuva kültürünü yaşattığı ve tanıttığı için Onur Ünvanı aldı. Hemen sonrasında ise Moskova’da düzenlenen şarkı yarışmasına katılan Saylık ommun, orada da ikinci sezonda finalist oldu.

asyanın merkezi

Gazetecilerle yaptığı bir röportajında da En sevdiği Yerin Asya’nın merkezinde bulunan, Tuva Cumhuriyeti Sınırları içinde ki Dikili Taş olduğunu söylemiştir. 2017 yılında ise Sedii Aidyn’den Ed Sheeran ile birlikte, tam da o nokta da çok güzel bir klip hazırlayan saylık ommun. Yine Türkçülerin sevgisini kazanmıştır. Eminim ki O dikiltaşın altında, Kutlu Asya’nın merkezinde bulunmak, her Türkün dileğidir. Kızıl Elmada Görüşmek dileği ile.

Asyanın merkezi nerede

Asya’nın Merkezi veya Asya’nın Ortası anıtı, Tıva’nın Kızıl şehrinde dikili durmakta olan Asya kıtasının merkezini gösteren dikilitaş anıtı. Bu anıt Ene-Say akarsuyunun kıyısında Büyük ve Küçük Yenisey akarsularının kavuştuğu kilit noktada inşa edilmiştir.

yeni yıldız yarışması

Rusya Federasyonu’nda Düzenlenen Yeni yıldız isimli yarışmanın 2. sezonunda finalist Saylık ommun hakkında Rus basını; Saylık Ommun, boğaz ve gırtlak şarkısında mükemmel derken. Tuva Cumhuriyetinde ise Saylık Ommun için, Türkvizyonda olduğu gibi bir kez daha onur ünvanı verildi. Yeni yıldız Yarışmasında da Ahoi İsimli şarkısını söyleyen Saylık ommun yine muhteşem bir performans gösterdi.

İletişim Bilgileri;

3 yorum

  1. […] Saylık Ommun Tuva Cumhuriyetinin Kızıl şehrinde yaşamaktadır. 2013 yılında Türkvizyon’da da Türkiye’de de sahne almıştır. Gerek sahne performansı olsun, gerek şarkıları olsun, gerek sesi olsun Turan ve Türk Milleti için Kültür Mahallesinin Sanat sokağında Önemli bir parke taşıdır. Var olsun. Saylık Ommun hakkında daha fazla bilgi almak için Lütfen Tıklayınız […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir