STEPAN TOPAL

İçerik Şeması

STEPAN TOPAL KİMDİR ?

Stepan TOPAL bey Türk tarihin ‘de önemli bir yere sahip olan. Ne kadar bedeni Gagavuz’ yada olsa da bedeni Anadolu’da olan. Kurucu bir cumhurbaşkanı. Evet Gagavuz ‘ya devletinin kurucu Cumhurbaşkanı. Kurt Başlı Tuğu yeniden Göklere kaldıran büyük bir Dava adamı.

Stepan TOPAL  8 Ocak 1938’de Dünyaya gözlerini açar Gagavuz ‘yanın ilk ve tek Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmiştir. Gagavuz ‘ya ülkemizde fazla bilinmeyen Hristiyan Türklerindendir.  

Stepan bey 1938’de başkent komrat’da çiftçi bir Ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Stepan ilk öğretimini başkent komrat’da tamamlayarak  Kişinev’de  bir takım ticari kursları bitirdiğini kaynakların önemli bir kısmı bize aktarmaktadır. Kursları bitirdiğinde kayıtlara göre komrat’da çalışmaya başlamıştır. Stepan bey mesleki okul mezunudur ve mezun olduktan sonra 1980 yılına kadarki süreçte Komrat’da ilçe belediyesinde kara yolları idarenin başkanı olarak görevini sürdürmüştür.

GAGAVUZYA HALK ÖRGÜTÜ

Komrat’da mühendislik eğitimini aldığını bildiğimiz stepan bey Gagavuz’ yanın geleceğini düşündüğünden “Milli bir bilinç” ile hareket eder stepan bey özerkliğin ilanından önce Moldova Komünist partisinde halkının çıkarları için görev yapmaktadır. 1980’den Sonra Sovyet içinde hızla yayılan Milliyetçilik akımı içinde Gagavuz aydınları sekiz yıldır verdikleri milli mücadele yıllarının sonunda 1987’de Gagavuz Halk örgütünü kurarak bu hareketin 12 Kasım 1990’a kadar yürüttüğü mm Mücadelesi Gagavuz Halk Meclisine dönüşmüştür. Ve Millî meclis tarafından Stepan TOPAL bey Gagavuz’ yanın ilk ve tek Cumhurbaşkanı olarak seçilir. 

3. TÜRK DEVLETİ

İşte o günkü şartlarda Stepan topal bey ve arkadaşlarından Stefan Bulgar bey su cümleyi söyleyerek tarihe geçmişti “ Üçüncü Türk Devleti’ni Kurduk birincisi Türkiye cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gagavuz ya “  Gagavuz’ yanın yönetiminde aktif bir rol oynayan Stefan Bulgar ve arkadaşları Gorboçov’a karşı yürütülen Darbeye dai karışmışlar Moskova’ya ilk telgrafı çekerler . Gagavuz Türklerinin liderleri bu olay üzerine Moldova Sovyet’i tarafından tutuklanmıştır fakat bu tutuklanması uzun sürmemiş Sovyet Rusya’nın dağılması ile birlikte Moldova Hükümeti Gagavuz halkının yönetimini Gagavuz halkına devretmeye karar verir ve 23 Aralık 1994 ‘de özerk Gagavuz ’ya Kabul edilir . Bu İlk ilan edilen Gagavuz’ yanın Bayrağı Bozkurttur Türk milletinin öz simgesi BOZKURT üçüncü Türk Devleti’nin resmi bayrağı olmuştur. Stepan Topal beyin hatırlarını size aynen aktarmak istiyorum .

BEN OĞUZ TÜRKÜYÜM

Stepan TOPAL Türk dünyasına derin bir sevgi bağı ile bağlı bir liderdi şüphesiz Türklük şuuru yüksek ve Millî bilinç sahibi olmasa idi. Bugün bir Özerk Gagavuz’ yanın varlığından haberimiz dahi olmayacaktı. Ben bir Gagavuz Türküyüm ama her şeyden önce Türk Dünyasının Vatandaşıyım diyen Stephan ağa olarak isimlendirilen, Gagavuz lider. Ben oğuz Türküyüm diyerek ise millî şuur yoksunlarına adeta bir ders vermektedir. Stephan ağa Cumhurbaşkanı olduğu dönemde (aklınıza yatlar katlar hanlar hamamlar hemen gelmiş olması lazım değil mi )  bile Sahibi olduğu Tek katlı mütevazı gecekondusunda yaşamını sürdüren. ömrünü Gagavuz’ yanın özgürlüğüne ve gelişmesine adayan. Millî şuuru yüksek en son Türk Devletinin   kurucusudur.

Stephan Ağa mücadele ile geçen ömrünün 28 Eylül 2018 ‘de Gagavuz ’yanın başkenti  komrat’da tek başına gecekondusunda sonuna gelmiştir. Stephan ağa 81 yaşında gözlerini dünyaya kapatırken arkasında gözü gibi koruduğu Gagavuz ’yayı Türk Dünyasına emanet etmiştir . Ruhu şad olsun Gagavuz ’yanın ilk ve son Cumhurbaşkanı stepan Ağa .

SÜLEYMAN DEMİREL’İN GAGAVUZ’YA SEYAHATİ .

Stepan TOPAL bey bir hatırasında su ifadelere yer vermiştir;

Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in huzuruna bir gün İstanbul’da çıktım. Ve durumu anlattım önce Gagavuz illerin su şebekelerini kendisinin talimatı ile Tika yeniledi ve daha sonra Gagavuz Türklerinin özelliği için Moldova’ya ziyaretinde Moldova Cumhurbaşkanı ile görüşüp konuştu. Daha sonra öğrendiğim kadarı ile Moldova Cumhurbaşkanına gelişecek olan Türkiye Moldova ilişkilerinde, Gagavuz halkının önemli bir faktör olacağını. “Siz Gagavuz ’yaya nasıl bakarsanız bizde Moldova’ya öyle bakarız” dediğini biliyoruz. Ayrıca Gagavuz ’ya da ziyarette olduğu bir gün bana “Size Bağımsızlık olmaz ama size özerklik alacağız az sabret oğlum” dedi. Ve o Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra Moldova meclisi özerklik yasasını onayladı uzun süren Mücadeleler ardından Gagavuzların attık bir devleti vardı.

Bugün Gagavuzya’nın birçok yerrinde Süleyman Demirel büstü ve onun adına açılmış okullar vardır. Stepan bey Süleyman Demirel bizim BABAMIZDIR demektedir. Stepan bey Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı olduğu dönemde, Türkiye’ye sayısız kez gider gelir ve kendi ülkesinin şartlarına göre gerçekten de Süleyman Demirel yönetimindeki Türkiye Cumhuriyetinden, halkı ve milleti için çok büyük yardımlar görür.

Bir gün Demirel sorar “söyle bakalım TOPAL orada kaç Türküsünüz ?” diye. Stepan bey 200 bin Türk’üz efendim diyerek aktarır Süleyman Demirel hemen müdahale eder yanlış der siz 72 Milyon 200 Bin Türk’sünüz işte Gagavuz ’yanın bugün Rahmetli Süleyman Demirel’e duyduğu derin sevginin gücü burada yatmaktadır.

TÜRKİYENİN GAGAVUZYAYA DESTEĞİ

Cennet mekan Başbuğ Atatürk’ün ardından Gagavuz’ yanın sorunları ile yakından ilgilenen ilk Türkiye cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmiştir Cennet mekân Süleyman Demirel . Stepan bey Süleyman Demirel gibi Mühendis olduğu için Süleyman Demirel ile görüşmelerinde 1995’e görevi bitene kadar ülkesinin altyapı sorunlarını mesleki bir dil ile ifade ederek çözülmesini sağlamıştır.  

1991’de kurulan Gagavuz Türklerinin özerk Cumhuriyeti’nin Süleyman Demirel ve stepan TOPAL sayesinde 1994’de resmen Moldova tarafından kabul edilmiştir. Bu durum Stepan TOPAL beyi Gagavuz Halkının gönlünde ölümsüz bir lider haline getirirken. Süleyman Demirel’e de büyük bir saygı duymalarını sağlamıştır. (Ek bölümüne Gagavuz ’yada bulunan Süleyman Demirel İsimli eserlerin haberlerini paylaşacağız ).

Stepan topal bey başta olmak üzere Türk Dünyasının her karış toprağında. Türk dünyasının özgürlüğü için mücadele eden. Aslen oğuz Türk Kültüründen gelen ve aramızda sadece Din ve mezhep farkı bulunan. Öz kardeşlerimize sahip çıkmak her Türk’ün millî görevi olmalıdır .Stepan bey’in de belirttiği gibi hepimiz Dil lehçe din mezhep farkı gözetmeksizin ortak kültürel değerler ekseninde Türk Dünyasının Vatandaşlarıyız bu bilince sahip olmamız dileği ile.

Ne Mutlu Türküm diyene

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir