X

TOPLUMDA KADIN

KADIN MÜCADELE DEMEKTİR

YAZAR : ÖZLEM ÖZAY

Kadında en az erkek kadar gece dışarı çıkmayı hak eder. Kadını bütünleyen şey bir erkek, koca, evlilik veya çocuk değildir. Kadınlar kocasız da var olur. Kadınlar kariyerleri ile, hırslarıyla, tutkularıyla, görünüşleri  ile, istedikleriyle   veya istemedikleri ile varlar. Erkekliğe bu ülkede çok şey atfediliyor. Erkeklik övülürken kadın bu şekilde yerden yere vurulamaz!

Bu coğrafyada kadın olmak mücadele demek. Kadın olmak çaba demek. Kadın olmak yapmadığın şeyler yüzünden bile suçlanmak demek. Kadınlar da insan olduğu gibi her biri bir birey olup; kadın olarak kahkaha atacak, yaşayacaktır. Kadınların değersiz, hor görüldüğü, ezildiği bir toplumda kadın olarak yaşamak gerçekten çok zor.

Kadın çalışıp ekonomik bağımsızlığını kazanamaz.”, “Kadının sanat ve sporla uğraşması caiz değildir. Voleybol, basketbol, yüzme ve bale kıyafetleri tahrik edicidir.”, “Kadına şiddet abartılıyor.”, “Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar.”, “Tecavüze uğrayan da kürtaj yaptırmamalı.”, “Bosna’da kadınlar tecavüze uğradı ama doğurdular.”, “Kadın ahlaklı olsun, kürtaj yapmak zorunda kalmasın.”, “Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek.”, “Kadınsa o da iffetli olacak. Mahrem namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak, bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak”, “Kadının fıtratında erkeğe köle olmak var.

Atatürk Ün EŞi

HER TÜRLÜ KADINA ŞİDDETE HAYIR

Açık giyinen kadın kapalıyı, kapalı giyinen kadın açığı; gece dışarı çıkıp başına bir şey gelen kadınıysa cinsiyet fark etmeksizin hemen hemen herkesin eleştirdiği, bu kaos kadının ve erkeğin kadına şiddetidir. Kadına yönelik şiddetten bahsederken aklımıza bu şiddeti uygulayan sadece erkek gelmemeli. Kadınlar da erkekler de şiddet uyguluyor. Kadınlara şiddet uygularlar. Kadınları tehdit ederler. Kadınların namusu kendilerinden sorulur diye düşünürler.  Kimseyle ilişki kurmasına izin vermezler. Kadınları kendi malları sanırlar. Ve erkekler kadınları öldürürler.

 Kadınlar da erkek arkadaşını elinden aldı diye kadın öldürürler. Şiddete uğrayan, cinayete uğrayan kadınlara “O kadın da o yoldaymış, onunla gece ne işi varmış…” Bunları söyleyen sadece erkekler değil, kadınlar… Örneğin Aleyna Çakır ve daha birçoğu … Oysa ki kadın kadının kurdu değil, yurdu olmalıydı… Kadınlar kendilerini sadece bir eş, bir anne bir gelin olarak görmemeli. 

TARİHTE KADIN

Her şeyden evvel kadınlar insandır. Kadınlar erkeklerden korkmamalı. erkeklere itaat etmemeli. Türk tarihinde kadının büyük önemi vardır, kutsaldır. Osmanlı’da da, daha öncesinde de kadının yeri büyüktü. Kadınlar devlet yönetiminde söz sahibi idiler. Bunun bir örneği Cengiz Han’da görülmüştür. Cengiz Han  halkına konuşma yaparken;  “Ben sizin hanınızım, bu da benim Hanım.” diyerek eşini göstermiştir.

Kadın; Kadın, tüm insanlığın annesidir. Kadınsız ev, çiçeksiz bir bahçe gibidir. Ve bir kadın her zaman erkeği tamamlar. Mustafa Kemal’in kadınlara vermiş olduğu değer söylediği şeylerden anlaşılmaktadır.

“Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır.” 

“Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır. , “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”  Büyük Atatürk “Dünya üzerinde gördüğümüz her güzel şey kadının eseridir” der. Ülkelerin geleceklerini belirleyen kadınlardır. Aydınlık bir Türkiye istiyorsak, kadına yönelik şiddeti yok etmeli, kadınlara yapılan cinayetlere son vermeliyiz. Çünkü bu ülkeyi ileri seviyeye taşıyacak olan kadınlardır.

“Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok; ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır.”,

Categories: Genel
Leave a Comment