TOPLUMDA KADIN!

KADIN

Kadın; doğuran, yetiştiren ve büyütendir. Kadın cinayetleri dünya üzerinde artarak çoğalmakta ve maalesef biz bu cinayetlerin önüne geçemiyoruz. Biz bu konuda bu toplumu adam edemiyoruz.

Toplumda erkek çocuğun bedeni bir güçtür ve “göster oğlum amcalara…” kültürü vardır. O çocuk bir süre sonra onu göstermesi gerektiğini düşünür. Erkekleri cinsellikleri ile överiz fakat kadınlar için tam tersi. “Sen kızsın yapamazsın,onu giyinemezsin,aman kızım kapat bacağını. “Ve durum böyle olunca dış dünya erkeklere ait olmuş olur yani biz içerde kalmak zorundayız.

Peki bu kadın nasıl var olacak ?

Bir kadın erkek evlat doğurduğunda değer görüyor, bir iş başarmış sayılıyor. Erkek sınırsız yetki ve özgürlüğe sahip olarak büyütülüyor, erkek ne yapıyorsa yapsın, erkektir o… “Erkektir yapar” Sonra o erkek büyüyor ve yapıyor, yine erkektir yapar oluyor; “erkektir, kocandır..” diyorlar. “Eşiniz sizi dövüyorsa yine erkektir yapar diyorlar!

Biz kadınları övmek için bile “erkek gibi kadın “derler ya da erkek için “karı gibi ağlama” derler.
Keza aynı şey bu sefer de iş hayatında vardır. Neden hep yan görevler kadınlara verilir? Neden sadece aile ve sosyal politikalar bakanı biz oluyoruz? Neden biz cumhurbaşkanı veya başbakan olmuyoruz? Neden bizlere eşit davranılmıyor?

Erkek cinselliği yaşasın kadın yaşamasın, erkek istediğini giysin kadın giymesin, erkek istediği saatte dışarı çıksın kadın çıkmasın. Peki bu kadın nasıl var olacak ?

Bu kadın ne yapsın?

Kadın çalışır “ne biçim kadın” derler, gece 3’te dışarı çıkar “o saatte orda ne işi var?” derler. Bu kadın ne yapsın?
Eğer ahlaksa herkese ahlak, edepse herkese edep. Kadın bedeni üzerinden fetva verilmez!
Kadın istediğini giyer sen kendi nefsine bakacaksın!
Kadında en az erkek kadar gece dışarı çıkmayı hak eder. Kadını bütünleyen şey bir erkek, koca, evlilik veya çocuk değildir .Biz kocasız da varız. Biz kariyerimizle, hırslarımızla, tutkularımızla, görüntümüzle, istediklerimizle veya istemediklerimizle varız. Erkekliğe bu ülkede çok şey atfediliyor. Erkeklik övülürken kadın bu şekilde yerden yere vurulamaz!
Bu coğrafyada kadın olmak mücadele demek. Kadın olmak çaba demek. Kadın olmak yapmadığın şeyler yüzünden bile suçlanmak demek. Biz kadın olarak kadınlık onuru ve gururu ile yaşıyoruz. Kadın olarak kahkaha atacağız, yaşayacağız. Bu ülkeyi ileri seviyeye taşıyacak olan biz kadınlar olacak!

Özlem ÖZAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir