X

TÜRKÇÜ TURANCI MÜZİSYENLER VE MÜZİK GRUPLARI

Türk, Turan coğrafyasının dört bir yanından esen kültür rüzgarı müziktir. Türk’ü birbirine kenetleyen, birbirine tanıtan bu sanat, adeta her bir bestesinde her bir dizesinde Turan’ bir adım daha atmaktadır. Ne Mutlu Türküm Diyene


İçerik Şeması

SAYLIK OMMUN

Saylık Ommun Tuva Cumhuriyetinin Kızıl şehrinde yaşamaktadır. 2013 yılında Türkvizyon’da da Türkiye’de de sahne almıştır. Gerek sahne performansı olsun, gerek şarkıları olsun, gerek sesi olsun Turan ve Türk Milleti için Kültür Mahallesinin Sanat sokağında Önemli bir parke taşıdır. Var olsun. Saylık Ommun hakkında daha fazla bilgi almak için Lütfen Tıklayınız


HUUN HUUR TU

Huun Huur Tu Tuvanın Kızıl şehrinde kurulan bir müzik grubudur. Yat kha ile önemli bir geçmişi vardır. Moğolistana sınır olmasından dolayı Moğol kültüründen de esinlenmeler taşımaktadır. Huun Huur Tu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.


YAT-KHA

Tuva Rock deyince akıllara gelen ilk isim Saylık Ommun 2004 Yılında gruptan ayrılmıştır. hemen arkasından Mikhail Skripaltschikov grupdan ayrılan isim olmuştur. Theodore Henley Scipio Bas gitar için gruba gelmiş ve arkasından Radik Tulush Yat-Kha ya veda etmiştir.

Yat-Kha grubu o yıllarda bazı yerlerde kendilerinden Tuva Rock grubu diye bahsetmiştir. Bazı yerlerde grubun ismi Yat-Kha olarak geçsede, bazı yerlerde Tuva Rock Grubu olarak da görüle bilir. daha öncesinde ise, Yenisey Punk Grubu veya Yenisey Punkçıları gibi adlandırılmışlardı. Bu durum ise Yenisey ve Tuva bölgesinin Dünyaca tanınmasını sağlamıştır. Yat-Kha Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız.


RİN’GO

Kazakistan müzik grubudur, Türkiye’yi çok severler, poek çok kez Türkiye de konser vermişlerdir, 2013 yılında Türkvizyonda Sadece dostla isimli şarkılarıyla yarışmışlardır. yine o yıllarda kendileri ile röportaj yapma imkanım olmuştu. Buradan Röportaj metnine ulaşabilirsiniz.

Grup Üyeleri ;Ayan Birbayev, Daniyar Otegen, Batir Baynazarov, Adiljan Umarov


Kesh You

Kesh You Hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Azat elimniñ tarlandarına rıyzamın men,
Darxan dalamnıñ arlandarına rıyzamın men.
Rıyzamın, rıyzamın, rıyzamın men.
Rıyzamın, rıyzamın, rıyzamın men.
Rıyzamın, rıyzamın, rıyzamın, rıyzamın
Rıyzamın, rıyzamın men, rıyzamın men.

Bar janında san arman ruwxı biyik qanday,
El bağına jaralğan jigitter narday.
Är parızı ötelgen,
Kök bayrağın kötergen,
Sertterinen taymay.

Sınaqtan eş seskenbegen,
Uran etken batır babasın.
Duşpanğa da des bermegen,
Jan ayamay qorğap dalasın.
Tulğaları biyik tawdan,
Ata jolın ustap qalğan,
Juldız bolıp kökte janğan.
Azat elimniñ tarlandarına rıyzamın men,
Darxan dalamnıñ arlandarına rıyzamın men.
Aybarların körgende senim otı sönbes.
Rıyzamın men erlerge namıstarın bermes.

Ar jolınan jañılmas, erlikteri ğajap.
Ol eşkimge bağınbas jüregi azat.
Teñ keletin şıñdarmen,
Däl osınday uldarmen maqtanadı qazaq.

Tulparday bop tañ atırğan,
Ulı elde tuwğan ulandar.
“Alaşım”, – dep alasurğan,
Altın qanat bizdiñ qırandar.
Bolmas kezi bağı uşqan,
Alda kelgen san jarıstan,
Ärqaysısı bir arıstan.

Azat elimniñ tarlandarına rıyzamın men,
Darxan dalamnıñ arlandarına rıyzamın men.
Aybarların körgende senim otı sönbes.
Rıyzamın men erlerge namıstarın bermes.

ARRİS APPAEV

Aris, 2015’te Turkvision Şarkı Yarışması’nda Rusya’nın iki bölgesini temsil etmek üzere seçilecek diğer 9 umutludan rekabeti yendi.Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin bozulmasından sonra geri çekilmek zorunda kaldı.

Aris, İstanbul’daki 2015 yarışmasında “Unutma – meni” adlı şarkıyı seslendirdi, 2018’de hala bu şarkıyı çalıp çalmayacağı henüz doğrulanmadı. Turkvision Şarkı Yarışması’nın resmi web sitesinde henüz başlığın ne olduğunu belirlemedi. Bu yıl onun girişine yarışması.

Şarkıcı, 10 yaşından beri sahne alıyor ve şimdi kendi plak şirketi var.Son yıllarda birçok uluslararası yarışmaya katıldı ve dünyanın dört bir yanından şarkıcılar ile çalıştı.

Turkvision Şarkı Yarışması en son 2015 yılında İstanbul’da gerçekleşti. Türkiye’deki güvenlik sorunlarını takiben, yarışmaya uygun bir ev sahibi şehri temin eden sorunlar nedeniyle bu yarışmaya 2016 yılında son verildi.2017’de, yarışma, EXPO 2017’nin bir parçası olarak Kazakistan’da Astana’da düzenlenen sahneye geri dönmüştü. Ancak yarışma yasal bir sorun nedeniyle daha sonra iptal edildi.


SERİK GAMZAZADE

YULİYA ARNAUT


DZENAN JAHIC

Dzenan Jahiç, ilk okula 1997 yılında Saraybosna ‘dakil “Osman Nakas” Okuluna girdi. İkametgah yerinin değiştirilmesiyle , beşinci sınıfın ortasında “Musa “azim Ćatić” ilkokuluna devam etmiştir. Çeşitli bölümlerde ve okul yarışmalarında yer aldı ve sekizinci sınıfta matematikte Kanton yarışmasında ikinci olmuştur. Her zaman mükemmel bir öğrenciydi ve neslin gururu oldu. 

2004 yılında Saraybosna’nın İkinci Lisesinde, ilk ve ikinci sınıflarda İngilizce’deki ilk nesil prestijli IB MYP (Uluslararası Bacaleureate Orta Yıl Programı) ve üçüncü ve dördüncü sınıflar için IB derece programlarına katılmıştır. başarıyla Mayıs 2009’da Mezun oldu.

2009 yılında, Saraybosna Üniversitesi Tıp Fakültesine tam zamanlı bir öğrenci olarak giriş sınavını geçti. Bu fakülteden Haziran 2015’te mezun oldu. 

  • Dzenan Jahiç şu anda ortopedi cerrahiuzmanı.
  • Saraybosna Üniversitesi Spor ve Beden Eğitimi Fakültesinde tıbbi bir konu grubunun asistanı.
  • Bosna-Hersek Olimpiyat Komitesi Sağlık Komitesi Üyesi.
  • 20’den fazla yayını yayımladı (orijinal yazılar ve kongre sunumları).

SEYRAN İSMAYILKHANOV

Besteci ve söz yazarı Seyran – grup başkanı „Spirit of Caucasus“ , kendini tepeden tırnağa müziğine hapsetmiş bir sanatçı… Seyran, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Müziğe ilgisi çocuk yaşlarda, piyano ve keman çalarak başladı. İlk bestesini yedi yaşında iken yaptı. 1997 yılında Bakü Devlet Üniversitesi matematik bölümüne girdi ve iki yıl sonra, müziksiz bir yaşam geçiremeyeceğini düşünerek ayrıldı. ”O zamandan beri müzik benim ayrılmaz bir parçam oldu” diyor Seyran…

İlk profesyonel adımlarını Bakü Devlet Konservatuarı’nda şan hocası olan Sevda Mammedova’dan vokal dersleri alarak başladı. Dünyanın bir çok ülkesinde müzik ve ses yarışmalarında hem vatanını temsil etti, hem de kendi sanatını icra etti, birincilikler kazandı. 2011 de Bakü’de yapılan Eurovision seçmelerine “Wild Kisses” adlı şarkısı ile katıldı. Bu şarkısı 24 ülkede yayınlanan “Oriental Garden “adlı karma CD’de yayınlandı. SEYRAN, bir ”dünya vatandaşı” olduğunu vurgulayarak, dile getirdiği hikayelerinin tüm kalplerde özel bir duygu kapısı açacağına inanıyor. 

SEYRAN İSMAYILKHANOV (SARI GELİN ŞARKISI)

Saçın ucun hörməzlər
Gülü sulu dərməzlər
Sarı gəlin

Bu sevda nə sevdadır
Səni mənə verməzlər
Neynim aman, aman
Neynim aman, aman
Sarı gəlin
Bu dərənin uzunu,
Çoban qaytar quzunu, quzumu
Bu dərənin uzunu,
Çoban qaytar quzunu, quzumu

Nə olar bir gün görəm
Nazlı yarımın üzünü
Neynim aman, aman
Neynim aman, aman
Sarı gəlin

ZİLİYA BAKTİYEVA

Müzisyen bir ailede dünyaya gelen Ziliya, müzik okulunda eğitimini piyano bölümünde aldıktan sonra, Başkurdistan Üniversitesinden mezun oldu. Kendi besteleri üzerine de çalışan şarkıcı, ülkesini Türkvizyon Şarkı Yarışması’nda “Donya Matur” adlı şarkı ile temsil edecek. Şarkının sözleri Gülnara Raşitova, müziği ise Yuriy Şitov imzası taşıyor. İSLAM SATIROV

2008 yılında Moskova’da müzik çalışmalarına başlayan şarkıcı Nogay Türklerinin önemli sanatçısı Arslanbek Sultanbekov ile tanışarak  2010 yılında Kazakistan’a yerleşti. Arslanbek Sultanbekov ile beraber Kazakistan, Rusya ve Türkiye’de ortak çalışmalara imza atan İslam Satırov, kariyerine tek devam etmeye karar verdi. 2013 yılında,  “WOMAD” ( world of Music, Arts and Dance) festivaline katılan İslam Satırov, 2014 yılında ilk  Nogay sinema filmi “Kambak” için yönetmen koltuğuna oturdu.

2016 yılında bir diğer sinema filmi “Sarı-Su”  ile tekrar sinemaseverlerle  buluştu. 2017 yılında Stravpol’de düzenlenen yarışmada “Şepot Şastya” adlı filmi ile  ödüle layık görüldü.İslam Satıtov 2018 yılında  yeni  albümü “Zaman” ile hayranlarının karşısına çıktı.


SUPERMAX – MİRAS (Premiere Klip 2018)

# Kalıtım # MirbekAtabekov

Facebook adreslerinden etkinlikleri takip edilebilir Bu klipler ticari bir amaç güdülmeksizin kültür aktarımı yapılması üzerine youtube çeşitli videolardan alıntılar yaptı uyarlama kliplerlerdir. Bu klipler, YouTube’un kültürel aktarımı olmadan amaçlanan ticari amaçlı yapılan çeşitli video klip uyarlamalarından alıntılardır. Эти клипы выдержки из различных видео клипов адаптированный на коммерческой назначению ним без культурной передачи YouTube. Bu klip, YouTube’un adapte ettiği çeşitli video klipleri yakalayan, ticari olmayan hedef belirleme kültürünün bir parçasıdır. 上 片段 都 来自 于 做 目的 目的 有意 不 不 YouTube 上 的 文化 传播 视频 剪辑 剪辑 改编 不.Şarkı indirme / satın alma: http://kaymak.kg/ma/4-muras.html


PELAGEYA STEFOGLO

Polina 4 Haziran 1988’de doğdu.  çocukluğundan beri müzik yapmaktadır. Piyano Müzik Okulu’ndan mezun oldu. Kişinev’deki (Moldova) Rus teorik lise mezunudur. Çeşitli festivallerde ve yarışmalarda aktif olarak yer aldı:

  • Ulusal festivalin Grand Prix’sinin sahibi “Moldova Yıldızı”, “Kişinev 2015 Yıldızı”. Ayrıca “En iyi doğal görüntü.”
  • Zor bir yol izlemesi üzerine, Kültür Bakanlığı’nın resmi iznini ve Turkvizyon-2016 yarışmasında Moldova’yı temsil etme hakkını aldı.
  • Şu anda, Pelagia aktif olarak dolaşıyor.


◆ 2015 yılı Türkvizyon yarışması için kritik bir yıl oldu . Türk Hava Kuvvetleri’nin düşürdüğü Su-24’ün hikayesinde ayarlamalar yaptı. Yarışmayı gerçekleştirmek ve hatta kendisi yarışmak istedi, ancak Rusya Federasyonu Türkleri, siyasi durumdan dolayı Türkvizyon-2015’de İstanbul’a katılmayı reddetmek zorunda kaldı. 
2016 yılında Rusya’da ikamet eden Türkler, Turkvizyon yarışmasına geri döndü. Ancak bu kez telif hakkı iddiaları nedeniyle sorunlar yeniden ortaya çıktı, bu yüzden yarışma 2016 yılında hiç gerçekleşmedi … 2017 yılında, yarışma EXPO çerçevesinde Astana’da yapıldı.

Comrat’taki Şarap Festivali kutlamalarının bir parçası olarak ünlü Gagauz şarkıcısı Polina Stefoglo yeni şarkısını sundu. Kompozisyon “Gagauzia’m” anlamına gelen Benim Gagauziyam. 

Gelecekteki albümün Polina Stefoglo tarafından hazırlanan yeni kompozisyonu, 23 Aralık’ta her yıl kutlanan Gagauz özerkliğinin oluşum günü için özel olarak yazılmıştır. İlk kez şarkıcısını 5 Kasım’da Şarap Günü’nde sahne aldı. 

“Bu fikir ilk olarak, vatan hakkında, kendi memleketimizi nasıl sevdiğimiz hakkında güzel, yürekten bir şarkı yaratmak için doğmuş, bununla gurur duyuyoruz. Gagauzia kültür departmanı başkanı Marina Semenova, bunun üzerinde iyi çalışmayı önerdi ve yaptığımız şey bu ”dedi.


ARTUR MARLUJOKOV – ARTYR MARLUJOKOV

Altay Cumhuriyetini Türkvizyon 2013’te “Altaym” şarkısıyla temsil eden Artur Marlujokov, Altay’da halk tarafından Altayı Dünya sahnesine götürdüğü için övgüyle karşılandı. Artur, AlAltay televizyon kanalına şunu söyledi:

“Ey halkımız, tüm Türk Dünyasını (Dünyaya) yüksek sesle ilan ettik. İnşallah gelecekte yalnızca Türk dünyası bizlerle ilgilenmeyecek, aynı zamanda bizi çeşitli yarışmalara ve festivallere davet edecek ” dedi.

Artur’a şimdi Altay ve Khakassia (Hakasya) Cumhuriyeti Onurlu Sanatçısı statüsü verildi. Artur, yarışmada 5. sırada, toplamda 189 puan aldı.

Алтайым Мениҥ
Алтайым мениҥ артыш jытанган
Арыскан öзöк кöгöргöн.
Алтайды тоноп, шокчылдар келген,
Аларын алып ыраган.

Кош кожоҥы
Аҥы-кужыла бай Алтайым,
Алдындазынаҥ jаранган.
Астаган, арткан jоныбыс эмди,
Алтай jерди бÿркеген.

Албаты артып, jажынып арткан
Jеринде öзÿп баштаган
Ада-энедий алтай jеринде,
Ак-Быркан jаҥдап бажырган.
Altayım Meniñ
Altayım meniñ artış jıtangan
Arıskan özök kögörgön
Altaydı tonop, şokçıldar kelgen
Aların alıp jıragan

Qoş qojoñı
Añı-kujıla bay Altayım
Aldındazınañ jaranyan
Astagan, artqan jonıbıs emdi
Altay yerdi bürkegen

Albatı artıp, jajınıp artqan
Jerinde özüp baştagan
Ada-enediy altay jerinde
Aq-Bırqan jañdan bajırgan

View Comments (0)

Leave a Comment