Türkiye’nin Avrasya Ekonomik Birliği ile işbirliği için yol haritası hazırlanıyor

Kremlin Sarayı’nda Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi Toplantısı gerçekleşti. Zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Avrasya Ekonomik Komisyonu Başkanı Viktor Hristenko katıldı.

9Eurasia_and_eurasianism

Toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, devlet liderleri ile ele alınan konularla ilgili genelde uzlaşma çözümü bulduklarını söyledi. Enformasyon alanında başarılı gelişmeler olduğuna işaret eden Putin, “Fakat ulaşılan noktada durmak tabii ki doğru olmaz. Geleceğe yönelik yeni büyük hedeflerimiz var” dedi.
Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi’nin başarılı entegrasyon sürecini öven Rusya lideri, “İnanıyorum ki bu ülkelerimizin ekonomisinin gelişmesine ek ivme kazandıracak. Avrasya Birliği tüm bölgede güçlü merkeze dönüşecek, ticari ve yatırımcı sayısı artacak ve ticari ilişkileri güçlenecektir” şeklinde konuştu.
Ermenistan’ın 2 Ocak’ta Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi’ne tam üye olacağını hatırlatan Putin, Kırgızistan’la da üyelik sözleşmesinin bugün imzalanacağını, tam üyeliğin ise 1 Mayıs’ta aktif hale geleceğini belirtti. Putin, Avrasya Ekonomik Birliği’ne dahil olan 170 milyon nüfusa sahip ülkelerin gayri safi milli hasılalarının kısa sürede 4,5 trilyon dolara ulaşacağını söyledi. Başka ülkelerin de birliğe ilgi duyduğuna işaret eden Putin, “Vietnam’la serbest ticaret sözleşmesi projesine hazırlık için final aşamasına gelindi. Türkiye, Hindistan ve İsrail ile de benzer sözleşmeler üzerinde çalışmalar yapılıyor” dedi.
Türkiye önce de Avrasya Ekonomik Birliği ile işbirliği veya üyelik ihtimalini dile getirmişti. Başta Türkiye’nin bu isteği Türkiye’nin AB üyelik sürecini hızlandırmak amacıyla AB’ye baskı yapma çabası olarak algılanmıştı. Ama sonra Ankara daha pragmatik yaklaşım sergilemeye başladı. Türkiye Ukrayna’daki kriz yüzünden uygulanan Rusya karşıtı yaptırımlara katılmayı reddetti, Rusya ile ticari-ekonomik işbirliğini genişleterek karşılıklı ödemelerde ulusal para birimlerini kullanmaya hazır olduğunu açıkladı. 1 Aralık’ta gerçekleşen Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyareti sırasında Güney Akım boru hattının rotasının değiştirilip Türkiye üzerinden geçeceği açıklanmıştı.
Ayrıca Avrasya Ekonomik Birliği ile işbirliği Türkiye için ticari-ekonomik alanda çok büyük fırsatlar tanıyacak. Türk işadamları faaliyetlerini uluslararası ticaret şartlarına göre yürütebilecekler. Ayrıca Avrasya Birliği’nin üyelerinin Türkiye’den AB ile Avrasya Ekonomik Birliği arasında seçim yapmasını talep etmemeleri önemlidir. İleride iki birliğin mutlaka işbirliğini yapması gerekecek. Bütün bunlar Türkiye’nin Avrasya Ekonomik Birliği ile işbirliği için hazırlanan yol haritasında yansıtılacak.
kAYNAK :  http://tr.sputniknews.com/turkish.ruvr.ru/2014_12_25/Turkiye-Avrasya-Ekonomik-Birligi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir