TÜRKMENELİ !

 

10353415_10152560153953724_4363157982262417663_o

Yola çıkmadan başlıyor birçok sıkıntı. Sınırı geçtikten sonra karşılaşmaya başlıyorsunuz insanlığın hiçe sayıldığı yerleri. Arama noktalarında gereksiz işlemler canınız sıkıyor, hele birde ne dediğini anlamadığınız insan görünümlü varlıklar ellerinde ki silahlarla size alaycı tavır sergilemesi. Uzayan araç kuyruklarına bakıyorsunuz, petrol ülkesinde benzin kuyruğu! Nedeni elbette para hükümetin verdiği petrol kaçak benzinden ucuz olunca bu kaçınılmaz oluyor. Ama bir ayrıntı var kürtler bu benzinden sıraya girmeden yararlanıyor. Olan yine Türkmenlere oluyor.
Yollarda sürekli kontrol noktaları oluşturulmuş. Daha önce kürt bölgesinin kontrol noktası Erbil’in dışındayken bu noktayı Kerkük’e yakın yer olan Altınköprü’ye kadar getirmişler. Yine o noktaların birinde durdurulduğumuz da, kontrol işlemleri yapıyorlar. Bize eşlik eden Türkmen kardeşimizle kürtçe konuşuyorlar. Ne olduğunu sorduğumda yabancı mı bunlar diye soruyormuş. Bende kendisinden, Türk elinde Türk yabancı mı olur O… çocuğu diye çevirmesini söyleyince, sıkıntı olacağını söyleyerek işlemi bitirip yolumuza devam ettik.

İçeri doğru girdikçe paçavralar dikkatinizi çekiyor. Küfür ediyorsunuz buna sebep olanlara, kabullenmek zorunuza gidiyor. Burada da her yerde olduğu gibi para karşılığı adam kaçırma, hırsızlık, cinayet en üst seviyede. Yüz dolar karşılığında insan öldürülüyor suikaste uğruyor. Bu görev içinde seçilmiş adamlar var. Bir bölgede konaklanmış çoğunluğu arap olan 2. Sınıf hayatı yaşayan kişiler yüz dolar karşılığı bu işi yaptığını öğrenince Lawrence ve araplar ilişkisi aklınıza geliyor.

Patlamalarla harabe olmuş yerler insanları bölgeden terk etmeye göçe zorluyor. Türkmen mezarlığının bitişindeki evler… Bu evlerin altı mezarmış, yani mezarları yok etme çalışması yapılıyor.

Yanınızda size eşlik edenlerin güvenilir olması çok önemli. Çünkü Türkmen olup maddi çıkar karşılığında yine çift taraflı çalışanlar varmış. Herkes kendine göre bir güç almış, parası olanlar kendisini rahatça koruyabiliyor. Olmayanlar da dava uğruna mücadele ediyor. Bu düşüncede Türkmenlerin varlığının olduğunu bilmek umutlarınızı artırıyor. Teşkilatlar da birbiriyle çekişmede olunca burada ki halk, bu yerlere gitmiyor ve herkes kendi başının çaresine bakıyor.

Türkçe eğitim veriliyormuş bazı okullarda, dersler Türkçe eğitime dayalı. Burada eğitim veren öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin dilimizi unutturmamaları gelecek adına çok büyük bir durumdur. Bir hazine var Irak Kerkük Kardeşlik Ocağı kütüphanesinde bir çok kitabı bulmanız sizi sevindirebilir. Hele Atsız ve Cengiz Aytmotov’u görürseniz… Ocak Başkanı Abdülhalik Hürmüzlü Bey çok mücadele vermiş bu konuda, Türk Kültürünü Kerkük’de yaşatıyorlar

Birçok kişi buradan gitmenin derdinde, Türkiye diye bir yerin özlemini çekiyorlar. Biliyorlar da Türkiye hükümetinin onları istemediğini ve bu olanlarda onlarında rolü olduğunu… Üçgen arasında sıkışmışlar, bir tarafta kürt bölgesi, diğer tarafta arap hükümeti, diğer yanda ışid terörü…

Cephe diye bir şey söz konusu değil, yıldırma ve göçe zorlanıyorlar. Bombalar patlıyor, sürekli kontroller, suikastler bölgede güvenliğin olmadığını biliyorsunuz.
Buranın Türk yurdu olmaktan yavaş yavaş çıkması gözle görülüyor. Türk’e ait tarihi eserlerde paçavralar ve yollarda bu bölücülerin resimleri yer alıyor.

Türk varsa Umut her daim olacaktır. Bu umut nasıl olacak diye düşünürseniz. beş madde söyleyebilirim.
1- Türkiye hükümeti buraya ciddi anlamda el atacak. Bu çok zayıf hatta imkânsız bir düşünce.
2- Türk Milleti, siyasi çıkarını ve ben kaygısını bir kenara bırakacak oraya birlikte el atacak. Bu ihtimal zayıf da olsa güçlü olursa başarılı olur.
3- Gözlemlerim doğrultusunda yapılacak bir durumdur açıklamasını gizli tutacağım. Yine bizim gibi düşünenler olursa ve ben demezlerse onlarla birlikte bu plan gerçekleştirilebilir. Bunun içinde ekstra maddiyat ve maneviyat gerekecektir.
4- Bölgede yaşayanlar Türkiye’ye yerleştirilecek. Bu husus bölgenin kaybedilmesi ama en azından Türkmen kardeşlerimizin canlarını güvene almamızı sağlayacaktır.
5- Gözlerinizi kapatın ve keyfinize bakın.

Bunların haricinde oranın Türk Yurdu olarak kalması ihtimali çok zayıftır.

Tanrı Türk’ü korusun, yar ve yardımcımız olsun.

Enis BOZKURT
Turan Ocakları Genel Başkanı

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir