Türkmenistan Bayrak Bayramı

İçerik Şeması

Türkistan’da “Türkmenistan Bayrak Bayramı” Coşkusu

bayrak_bayrami_2012 (4)

19 Şubat Bayrak Bayramında Türkmenistan için 133 metre yüksekliğinde dev bayrak direği inşa edildi.

19 Şubat Türkmenistan Bayrak Bayramı Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan kampüsünde de coşkuyla kutlandı.1995 yılından bu yana kutlanan Bayrak Bayramı dolayısıyla Ahmet Yesevi Üniversitesi konser salonunda bir program düzenlendi.

bayrak_bayrami_2012 (1)

Öğretim üyeleri, idari personel ve Türk dünyasından gelen Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencilerinin katıldığı konserin açılışını Rektör Vekilimiz Salih Aynural yaptı.Konuşmasında bayrakların milletlerin bağımsızlığının simgesi olduğunu vurgulayan Aynural tüm Türk Devletlerine sonsuza dek bağımsızlık diledi. Türk dünyasının gençlerine” Bayrağınıza sahip çıkın” mesajı da veren Aynural sözlerini Mithat Cemal Kuntay’ın “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dizeleriyle noktaladı.

bayrak_bayrami_2012 (2)

Konser programı, üç Türkmenistanlı öğrencinin seslendirdiği Türkmenistan’ın rahmetli devlet başkanı Sapar Murat Türkmenbaşı’ya ait “Ruhuňuz Tug Deýin Belentde Bolsun!” adlı şiirle başladı. Türkmenistan’ı tanıtan slayt gösterisinin ardından Türkmence ve Türkçe şarkılar seslendirildi. Programda ayrıca Kazakça bir de oyun sergilendi.

Programın en ilgi çekici bölümlerinden bir diğeri de Türkmen kıyafetlerinin sergilendiği defile oldu. “Erkekler Dansı” adlı akrobasi gösterisi ise izleyenlerin yüreklerini ağızlarına getirdi. Konser programı geleneksel Türkmen halk oyunu “Küşdepti” ile son buldu.

Bu arada Türkmenistan’ın Bayrak Bayramı dolayısıyla Türkmenistan’da 133 metre yüksekliğinde bir bayrak direği inşa edildi ve bu direğe 420 kg ağırlığında dev Türkmen bayrağı asıldı.

Türkmen bayrağında, tek hilal, Türkmenistan’daki 5 eyaleti ve beş aşireti temsilen beş yıldız bulunuyor. Ayrıca bayrakta söz konusu aşiretlerin halı motifleri yer alıyor. Halı motiflerinin altındaki altın rengindeki zeytin dalları ise Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin onayı ile verilen ‘Tarafsızlık Statüsünü’ simgeliyor.

bayrak_bayrami_2012 (3)

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir