yat-kha ( ЯТ-ХА )

İçerik Şeması

yat-kha doğuyor

Herşey 1980 li yılların başında Rusya Federasyonuna bağlı, Tuva Cumhuriyetinin tek şehri ve başkenti olan, Kızıl şehrinde başladı. Tuva’nın geleneksel Türk müziği ile Modern Rock müziğini birleştiren Tuvalı Rock grupları günümüzde Yat-Kha’nın kullandığı tarzı ortaya çıkarttı. Bu işe ise Albert kuvezin şüphesiz ki öncülük etti. Tüm Türk Dünyası adına kendine teşekkür ederim

gırtlak müziği

1990 Yılında Huun-huurtu’nun kurucusu olan “Ayan” (o yıllarda Huun-huurtu yok) ‘ın gitaristi Alexander Bapa Sadece taş ve bıçak şarkısını söylerken. Yani geleneksel Tuva Şarkılarını rock tarzında söylerken, boğma tarzında gırtlak müziğinden yararlandı ve bu günkü klasik Tuva Rock müziğini ortaya çıkarttı.

yat-kha ve huun huurtu

Ayrıca 1990 yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde 1. Asya’nın sesi müzik yarışmasına katılan Albert kuvezin bu yarışmada Hem Yat-Kha’nın kurulmasında yardımcı olan isimler ile hemde Huun-Huurtu’nun kurucusu Ayan ile Tanışmıştır. Ayrıca Asya’nın Pek çok ünlü ismi ile tanışıp Asya’da ki ve Rusya’da ki gazetecilerinde dikkatini çekmiştir.

İlk defa Yat-Kha adı 1992 de “ Yat-Kha. Antropophagia ” adı altında “Khan Party” isimli bir kaset çıkmasıyla anılmış oldu. Kaset piyasaya çıktıktan sonra özellikle rusyada ve rus müzik grupları tarafından ilgi gördü ve televizyon ve radyolarda çalmaya başladı.

yenisey punk

1993 yılında Berlin Expo müzik fuarına katılan Albert kuvezin Lu Edmonds ile tanıştı, Lu Edmos daha sonralarda yeni yapımcı, Eş yönetici ve Yat-Khanın Lideri oldu. Yine o fuarda Anu Laakonnen ile Tanışan Albert kuvezin Yeni bir plak şirketi kurdular ve Yenisey Punk tarzını ortaya koydular. O fuarda tanıştığı bu iki kişi Yat-Kha için hayati rol oynadı.

1995 yılında Yat-Kha grubunun ilk kasedi “Yenisey Punk” çıktı, Avrupa’da çalma listelerinde 2. sıraya kadar çıkmaya başaran grup, bu başarıları sayesinde Avrupa’da farklı yerlerde sahne almaya başladılar. Kimi zaman ufak merdiven altı kluplerde kimi zaman ise özellikle de Belçika’da Festivallerde şarkı söylediler. Grup ilk turnesini ise İngiliz Shrieckbeck  grubu ile birlikte Almanya’da yapıldı.

Yat-Kha 1996 Yılında France International tarafından düzenlenen doğuda rock ve pop etkinliğine Yenisey Punk şarkısını gönderen grup, Etkinlikte Jüri ödülünü kazanmıştır. Etkinlikte öne çıkan grup Bükreş ve Romanyadaki festivallere davet edilmiştr. O sıralarda İstanbul’da Uluslar arası Caz Festivalinde bulunan grup. Festival bitimi Avrupa’ya yol almıştır.

Dyngyldai belgeseli

Yat-Kha 1995 ve 1997 Yılları grup için çok yoğun geçmiştir,çeşitli toplantılar ve doğa içinde geçen çekimler o yıllar grubu fazlasıyla yormuştur. Yine bu yıllarda grup Alman Film yönetmeni Gerd Conradt ile tanıştılar ve çekimleri Tuva’da yapılan, DYNGYLDAİ adlı belgesel için klip hazırladılar. Belgeselin çekimi 1996 yılında yapıldı ve belgesel 1997 yılında Fransa’nın Cannes kentindeki MIDEM festivalinde düşük bütçeli filmler kategoresinde birincilik ödülü aldı.

asya üzerine fırtına filmi

1928 yılında Ruslar tarafından yapılan Asya Üzerine Fırtına filmi, 1998 yılında yeniden çekilmek istendi. Filmi çekmek için Tuvaya gelen ruslar, film müziklerinin Yat-Kha grubu tarafından çalınmasını istedi. 2000 Yılında filmin ilk sergisi londrada yapıldı. Daha sonrasında Avrupa’nın çoğu ülkesinde ve Amerika’da da filmin gösterimleri yapıldı.

tuva rock

2002 yılında Tuva Rock klibinin çekimleri başladı, klip 2003 yılında yayımlandı. Tuva Rock, Yat-Kha’nın ilk klibi olmuştur. Ayrıca Grup Tuva Rock Klibi ile birlikte ilk kez ingilizce şarkı çalmışltır. kenndini batıya tamamen tanıtan grup bu sayede Gırtlak müziğini, Yenisey,Tuva,Hakasya ve hatta Rusya sınırı dışında kalan Moğolistan tarzı müzikleri bile batıya tanıtmayı başarmıştır. ( Huuun Huurtu ile eskiye dönük bir dostlukları vardır)

Tuva Rock deyince akıllara gelen ilk isim Saylık Ommun 2004 Yılında gruptan ayrılmıştır. hemen arkasından Mikhail Skripaltschikov grupdan ayrılan isim olmuştur. Theodore Henley Scipio Bas gitar için gruba gelmiş ve arkasından Radik Tulush Yat-Kha ya veda etmiştir.

Yat-Kha grubu o yıllarda bazı yerlerde kendilerinden Tuva Rock grubu diye bahsetmiştir. Bazı yerlerde grubun ismi Yat-Kha olarak geçsede, bazı yerlerde Tuva Rock Grubu olarak da görüle bilir. daha öncesinde ise, Yenisey Punk Grubu veya Yenisey Punkçıları gibi adlandırılmışlardı. Bu durum ise Yenisey ve Tuva bölgesinin Dünyaca tanınmasını sağlamıştır.

Yat-Kha Eserleri


1989 – The Spector of Disaster (Sverdlovsk) – cassette album.

1993 – Yat-Kha.Antropophagia (General Records/Moscow).

1995 – Yenisei Punk (Global Music Cenetr/Finland).

1998 – Dalai Beldiri (Wickow -BMG Classics/Canada-USA).

2000 – Aldyn Dashka(Yat-Kha Records/UK)

2001 – Live in Europe 2001 (Yat-Kha Records/UK)

2003 – Tuva.Rock (Yat-Kha Records/UK, Plaene/Germany).

2005 – Re-Covers (Yat-Kha Records/UK, World Village/USA)

2005 – Live in Europe 2005 (Yat-Kha Records/UK)

2010 – Live at Meltdown festival in London 2005 (Yat-Kha Records/Russia/Tuva)

2010 – Poets and Lighthouses (Yat-Kha Records)

2010 – The Ways Of Nomad (The Best Of…) (Yat-Kha Records/Sketis Music)


http://www.yat-kha.ru/en/biography

yat-Khanın Aldığı Ödüller


1990 – Brian Eno’nun “Asya’nın Sesi” Uluslararası Yarışmasında Özel Ödülü, Almatı, Kazakistan


1996 – Radio France Uluslararası Yarışması Büyük Jüri Ödülü “Pop and Rock a la East”


1997 – Düşük Bütçe kategorisindeki MIDEM, Cannes, Fransa’daki “Dyngyldai” videosu ve belgeselinde birincilik ödülü (yönetmen Gerd Conradt)


1999 – Özgünlük için Alman müzik eleştirmenleri ödülü


2002 – Ethno-Music tarzında en iyi kulüp performansı ödülü, Moskova


2002 – Dünya / Asya / Pasific kategorisinde BBC Radio 3 Ödülü


2007 – “Sibirya Etno-Müzik Efsaneleri” kategorisinde “Sayan Ring”, Shushenskoye, Russia festivalinde “Golden Iria” ödülü


2009 – Altay’daki Dünya Müzik Festivali’nde En İyi Şarkı Kategorisinde “Altın Altay” ödülü.


http://www.yat-kha.ru/en/biography

İletişim

Müziği engin Tuvanın bozkırlarından ve güçlü ormanlarının gizemli enerjisinden alan, modern rock müziğinin tüm gücünü birleştiren, harika bir folk (yöresel)-rock projesi.

Web’deki diğer proje kaynaklarına ve ekip üyelerine bağlantılar: 

Yat-Kha: 
http://www.yat-kha.com 
http://www.yat-kha.ru 
http://www.myspace.com/kuvezin (Fan Sayfası) 

Albert Kuvezin’in Şairleri ve Grubun Deniz Feneri (Yol Göstericisi) :
http://www.myspace.com/albertkuvezinandyatkha

OPYCHAM (Eugene “Rasputin” Tkachev): 
http://www.myspace.com/opycham

Theodoro “Fedya Tsypa” Söz Yazarı:
http://www.myspace.com/scipiobass

3 yorum

  1. […] Yat-Kha grubu o yıllarda bazı yerlerde kendilerinden Tuva Rock grubu diye bahsetmiştir. Bazı yerlerde grubun ismi Yat-Kha olarak geçsede, bazı yerlerde Tuva Rock Grubu olarak da görüle bilir. daha öncesinde ise, Yenisey Punk Grubu veya Yenisey Punkçıları gibi adlandırılmışlardı. Bu durum ise Yenisey ve Tuva bölgesinin Dünyaca tanınmasını sağlamıştır. Yat-Kha Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir