X

YENİ YOLLAR YENİ İŞ FIRSATLARI

İçerik Şeması

TİCARİ GETİRİ SAĞLAYACAK KAPILAR

TÜRK KAPISI

1992, Nahçıvan Sınır Kapısı açılışı

Nahçvan Başkonsolosluğu internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Atatürk’ün “Türk Kapısı” olarak nitelediği Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan’ın Türkiye’yle tek fiziki bağı olması nedeniyle önem taşıyor. Bölgedeki sınır kapısı ise 1992 yılında açılmış.

Nitekim, Mustafa Kemal Atatürk, 1920’de Nahçıvan’ın Ermenistan’a hediye edilmek istenmesinden rahatsız olmuş ve “Nahçıvan Türk kapısıdır. Bu hususu nazar-ı itibara alarak elinizden geleni yapınız” sözlerini sarf etmiş. Yani sosyal medyada dolaşan iddialar, Atatürk’ün Nahçıvan konusundaki hassasiyetinden ötürü ortaya çıkmış olabilir.

MENGRİ-ZENGİLAN YOLU

Azerbaycan’ın Ermenistan’ı yenilgiye uğratmasından sonra Tüm Karabağ’ı Azat etmiştir. Bu yeni yol sayesinde Türk Dünyası birbirine daha çok yaklaşacaktır. Bu yeni güzergah sayesinde İstanbul’dan Bakü’ye otomobil ile gitmek mümkün hale gelmiştir. Veya ticari kargolarımızı nakliyelerimizi tren ve tırlarla daha hesaplı bir şekilde gönderebileğiz anlamına gelmiştir.

MARMARAY

Marmaray şüphesiz ki  son yılların en büyük projesidir.  Pekin ve Londra’da başlayan projeler de Marmaray’ı daha bir cazibeli hale getiriyor nedeni ise eski masalsı ipek yolu (silkroad). İpek yolu zamanın da ipek yolu nerden geçmiş ise oraya bolluk bereket gelmiş örnek verecek olursak O dönemde Britanya bütçesinin 7.5 milyar altın; Fransa bütçesinin4.5 milyar altın olduğu, sadece Sivas kervansaraylarından toplanan verginin ise 4 milyar altını bulduğu belirtiliyor.

İstanbul Boğazı’nın altından geçecek bir demiryolu tüneli düşüncesi ilk kez 1860’lı yıllarda Sultan Abdülmecid tarafından dile getirildi. Abdülhamit zamanında 1902’de Amerikalı mühendisler Tünel-i Bahri’nin beratını aldılar. Proje, Salacak-Sarayburnu arasında, denizin altına dikilen 16 sütunun üzerinden geçen bir tüneli kapsıyordu. 1980’li yıllarda Boğaziçi Köprüsü’nün trafiğe yetmemesi üzerine yeni bir köprü ya da bir denizaltı tünelinin yapılması gündeme gelmiştir.

LONDRA PEKİN HIZLI TREN YOLU HATTI

DEMİR İPEK YOLU

Normalde Karstan sonra Gürcistanve ordan Bakü üzerinden devam etmesi planlanan hattın yeni yollar sonucu KARS-NAHCİVAN-KARABAĞ-BAKÜ-HAZARDENİZİNİN ÜSTÜ VEYA ALTINDAN DEVAM EDEREK(MARMARAY GİBİ) Türk dünyasını bir ticaret yolu haline getirebilir. Demir İpek Yolu

Şimdi arkadaşlar bir düşünelim bu Avrupa’dan Asya ‘ya uzanan demir yolunun kaba planı idi, bizim davamız belli Turan. Bu davada bizi birleştirecek tümleştirecek ne varsa sahiplenmeli ve korumalıyız, unutmayalım ki Londra’dan Pekine giden bir hatta her devlet bir hat atar Kırgızeli olsun Kazakeli olsun Uygureli olsun. Belki bundan 20 yıl sonra 2 gün gibi kısa bir sürede Kazak eline gidebilirz, yıllık izinimizi Almatı’da geçirebiliriz.

İSKENDERUN LİMANI

İskenderun Limanı’ndan inen bir yükün Bakü’ye ulaşması için eskiden İran içinden geçerek Azerbaycan’a giriş yapması gerekiyordu. Fakat yeni yollar sayesinde Türkiye’den Direk Azerbaycan’a giriş yapabilecek yaklaşık 100 km fazladan yol uzaycak ama ilerde yapılacakolan yol projeleri bu uzaklığı düşürebilir vesüreyi düşürebilir

YOLLAR ARASI FARK

Güncel Yol

Şuan kullanılan güncel yol ile 22 saate 1767 km yol gözükmektedir.

Yeni Yol

Yeni kurulacak yol sayesinde mesafe 1856 km ye çıkacak süre 25 saat olacak şekilde gözükmektedir.

Fakat bu iki güzergahta internet üzerinden gözüken yollar iş aslına geldiği zaman gümrük sırası. Devletler arası geçişlerdeki beklemeler en aza ineceği için en karlı yol yeni yol olacak diye düşünüyorum.

İŞ FIRSATLARI

Peki bu yeni yolun bize sunacağı iş fırsatları neler;

  • Yol Yapımı
  • Yol Düzenleme Çalışmaları
  • Yol Kenarı Peysaj Çalışmaları
  • Demir Yolu Döşemesi
  • Yol Temizliği
  • Yol Yapımına Bağlı olan Tedarik Zinciri(Asfalt, Yol Tabelası gibi)
  • Yol kenarı Dinlenme Tesisi
  • Yakıt İstasyonu
  • V.b.
Categories: Azerbaycan
Leave a Comment